
Kas notiek, ja ignorē saulesbrilles? Optometriste Evija Barkāne: "Radzenes apdegumus konstatē arvien biežāk"

Maldīgi domāt, ka saulesbrilles ir tikai stila elements. Patiesībā tās aizsargā acis no kaitīgā ultravioletā starojuma, kas var izraisīt dažādas acu saslimšanas, un no saules apdegumiem. Kādas saulesbrilles izvēlēties, kāpēc pievērst uzmanību to lēcām un briļļu formai, stāsta Fielmann optometriste Evija Barkāne.
Kāpēc saulainā laikā vēlams nēsāt saulesbrilles? Vai tikai tādēļ, lai aizsargātu acis no ultravioletā starojuma?
Saulesbriļļu galvenā funkcija ir aizsargāt acis no ultravioletā starojuma (UV). Atsevišķi izdalāmi gadījumi, kad ārsti saulesbrilles liek nēsāt pēc acu operācijām, lai pasargātu tās no putekļiem, vēja, lietus, iespējamām mikrotraumām, ko var radīt svešķermeņa iekļūšana acī. Īpaši svarīgi saulesbrilles nēsāt pēc kataraktas operācijas, jo mākslīgā lēca UV starojumu nefiltrē.
Protams, daudziem saulesbrilles ar gaišākiem vai tumšākiem stikliem, mazāk vai vairāk izteiksmīgiem ietvariem ir neatņemams stila elements, tomēr vienlaikus tās pilda arī savu pamatfunkciju.
Parasti pēc saulesbrillēm lūkojam pavasarī, vasarā, bet varbūt tās ir aktuālas arī tumšākajos gadalaikos?
Vēl pirms pāris gadiem, rudenī vai ziemā uz ielas ieraugot cilvēku saulesbrillēs, daudzi droši vien nodomāja – jocīgs gan, kāpēc šādā laikā jāliek saulesbrilles? Pelēkās rudens dienās šāds izbrīns varbūt tiešām ir vietā, bet ziemā, ja ir sniegs, acis žilbst vēl vairāk nekā vasarā, jo sniegs ir saules reflektors, no tā atstarojas 80–90 % UV gaismas, pakļauj mūs lielākai saules iedarbībai. Īpaši tas jāņem vērā, slēpojot un kāpjot sniegotos kalnos. Saules gaismu spēcīgi atstaro arī mierīgs ūdens. Rāms ezers atstaro gandrīz 100 % UV gaismas, tā cilvēku divkārši pakļaujot UV ietekmei. Salīdzinājumam – zāle atstaro tikai 3 % saules gaismas. Tāpēc aicinu slēpotājus, kalnos kāpējus, makšķerniekus – lūdzu, neaizmirstiet saulesbrilles! Jo, neaizsargājot acis no UV starojuma, palielinās risks, ka attīstīsies katarakta, makulas deģenerācija, pingvēkula un pterīgijs. Jo biežāk un ilgāk cilvēks uzturas saulē, jo šie riski pieaug, tātad mēs paši radām apstākļus, kas ļauj attīstīties nopietnām acu veselības problēmām, kas var izraisīt arī redzes zudumu. Turklāt gadījumi, kad saules stari izraisa nopietnus ādas apdegumus, tai skaitā acu plakstiņu ādas un arī radzenes, tiek konstatēti arvien biežāk.

Saulesbrilles ielu stilā 2025. gada pavasarī Parīzē, Milānā un Ņujorkā





Izklausās diezgan satraucoši... Kā var iegūt radzenes apdegumu?
Raugoties tieši saulē. Īpaši no tā jāizvairās, esot valstīs, kur saules intensitāte ir daudz lielāka, un, kā jau teicu, esot kalnos un uz ūdens. Apdeguma simptomi: acs kļūst sarkana, ir sajūta, ka tajās iekritis svešķermenis, aci grauž, tā ļoti jutīgi reaģē uz gaismu.
Dienvidu zemēs dzīvojošajiem saulesbrilles nemaz tik bieži neredz.
Tas tāpēc, ka dienvidniekiem pārsvarā ir tumšas acis, dabiski izveidojies biezāks pigmenta slānītis, kas acs dziļākos slāņus aizsargā no saules staru ietekmes.
Ir cilvēki, kuri saulesbrilles nēsā tāpēc, ka viņiem saulē asaro acis.
Parasti tas raksturīgs cilvēkiem, kuri ir jutīgāki pret sauli, tiem, kuriem ir gaišas krāsas varavīksnene vai arī acis ir lielas, atvērtas un tās nav paslēptas dobumos; tādas arī uzacis vairāk pasargā. Šādos gadījumos, ja vien cilvēks ikdienā nenēsā optiskās brilles, kas arī pasargā acis no saules vai vēja izraisītas asarošanas, rūpējoties par savu komfortu, protams, ieteicams nēsāt saulesbrilles.
Asarošanu var izraisīt arī sausas acis – cilvēks visu dienu strādā telpā pie datora, maz mirkšķina. Izejot ārā un sākot mirkšķināt plakstiņus normālā režīmā, acs virsma tiek saberzta, izraisot asarošanu, īpaši, ja ārā ir žilbinoša saule, kas liek mirkšķināt intensīvāk. Starp citu, strādājot normālā režīmā, plakstiņš dienas laikā pa aci nostaigā 72 kilometrus!
Kā pareizi izvēlēties piemērotākās saulesbrilles? Vai var nēsāt tikai tās, kas modē un piestāv?
Cilvēki, kas saulesbrilles iegādājas optikas salonos, parasti zina, ko grib. Ja tomēr rodas jautājumi, padomu dod optikas speciālisti un palīdz piemeklēt visādā ziņā piemērotākās saulesbrilles. Pirmkārt, brillēm labi jāsēž uz deguna, tās nedrīkst gulēt uz vaigiem, lai tajos neiesēstos strīpas un neaizsvīstu stikli, un to ķepiņas nedrīkst spiest aiz ausīm. Ja brilles – kā optiskās, tā saulesbrilles – sēž ļoti labi, piestāv sejas formai un apmierina visas citas vēlmes – izcili! Tiem, kam ilgstoši jābūt pie stūres, tiek piedāvātas polarizētās brilles, kas noņem atspulgus no horizontālām virsmām: mitra asfalta, ūdeņiem un pat mašīnas paneļa, kas mēdz atstaroties priekšējā stiklā.
Kad, pērkot saulesbrilles, noteikti nepieciešama optometrista konsultācija, un kad nav no svara, pirkt optikā vai tirgū?
Tā dara daudzi, un būtībā pret šādu izvēli nekas nav iebilstams, tikai ļoti vēlams nopirktās brilles optikas salonā pārbaudīt, vai to stikli nodrošina acu aizsardzību pret UV starojumu. Optikas salonos visām saulesbrillēm ir UV aizsardzība, bet, vai tā ir tirgū nopērkamajām, zināt nevar. Tas jānoskaidro. Uzliekot saulesbrilles, acu zīlīte paplašinās – jo tumšāks stikls, jo vairāk –, un, ja nav UV filtra, starojums acī nonāk vēl vieglāk. Starp polarizētām saulesbrillēm, brillēm ar pretatspulgiem un parastām lētajām saulesbrillēm tiešām ir atšķirība. Piemēram, saulesbrillēm ar plakanāku priekšējo daļu – aviatoru stila vai apaļi-plakanām – ideāli, ja to iekšpusē ir pretatspīduma pārklājums. Tas tāpēc, ka tad, kad saule spīd no sāniem vai mugurpuses, tā no stikliņa iekšpuses atstarojas uz acs pusi, atspīdumi traucē un žilbina acis. Pretaspīduma pārklājums to novērš.
Saulesbrilles ir ar stikla vai plastikāta lēcām. Kuras un kādos gadījumos ieteicamākas?
Stikla lēcas, kuru kvalitāte ir ļoti laba, saulesbrillēs liek arvien mazāk, jo stikls tomēr ir viegli plīstošs un līdz ar to rada dažādus riskus. Turklāt mūsdienās plastikāta briļļu lēcas kvalitātes ziņā neatpaliek, tās daudz labāk un vieglāk var piemērot, piemēram, golfa spēlētāju, snovbordistu vai BMX braucēju specifiskajām prasībām.
Kāda nozīme ir lēcu krāsai?
Pamatā iesaka izvēlēties pelēka tonējuma briļļu lēcas, jo tās vislabāk samazina gaismas intensitāti, nemainot objektu patieso krāsu. Tomēr ikdienas praksē optometristi cilvēkam ļauj izvēlēties viņam komfortablāko saulesbriļļu lēcu krāsu.
Brūnais lēcu tonējums skatam uz visu piedod saulainākus toņus, it kā padara visu kontrastaināku, tāpēc tāds vēlamas autovadītājiem vakara stundās. Zaļais, zaļi pelēkais tonējums uzlabo kontrastredzi, redzes asumu, un tādas saulesbrilles iesaka vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem ir katarakta vai glaukoma. Savukārt jauni cilvēki, kuriem nav acu veselības problēmu, saulesbrilles droši var izvēlēties pēc sajūtas, kuras labāk patīk un piestāv. Un jāielāgo, ka saulesbrilles jāliek, arī lietojiet kontaktlēcas ar UV aizsardzību, lai pasargātu to acs daļu, kuru kontaktlēca nenosedz.
Saulesbrilles jānēsā arī bērniem? Pat zīdaiņiem?
Spēļu saulesbrilles bērniem nēsāt nav ieteicams, jo viņiem acu zīlīte tāpat ir liela. Kāpēc likt brilles, kas to paplašina vēl vairāk? Fizioloģiski bērnu acis uz gaismu reaģējot vēl jutīgāk nekā pieaugušo, jo viņiem acs vide ir dzidra un lēca caurspīdīga, līdz ar to UV starojums tam cauri tiek vieglāk, īpaši tiem, kuriem actiņu krāsa gaišāka, jo brūnam acu pigmentam tas cauri tiek mazāk. Tāpēc arī bērniem ieteicams nēsāt kvalitatīvas saulesbrilles. Tomēr tās jāliek zīdaiņiem, maziem bērniem līdz pāris gadu vecumam, jo viņi taču nesaprot, kas tas ir, un, mēģinot atbrīvoties no brillēm, var pat satraumēties. Un neviens mazuļus taču neatstāj tiešos saules staros! Ja bērns atrodas saulē, viņam uzliek cepurīti ar nadziņu vai platmalīti, kas aizsedz acis un sejiņu.
Un tomēr – jo ātrāk acis no UV starojuma sāks aizsargāt, jo lielāka iespēja, ka vecumdienās tik āri nepiemeklēs katarakta vai problēmas ar tīkleni. Tāpēc bērnu jau no mazotnes var radināt pie saulesbriļļu nēsāšanas, lai vēlāk viņam tas kļūst par normu. Tāpat jau no mazotnes jāmāca neskatīties tieši saulē. Mūsdienās problēmas ar acu veselību ir arvien jaunākiem cilvēkiem – agrāk kataraktu operēja pacientiem ap 70 gadiem, bet tagad jau četrdesmitgadniekiem. Datori, telefoni dara savu. Un noteikti pasekojiet saviem pusaudžiem, jo viņi saulē pavada daudz vairāk laika nekā pieaugušie! Bērnu saulesbrillēm mūsdienās ir ļoti plašs piedāvājums, daudzi modeļi tiek veidoti pēc pieaugušo saulesbriļļu modes tendencēm.
Vai tiešām UV starojums acīm ir tik kaitīgs – agrāk taču cilvēki saulesbrilles nepazina?
Agrāk arī dažādus krēmus aizsardzībai pret sauli nesmērēja. Jāņem vērā, ka samazinās ozona slānis, kas palielina UV starojuma nokļūšanu atmosfērā, pieaug saules aktivitāte – tās stari pilnīgi dedzina. Turklāt mēs jau īsti nezinām, kā un kas bija agrāk, kā tas likās kopā un ietekmēja acu veselību. Agrāk taču neviens lielāko daļu dienas nepavadīja, skatoties lielākos vai mazākos ekrānos. Un tagad arvien vairāk runā par zilās gaismas starojumu HEV – ko no tā saņemam, par tā ietekmi uz cilvēka organismu, acu bojājumiem, ko tas var radīt. HEV izraisa nogurušo acu efektu, ilgtermiņā var izraisīt acs makulas deģenerāciju – tīklenes bojājumu, kas rada neatgriezenisku redzes zudumu kādā redzes lauka daļā. Aizsargājot acis no UV starojumam blakus esošā HEV starojuma ar saulesbrillēm, no šīm acu problēmām iespējams izvairīties.
Cilvēkiem, kuriem brilles jānēsā ikdienā, labāk iegādāties tā sauktos hameleonus vai atsevišķi optiskās saulesbrilles?
Hameleoni ir ļoti labi, ērti, arī materiāli izdevīgi – vienas brilles koriģē redzi un pilda aizsargfunkciju pret UV starojumu, turklāt pašas gan vasarā, gan ziemā koriģē nepieciešamo stiklu tumšumu. Jaunākās paaudzes hameleonu briļļu stikli, ieejot telpā, pilnīgi caurspīdīgi kļūst jau pāris minūšu laikā.
Ja cilvēkam ir lieliskas optiskās brilles un viņš nevēlas pasūtīt hameleonus, pastāv arī opcija brilles uz brillēm – uz parasto briļļu stikliem var uzlikt tumšos saulesbriļļu stiklus. Tagad tiek piedāvāti arī dažādi citi varianti, piemēram, optisko briļļu ietvari, kuriem saulesbrilles piestiprinās ar magnētiņiem.
Jebkurā izvēlē svarīga loma ir arī individuālajai acu jutībai. Ir cilvēki, kuriem komfortam vajag saulesbrilles ar ļoti tumšiem stikliem, ir, kam vajag ne tik spēcīgi ietonētus. Nozīme ir arī ieradumam. Daudzi saulesbrilles ikdienā nēsā tikai tāpēc, ka acis pie tām pieradušas, viņiem acis ārā asaro jau tikai tāpēc, ka izveidojusies psiholoģiskā atkarība no saulesbrillēm. Dāmām, kuras saulainas dienas rītā brilles aizmirsušas mājās, vakarā šķiet, ka, saulē miedzot acis, viņām uzradušās pāris jaunas grumbiņas.
Kas jāzina par saules intensitāti
* Saules intensitāte visspēcīgākā ir no pulksten 10.00 līdz 14.00.
* Kāpjot kalnos, saules intensitāte ik pēc 1000 m pieaug par 10 %.
* Mākoņi UV starojumu samazina, bet nenovērš. Gaišs vai nepastāvīgs mākonis samazina radiāciju par 10–20 %, ļoti tumši mākoņi – par 50–80 %.
* Jutību pret UV stariem var paaugstināt zāles pret malāriju, kā arī tetraciklīna grupas antibiotikas, ko parasti lieto infekciju ārstēšanai, diurētiķi, kontracepcijas un sedatīvie līdzekļi.
* Kvalitatīvām saulesbrillēm jānodrošina 99–100 % aizsardzība pret UVA un UVB starojumu un jālaiž cauri 75–90 % redzamās gaismas.
* Pirms saulesbriļļu pirkšanas vienmēr jāpārliecinās, vai tām nav kādu defektu, vai krāsa briļļu lēcām pārklāta vienmērīgi.