Kas ir bīstamāk – gripa vai vakcinācija pret to?
Infektoloģe, profesore Ludmila Vīksna: “Vienā no desmit miljoniem gadījumu var būt, ka cilvēks nepanes vakcīnu, iestājas šoks.”
Esi vesels

Kas ir bīstamāk - gripa vai vakcinācija pret to?

Jauns.lv

Itālijā miruši 13 cilvēki, kas saņēmuši Šveices farmācijas kompānijas „Novartis” ražoto gripas vakcīnu „Fluad”. Latvijas farmācijas nozares uzraugi mierina, ka mūsu valstī to neizmanto, taču nolemts pārbaudīt citu „Novartis” medikamentu drošību.

Visi Itālijā aizsaulē aizgājušie ir cilvēki gados no dažādām pilsētām. Pēc pirmajām trīs nāvēm divas vakcīnas partijas atsauca, taču nelaimju sērija turpinājās – noskaidrots, ka daži bija saņēmuši potes no tā paša medikamenta citām partijām.

Latvijā izmanto citas vakcīnas

Itālijas Farmācijas aģentūras direktors Luka Pani gan uzsver, ka tieša saistība starp nāvi un vakcīnu nav vēl pierādīta, un aicina neļauties panikai.

Zāļu valsts aģentūras sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Egita Diure informē: “Gripas vakcīna „Fluad” ir reģistrēta Itālijā un tiek izplatīta Itālijā, Austrijā, Vācijā un Spānijā. Latvijā tā netiek izplatīta. Šīs vakcīnas izraisītās blakusparādības (tostarp pacientu nāves gadījumus) patlaban izvērtē Eiropas Zāļu aģentūra.” Latvijā izmanto citas „Novartis” ražotās vakcīnas, un mūsu zāļu uzraugi plāno sazināties ar firmu, lai pārliecinātos, ka tās nav veselībai bīstamas.

Profesore: iespējamas blakusparādības

Infektoloģe, profesore Ludmila Vīksna konkrēto gadījumu atturas komentēt, jo speciālisti to vēl pēta. Kopumā viņa vakcināciju uzskata par ļoti pozitīvu.

“Protams, pēc vakcinēšanās var būt arī blakusparādības – apsārtums injekcijas vietā, nespēks pāris dienas, drebuļi un tamlīdzīgi, bet tās nav dzīvībai bīstamas komplikācijas. Vienā no desmit miljoniem gadījumu var būt arī, ka cilvēks nepanes vakcīnu, iestājas šoks. Tāpēc tiek ieteikts, lai cilvēks apmēram pusstundu pēc vakcīnas izdarīšanas būtu mediķu redzeslokā,” stāsta Vīksna. Te gan jāpiebilst, ka šāda prakse Latvijas klīnikās nav novērota.

Profesore Ludmila Vīksna.
Profesore Ludmila Vīksna.

“Katrā ārstniecības iestādē, kur veic vakcināciju, ir medikamenti, kas nepieciešami šādās ārkārtas situācijās. Cilvēki kļūst aizvien alerģiskāki, un viņi var nepanest olbaltumvielas vai antibiotikas, kas ir vakcīnā. Neraugoties uz visu pozitīvo, var būt arī šādas blakusparādības,” atzīst profesore.

No gripas mirst vairāk

Vīksnas pieredzē nav gadījumu, kad gripas vakcīna būtu izraisījusi nopietnas komplikācijas. Tikmēr 2012.–2013. gadā no gripas nomira 79 cilvēki, un neviens no viņiem nebija saņēmis pretgripas vakcīnu. Latvijā katru gadu pret gripu potējas nepilns procents iedzīvotāju, un tas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropā.

Arī Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Laura Ševčenko norāda, ka Latvijā “pēdējo gadu laikā nav saņemta informācija par nāves gadījumiem, kas būtu saistīti ar gripas vakcīnu, tāpat nav informācijas par veselības sarežģījumiem, kas būtu radušies gripas vakcinācijas dēļ”.

Diure stāsta, ka 2006. gadā bija ziņojumi par paaugstinātu temperatūru, izsitumiem pa visu ķermeni (nātrene), sāpēm locītavās un muskuļos, sāpēm injekcijas vietā, klepu, bronhospazmām, šķaudīšanu pēc gripas vakcīnas saņemšanas. Nopietni veselības sarežģījumi vai nāves gadījumi Latvijā nav konstatēti.

Pērn Latvijā gripas epidēmijas nebija, un šogad Eiropā kopumā pagaidām epidēmija nav sākusies. Tomēr ir prognozēta bargāka ziema nekā iepriekšējā, tāpēc var sagaidīt, ka gripas sezona nebūs tik viegla kā pērn.


Elmārs Barkāns/Foto: Evija Trifanova/LETA, Reuters