Būtiskākais par saulesbrillēm, kas jāzina katram. Optometriste Linda Šilova: "Jauniešiem jāsargā acis, lai pieaugušā vecumā nerastos katarakta"
foto: Shutterstock
Saulesbrillēm ir cieši jāpieguļ, un, jo tās būs tuvāk acīm, jo vairāk aizsargās.
Runā speciālists

Būtiskākais par saulesbrillēm, kas jāzina katram. Optometriste Linda Šilova: "Jauniešiem jāsargā acis, lai pieaugušā vecumā nerastos katarakta"

Santa Sergejeva

"100 Labi padomi Par veselību"

Visintensīvākais saules starojums ir no aprīļa līdz oktobrim, taču optometriste Linda Šilova iesaka valkāt saulesbrilles visu gadu. Viņa arī atklāj, kādu toņu lēcas redzei ir visdraudzīgākās.

Konsultē “Veselības centra 4” optometriste Linda Šilova.

“Tieši agrā pavasarī sākas intensīvākais starojuma laiks, kad saule atrodas vienā līmenī ar horizontu un spīd pretim acu augstumā. Sākot no aprīļa līdz pat oktobrim laikposmā no pulksten 11.00 līdz 16.00 saņemam lielāko elektromagnētisko starojumu, šo neredzamo saules izstarotās gaismas daļu ar viļņu garumu no 100 līdz 400 nanometriem. Tā kā šajā laikā starojums visintensīvāk nokļūst uz zemes virsmas, tas vistiešāk skar mūsu acis. Tāpēc, gaidot pavasari, ir jāsarūpē saulesbrilles, kas tās pasargās,” iesaka “Veselības centra 4” optometriste Linda Šilova. Viņa arī skaidro, ka saulesbrilles var valkāt visu gadu, īpaši, ja ziemā ir sniegs.

Ziemā ultravioletais starojums var būt divtik liels

Atkarībā no viļņu garuma saules ultravioleto starojumu iedala UVA, UVB un UVC starojumā, kas nonāk līdz Zemei un ietekmē mūsu acis. UVC ir paši garākie viļņi, kas ļoti maz nonāk uz Zemes, jo stratosfēras ozona slānis tos aiztur, bet, tā kā beidzamajā laikā ozona slānis sarūk, nākotnē jārēķinās, ka UVC starojuma būs vairāk. Arī UVB starojuma daļa ir maza, vairāk līdz zemei nokļūst UVA stari.

Ziemā, kad dienas pelēkas un reti ir skaidras debesis, ir salīdzinoši neliels laiks, kurā iespējams saņemt saules starojumu. Pat dienas gaišā daļa ir ļoti īsa. Lielākoties no rīta, kad vēl tumšs, aizejam uz darbu un mājās atgriežamies atkal tumsā. Taču skaidrās dienās, kad debesis nav apmākušās, arī ziemas saule ir bīstama acīm, jo sniegs atstaro saules starojumu. Tātad, ja brīvdienās dodamies pastaigāties, arī ziemā ir jāvalkā saulesbrilles, jo vairāk tāpēc, ka ultravioleto starojumu saņemam gan no saules, gan atstaroto no sniega.

Brillēm vajadzīgs pareizais tonējums

Parasti, izraugoties saulesbrilles, vairāk domājam par estētiku – saulesbriļļu dizainu, stilu un to, kā šis aksesuārs saskanēs ar apģērbu. Optometristi uzmanību pievērš kaut kam citam – saulesbriļļu lēcām un tonējumam.

Saulesbriļļu lēcu tonējumu iedala piecās kategorijās – no nulles līdz četri.

Nulles kategorijai tonējums ir ļoti viegls – līdz 20 % jeb praktiski nemanāms. Būtībā tas ir kā maza dūmaka briļļu lēcās no iestrādātā ultravioletā filtra. Šīs saulesbrilles var valkāt visu gadu. Pat ieejot veikalā, tās var nenoņemt, jo tās neradīs traucējošu aptumšojumu. Šādas saulesbrilles ļoti ērti valkāt arī ziemā.

Pirmās pakāpes tonējums ir no 20 līdz 60 %, un tas laiž cauri 40–80 % gaismas. Ar šīm saulesbrillēm ērti uzturēties pilsētvidē, kur ir saule, mākoņi un ēna.

Otrās kategorijas tonējuma intensitāte ir no 50 līdz 70 %, tādējādi krāsu tonis ir izteiksmīgāks. Šīs kategorijas tonējuma saulesbrilles ir vienas no vispopulārākajām, tāpat saulesbrilles ar trešās kategorijas lēcu tonējumu, kas ir 70 līdz 90 procentu.

Brilles ar otrās un trešās kategorijas tonējumu lēcām ir ērti izmantot, pavadot laiku pie ūdeņiem. Turklāt vasarā pludmalē, lai neapžilbtu, nepieciešams intensīvāks lēcu tonējums, jo acis ietekmē ne tikai ultravioletais starojums, bet arī gaismas spožums. Lai noteiktu, vai lēcu aptumšojums atbilst konkrētajai situācijai, var pievērst uzmanību, cik brīvi ar saulesbrillēm var turēt atvērtas acis. Vajadzētu spēt brīvi skatīties, nevis tās samiegt.

Trešās kategorijas tonējuma brilles domātas saulainam laikam, kad atrodamies pie ūdens un arī kalnos.

Ceturtās kategorijas saulesbrilles cilvēki izvēlas salīdzinoši retāk. Tās laiž cauri no 5 līdz 10 % gaismas, un tonējuma intensitāte ir 85 līdz 95 procenti. Tās ir ļoti tumšas un nedrīkst izmantot autovadītāji, jo ar šādām saulesbrillēm ir apgrūtināta izšķirtspēja.

Ceturtās kategorijas tonējuma brilles paredzētas cilvēkiem, kas kāpj kalnos vai nodarbojas ar alpīnismu.

Saulesbriļļu lietošanā ir arī citi noteikumi. Jāņem vērā ne tikai lēcu tonējuma intensitāte, bet arī tas, kā saulesbrilles pieguļ. Brillēm nav jāstāv uz degungala kā aksesuāram, jo tad visapkārt acīm piekļūst saule. Saulesbrillēm ir cieši jāpieguļ, un, jo tās būs tuvāk acīm, jo vairāk aizsargās.

Saulesbrilles ielu stilā 2025. gada pavasarī

Saulesbrilles ielu stilā 2025. gada pavasarī Parīzē, Milānā un Ņujorkā

Kā izvēlēties pareizās lēcas?

Saulesbriļļu lēcām pieejami dažādi toņi – tās var būt pelēkas, zaļas, brūnas, rozā, dzeltenas, augšpuse var būt tumšāka, apakšpuse gaišāka, lēcas var būt divkrāsainas, un visiem šiem toņiem, ja lēcas ir kvalitatīvas, būs nodrošināta arī ultravioletā aizsardzība.

Pelēkas un zaļganas saulesbriļļu lēcas saglabā vienmērīgu un mierīgu apkārtējās vides krāsu spektru, savukārt oranžie un brūnie toņi paspilgtina attēlu.

Ziemai ieteicams izvēlēties saulesbrilles ar gaišākām lēcām, kas ir mazāk aptumšotas, un tās var valkāt dienas gaišajā laikā, kad nav ļoti spilgtas saules un sniega. Gaišie lēcu toņi mazāk noņem saules spožumu, savukārt ar pelēku, zaļu un brūnu lēcu saulesbrillēm būs vieglāk skatīties.

Var izvēlēties fotohromās lēcas jeb hameleona lēcas, kas pielāgojas videi. Šīs saulesbrilles maina tonējumu atkarībā no tā, kur cilvēks atrodas. Ja esam ārā, kur ultravioletais starojums ir pietiekams, lēcas ietonējas, bet, atrodoties iekštelpās, kur ultravioletā starojuma nav, kļūst gaišas. Šis process var notikt divējādi – lēcas var aiztonēt ultravioletais starojums un attonēt temperatūras maiņa vai otrā variantā, kas ir piemērots autovadītājiem, lēcu tonējums var mainīties no gaismas intensitātes, spožuma. Jo spilgtāka gaisma, jo aktīvāk “hameleons” veic savu funkciju un lēcas spēcīgāk aiztonējas. Tas notiek arī, vadot modernu automašīnu, kuras stiklā ražotājs jau ir iestrādājis aizsargfiltru.

Mēdz gadīties, ka, ieejot tumšā un neapgaismotā iekštelpā, mirklis jāpagaida, līdz briļļu tonis attonējas un pielāgojas konkrētajai videi. Tad vēlams nesteigties, lai neapmaldītos vai nepakluptu.

Arī hameleona saulesbrillēm var izvēlēties vairāku toņu lēcas, piemēram, brūnas, pelēkas.

Hameleona saulesbrilles var būt laba izvēle, ja ikdienā jānēsā optiskās brilles. Acis pasargās arī spoguļbrilles. Ja acis ļoti žilbst, tieši tās var būt laba izvēle, jo domātas spilgtai saulei un videi, kur dabīgās gaismas ir ļoti daudz, piemēram, pludmalei. Spoguļbrilles ir tonētas un aptumšotas, un lēcas vēl pārklātas ar spoguli, kas papildus atstaro saules gaismu.

Polarizētās saulesbrilles, kas tāpat samazina atspīdumu, nodrošina arī atspulga noņemšanu no ūdens virsmām, slapja asfalta vai sniega. Cilvēks neapžilbst, un ir labāka redzes uztvere un izšķirtspēja. Arī šīs saulesbrilles derēs autovadītājiem vai kalnos kāpējiem.

Acis jāsargā gan bērniem, gan senioriem

“Sargājot sevi no ultravioletā starojuma, mēs valkājam cepuri, kā arī nu jau visu gadu lietojam sejas aizsargkrēmu, tāpat acīm visu gadu nepieciešamas piemērotas saulesbrilles,” saka Linda Šilova. Pat tiem, kam ikdienā jānēsā optiskās brilles, var piemeklēt ļoti labu aizsardzību acīm. Der atcerēties, ka arī jauniem cilvēkiem no 20 līdz 30 gadu vecumam ir jāsargā acis, un ieteicams nēsāt saulesbrilles, lai pieaugušā vai lielā vecumā nerastos katarakta.

Kvalitatīvas saulesbrilles jāvalkā arī tādēļ, lai neveidotos mākulas deģenerācija. Ultravioletā starojuma iedarbībai ir kumulatīvs efekts, kas dzīves laikā uzkrājas, un redzes pārmaiņas notiek pakāpeniski.

Saulainā laikā īpaši jāparūpējas par bērnu acīm, jo bērniem atšķirībā no pieaugušajiem, ir ļoti dzidra tā sauktā acs optiskā vide un lielas acu zīlītes. Ja bērns nevēlas valkāt saulesbrilles, tad vajadzētu likt galvā cepuri ar nadziņu.

Vēl jāņem vērā, ka sauli atstaro ne tikai sniegs, bet arī smiltis, un bērniem tik ļoti patīk vasarā spēlēties pludmales smiltiņās!

Savukārt gados vecākiem cilvēkiem ar dažādām saslimšanām ir jāizsver, vai tiešām nepieciešamas vistumšākās saulesbrilles, jo gaismas ierobežošana var apgrūtināt spēju pārvietoties. Izvēloties pašas tumšākās saulesbrilles, jāpārbauda, vai seniors jutīs drošu pamatu zem kājām, vai pareizi novērtēs attālumu līdz šķēršļiem, pakāpienu augstumu, bedru dziļumu. Lai seniors ar saulesbrillēm justos droši un komfortabli, saulesbriļļu lēcu tonējums jāizvērtē īpaši rūpīgi. Pēc kataraktas operācijām gan ieteicams valkāt speciālas vistumšākās saulesbrilles, kas nosedz aci no visām pusēm.

Tāpat jāatceras, ka nevajadzētu skatīties tiešos saules staros. Pēc ilgas lūkošanās spilgtā gaismā acīm priekšā var parādīties melns plankums, ko mēdz saukt arī par sniega aklumu. Dažkārt tas pāriet, bet pēc ilgstošas skatīšanās spožā gaismā var gadīties, ka tīkleni tik ļoti ietekmējam, ka redzei būs nodarīts liels kaitējums. “Ja nu tiešām saulesbrilles cilvēkam spiež degunu un nepatīk tās likt aiz ausīm, tad noteikti jānēsā cepure ar malām, kas vismaz daļēji aizsargās acis,” saka Linda Šilova.

Pārbaudiet aizsardzību!

Pērkot saulesbrilles, jāpievērš uzmanība sertifikātam, kas nāk līdzi saulesbrillēm. Eiropas Savienībā iegādātām saulesbrillēm jābūt marķējumam CE, kas ir attēlots uz brilles ietvara kājiņas. Ikvienas saulesbrilles, ko esat iegādājušies kādā tirdzniecības vietā, ieteicams pārbaudīt optikas salonā. Palūdziet optikas salona darbinieku, lai ieliek brilles speciālā aparātā, ar ko var izmērīt ultravioletā starojuma aizsardzību. Tādējādi pārliecināsieties par briļļu drošību arī tad, ja tās iegādātas, piemēram, kādā internetveikalā.