Kā pamanīt un neielaist Laimas slimību? Infektologs Māris Liepiņš izskaidro pazīmes
foto: Shutterstock
Laimas slimība
Runā speciālists

Kā pamanīt un neielaist Laimas slimību? Infektologs Māris Liepiņš izskaidro pazīmes

Veselības nodaļa

Žurnāls "100 Labi Padomi"

Par to, ka ērces modušās, mediji ziņoja marta pašā sākumā, vēl pirms bija sācies pavasaris. To, ka ērce ir nejauks radījums, kas pārnēsā bīstamas slimības, zina teju katrs. No ērču encefalīta varam sevi pasargāt vakcinējoties, tomēr mēģinājumi radīt vakcīnu pret Laimas slimību nav bijuši veiksmīgi, tāpēc svarīgi šo slimību atpazīt un ārstēt.

Konsultē infektologs, hepatologs Māris Liepiņš.

Laimas slimību izraisa borēlijas – baktērijas, kas dzīvo ērces zarnu traktā. Visas ērces nepārnēsā Laimas slimību – borēlijas varētu būt aptuveni ceturtajai daļai ērču. Turklāt tas, ka piesūkusies ērce, kuras zarnu traktā ir borēlijas, nenozīmē, ka cilvēks noteikti saslims ar Laimas slimību. Vislielākā iespēja saslimt ir tiem, kuri ērci nepamana, un tādu ir aptuveni 50 % cilvēku, jo piesūcoties ērce izdala anestezējošu vielu. Ja tā piesūkusies grūti pamanāmā vietā vai arī cilvēks pēc atgriešanās no meža sevi nepārbauda, tad ērci var nepamanīt, un tā pēc dažām dienām nokrīt, paveikusi savu ļauno darbu. Ja ērce ir piesūkusies ilgāk par 36–72 stundām, iespēja inficēties ir augsta, bet, ja pēc atgriešanās mājās to uzreiz noņem, ieiet karstā dušā, kas ērcēm nepatīk, tad ir diezgan droši, ka izspruksi cauri sveikā.

Kas liecina par saslimšanu?

* Sarkanais plankums. Laimīgi ir tie Laimas slimības skartie, kuriem pēc ērces koduma uz ādas parādās sarkans plankums, kas liecina par borēliju klātbūtni organismā. Tad atliek izdzert 10 dienu ilgu antibiotiku kursu, lai Laimas slimība kļūtu par pagātni. Tomēr sarkanais plankums parādās tikai 50–60 % šīs slimības skarto. Pārējiem ir divi iespējamie ceļi – imunitāte tiek galā ar slimību vai arī pēc kāda laika parādās krietni nopietnāki simptomi.

* Sejas nerva paralīze. Aptuveni mēneša laikā pēc satikšanās ar ērci, kas dāsni dalījusies ar borēlijām, var attīstīties sejas nerva paralīze, kad noslīd viens mutes kaktiņš un vaigs. Parasti cilvēki sauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, jo domā, ka tas ir insults. Veicot analīzes, mediķi konstatē borēlijas, un atkal talkā nāk antibiotikas; pateicoties tām, paralīze pakāpeniski pāriet.

* Meningīts. Galvassāpes, slikta dūša, vemšana, paaugstināta temperatūra – visi šie simptomi var liecināt par borēliju izraisītu meningītu. Arī tas var parādīties mēneša laikā pēc inficēšanās. Simptomi var būt smagi, tomēr dažkārt cilvēkam ir tikai galvassāpes, tāpēc viņš palīdzību nemeklē. Ja imunitāte netiek ar infekciju galā, Laimas slimība liks par sevi manīt krietni vēlāk, un tad diagnostika un ārstēšana būs sarežģītāka.

Cieš smadzenes, sirds, locītavas

Ja izdevies slimību noķert aiz astes mēneša laikā pēc saslimšanas, vari uzskatīt, ka esi teju laimējis loterijā; izlieto ārsta nozīmētās antibiotikas un dzīvo tālāk. Tiesa gan, vēl aptuveni pusgadu var būt diezgan nepatīkamas izpausmes – nespēks, muskuļu, locītavu un galvas sāpes, neliela temperatūra. Tomēr tas ne tuvu nav tik nepatīkami kā vēlīni atklāta Laimas slimība, ko izārstēt ir daudz grūtāk.

Šādās reizēs Laimas slimība var nopietni skart smadzenes, tomēr lielākoties iespējams izārstēties, un sekas nepaliek. Vēlīnas sekas šī ērču izraisītā saslimšana var radīt locītavās, dažkārt arī sirdī, radot sirds ritma traucējumus; atsevišķos gadījumos pacientiem pat nepieciešams ievietot kardiostimulatoru. Mēdz būt arī situācijas, kad borēlijas izraisa pēdu ādas atrofiju.

Visos šajos gadījumos jāārstē slimība, neaizmirstot par to, ka trieciens jādod arī borēlijām, kas organismā turpinājušas vairoties. Ir situācijas, kad pēc izārstēšanās sūdzību vairs nav, tomēr vēlīni atklātas un ārstētas Laimas slimības gadījumā atveseļošanās ir ilgāka.

Zināšanai

Dodoties uz mežu, velc gaišas drēbes, lai ērces uz tām var viegli pamanīt. Izmanto kādu no kukaiņu atbaidīšanas līdzekļiem. Attiecībā uz ērcēm par efektīvāko uzskata līdzekli, kura sastāvā ir dietiltoluamīds (DEET).