Nakts darbs: Kā saglabāt labu pašsajūtu?
foto: Publicitātes foto
Mājas aptieciņa

Nakts darbs: Kā saglabāt labu pašsajūtu?

Reklāmas projekts

Nakts maiņu darbs ietekmē mūsu iekšējo bioloģisko pulksteni, izjaucot dabisko miega un nomoda ritmu. Cilvēkiem, kuri strādā naktīs, bieži rodas miega traucējumi un bezmiegs kas var atstāt nopietnas sekas uz veselību. Kādas ir šīs sekas, un kā mazināt ar nakts darbu saistītos riskus?

Nakts maiņu ietekme uz veselību

Pētījumi rāda, ka regulārs nakts darbs palielina sirds slimību, diabēta un aptaukošanās risku. Ilgstoša miega trūkuma dēļ tiek izjaukts hormonu līdzsvars, kas regulē vielmaiņu un apetīti. Pat, ja uzturs ir veselīgs, hormonālās izmaiņas var veicināt svara pieaugumu un citus veselības traucējumus.

Turklāt nakts maiņu darbs paātrina organisma novecošanās procesus. Zinātnieki norāda, ka pēc 50 gadu vecuma vēlams izvairīties no regulāra nakts darba, lai mazinātu veselības apdraudējumus.

Kā saglabāt veselību, strādājot nakts maiņās?

Lai mazinātu nakts darba negatīvo ietekmi, ir svarīgi ievērot īpašu dienas režīmu un rūpēties par miega kvalitāti.

Miega kvalitātes uzlabošana:

  • Izgulēties pietiekami – nepieciešamas vismaz 7–9 stundas miega dienas laikā.
  • Izveidot optimālus miega apstākļus – tumša, klusa guļamistaba ar piemērotu temperatūru.
  • Izvairīties no stimulantiem – samazināt kofeīna, alkohola un smēķēšanas ietekmi pirms gulētiešanas.
  • Nodrošināt regulāru diendusu – pirms maiņas sākuma vai pārtraukumu laikā.

Citi ieteikumi:

  • Kontrolēt apgaismojumu – spilgts apgaismojums darba laikā.
  • Sabalancēts uzturs – vieglas maltītes un regulāras ēdienreizes.
  • Mērens vingrinājumu režīms – fiziskās aktivitātes vakaros, lai sagatavotu ķermeni nakts darbam.
  • Stresa un trauksmes mazināšana – relaksējošas aktivitātes un dabīgi nomierinoši līdzekļi, piemēram, ārstniecības augi.
foto: Publicitātes foto

Dabiski palīglīdzekļi miegam

Nakts maiņu darbiniekiem var būt noderīgi miega uzlabošanai paredzēti dabīgi produkti ar melatonīnu un ārstniecības augu ekstraktiem. Piemēram, speciāli izstrādāti miega uztura bagātinātāji palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku un atvieglot diennakts ritma traucējumus.

Nakts darbs nenovēršami ietekmē cilvēka veselību, taču, ievērojot pareizu dienas režīmu un dzīvesveida paradumus, iespējams samazināt tā negatīvo ietekmi. Prioritizējot miegu, uzturu un fiziskās aktivitātes, iespējams saglabāt labu pašsajūtu un veselību pat strādājot naktīs.

Latvijā ražots produkts labam miegam

Papildus tradicionālajiem augu līdzekļiem var izmēģināt arī mūsdienīgus preparātus. Latvijas farmācijas kompānija Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem ir izstrādājusi Good Sleep Spray un Good Sleep Caps kapsulas miegam ar melatonīnu un augu ekstraktiem. Good Sleep Spray ir pirmais zem mēles izsmidzināms miega līdzeklis, kura sastāvā esošais pasifloras augs darbojas sedatīvi un palīdz uzturēt psihisko relaksāciju un veselīgu miegu. Savukārt, sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku* un palīdz atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas**.

* Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas.

** Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 0,5 mg melatonīna ceļojuma pirmajā dienā neilgi pirms gulētiešanas un pirmajās dienās pēc nonākšanas galamērķī.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.