Atmasko mītus par probiotikām: reklāma vai patiesība?
foto: Publicitātes foto / Canva
Mājas aptieciņa

Atmasko mītus par probiotikām: reklāma vai patiesība?

Veselības nodaļa

Jauns.lv

Mūsdienās cilvēki arvien lielāku uzmanību veltī savai veselībai, un pieaug interese arī par to, kā veselību un skaistumu var palīdzēt uzturēt probiotikas. Pēdējā laikā probiotikas tiek pieminētas arvien biežāk, tāpēc ir svarīgi izskaidrot, kas tās īsti ir un kā tās darbojas. Uzzini arī, kā izvēlēties piemērotāko produktu, ņemot vērā dažādos tirgū pieejamos probiotiku kompleksus.

Probiotikas patlaban piedzīvo strauju popularitātes vilni. Tās tiek slavētas par spēju atjaunot zarnu mikrofloru, mazināt stresu, uzlabot ādas stāvokli, atvieglot menopauzes simptomus un pat palīdzēt svara regulēšanā. Taču vienlaikus ar interesi parādās arī mīti, spekulācijas un dezinformācija. Kā orientēties plašajā piedāvājumu klāstā un aptiekās izvēlēties patiešām efektīvākās probiotikas?
 

Kas patiesībā ir probiotikas un kāpēc tās sauc par “labajām baktērijām”?

Probiotikas ir dzīvi mikroorganismi – galvenokārt pienskābās baktērijas (Lactobacillus) un bifidobaktērijas (Bifidobacterium) –, kas, lietotas atbilstošos daudzumos, pozitīvi ietekmē cilvēka veselību. Tās dabiski atrodas cilvēka zarnu traktā, taču dažādu iemeslu dēļ šo baktēriju līdzsvars bieži tiek izjaukts – piemēram, stresa, nepareiza uztura, antibiotiku vai hronisku slimību dēļ. Tad talkā var nākt probiotikas.

Saskaņā ar Pasaules Gastroenteroloģijas organizācijas (WGO) vadlīnijām, probiotikas var izmantot, lai uzlabotu zarnu darbību, stiprinātu imunitāti, samazinātu iekaisumu, uzlabotu ādas veselību, atbalstītu emocionālo labsajūtu un palīdzētu urīnceļu, maksts un mutes dobuma veselības uzturēšanā (WGO, 2023).

Mīts: ir “īstās” probiotikas

Viens no izplatītākajiem mītiem internetā ir uzskats, ka eksistē “īstās” vai “vienīgās pareizās” probiotikas. Šāds apgalvojums ir neprofesionāls un maldinošs. Nav vienas "zelta formulas", jo dažādi probiotiku celmi darbojas atšķirīgi, un to efektivitāte atkarīga no konkrētā mērķa.

Piemēram:

  • Lactobacillus rhamnosus GG ir viens no visvairāk pētītajiem celmiem saistībā ar caurejas profilaksi un imunitātes stiprināšanu.

  • Bifidobacterium lactis pierādījis efektivitāti svara regulācijā un gremošanas uzlabošanā.

  • Saccharomyces boulardii efektīvi darbojas antibiotiku izraisītas caurejas profilaksē.

Tāpēc plašs baktēriju sugu un celmu klāsts ir viens no kvalitātes rādītājiem. Nacionālais Veselības institūts (National Institutes of Health jeb NIH) savā pētījumā uzsver, ka dažādi veselības mērķi prasa atšķirīgus probiotiku celmus – un tieši celmu kombinācijas (kompleksi) nodrošina visaptverošāku iedarbību (NIH Probiotics Fact Sheet).

Kā izvēlēties efektīvākās probiotikas? Kritēriji pēc pētījumiem un starptautiskām vadlīnijām

Lai probiotikas tiešām sniegtu solīto efektu, izvēlē nepieciešams ņemt vērā zinātniski noteiktus kritērijus:

Daudzveidība
Jo vairāk dažādu baktēriju sugu, jo plašāka iedarbība uz dažādām ķermeņa sistēmām. Piemēram, aptiekās pieejami probiotiku kompleksi, kas satur 9 dažādas sugas un 34 miljardus baktēriju vienā kapsulā – tas ir Latvijas tirgū augstākais rādītājs.

Celmu kvalitāte un pētniecība
Svarīgi, lai izmantotie celmi būtu klīniski pētīti – piemēram, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium infantis, Saccharomyces boulardii u.c.

Prebiotiku klātbūtne
Prebiotikas (piemēram, inulīns) darbojas kā “barība” labajām baktērijām, palīdzot tām iedzīvoties zarnu traktā.

Aizsargājošs kapsulas apvalks
DRcaps® tipa kapsulas pasargā baktērijas no kuņģa skābes, nodrošinot, ka tās dzīvas nonāk līdz zarnām, kur tās aktivizējas.

Ērta uzglabāšana un lietošana
Lielākā daļa efektīvo probiotiku jāglabā ledusskapī – taču Latvijas aptiekās ir iegādājami probiotiku kompleksi, kuru ražošanā izmantota liofilizācijas tehnoloģija, ļaujot uzglabāt kapsulas līdz +25°C.

Lietošanas ērtums
Viens no priekšnosacījumiem – viena kapsula dienā, kas satur pilnvērtīgu devu (nevis vairākas tabletes dienā).

Biežākie mīti par probiotikām – un kā ir patiesībā?

 

Mīts: “Probiotikas der tikai pēc antibiotikām.”
Patiesība:
tās var lietot profilaktiski ikdienā, stresa laikā, sezonu maiņās vai specifisku sūdzību gadījumā (ādas problēmas, vēdera pūšanās, diskomforts, slikts miegs, alerģijas u.c.).

Mīts: “Vajag tikai vienu konkrētu baktēriju.”
Patiesība:
efektivitāte ir celmu kombinācijā, nevis vienā konkrētā baktērijā – katrai sugai ir sava specifiska funkcija.

Mīts: “Augsta baktēriju deva ir pārspīlēta.”
Patiesība:
pētījumi liecina, ka efektivitātei nepieciešami vismaz vairāki miljardi baktēriju, un dažādu veselības stāvokļu gadījumā – pat virs 30 miljardiem Cymbiotika, 2023.

Noslēgumā: reklāmas triks vai patiesība?

Probiotikas nav modes lieta vai reklāmas triks – tās ir klīniski pārbaudīts un daudzpusīgs veids, kā atbalstīt veselību, balstoties uz pierādījumiem. Taču, lai tās būtu efektīvas, jāizvēlas pārdomāti, pēc skaidriem kritērijiem, balstoties uz Pasaules Gastroenteroloģijas organizācijas un zinātniskās literatūras ieteikumiem.