Kā ārstēt sasaldētu plecu? Stāsta ortopēds Andrejs Peredistijs
Foto: Shutterstock
Runā speciālists

Kā ārstēt sasaldētu plecu? Stāsta ortopēds Andrejs Peredistijs

Padomu nodaļa

Žurnāls "100 Labi Padomi"

0

Neviens nevar skaidri pateikt, tieši kāpēc rodas sasaldēts plecs. Viens no iemesliem var būt sastiepums, sasitums, bet bieži vien tas sākas, kad, apsēžoties mašīnas priekšējā sēdeklī, cilvēks pagriežas, lai noliktu somu uz aizmugurējā sēdekļa.

Ir arī versija, ka iekaisumu izraisa specifiska baktērija, tāpēc atsevišķās klīnikās šāda pleca ārstēšanā izmanto antibiotikas, lai gan nav pierādījumu, ka tās patiešām palīdz. Tā kā saslimšanas iemesli ir neskaidri, nav vienotas pieejas šīs slimības ārstēšanā, skaidro traumatologs ortopēds Andrejs Peredistijs.

No diskomforta līdz kustību ierobežojumiem

Sasaldēts plecs jeb adhezīvs kapsulīts ir locītavas kapsulas iekaisums. Locītavas kapsula ir blīva saistaudu plēve, kas no apkārtējiem audiem norobežo locītavas iekšējo telpu, kurā satiekas kaulu gali.

Normāli locītavas kapsula ir aptuveni trīs milimetrus bieza, bet pie iekaisuma var sabiezēt līdz pat centimetram un vairāk. Jo biezāka tā kļūst, jo mazāk elastīga kļūst. Un tas nozīmē, ka augšdelma kauls lēnām pieaug pie lāpstiņas, līdz ar to visas kustības, ko cilvēks veic ar pleca locītavu, viņš patiesībā veic ar lāpstiņu. Tātad, nepaceļot visu plecu, nav iespējams veikt kustību. Pilnībā zūd spējas rotēt roku uz āru. Visi audi – cīpslas, saites – saaug kopā.

Simptomi ir līdzīgi daudzām citām problēmām pleca locītavā – sāpes parādās pēkšņi, sākumā tā ir kņudēšana, tad diskomforts, kas pāraug sāpēs, turklāt sāp arī naktīs. Sāpēm pieaugot, attīstās kustību ierobežojumi. Dzīves kvalitāte strauji samazinās, īpaši, ja sāp dominējošās rokas plecs. Interesanti, ka no šīs problēmas visbiežāk cieš tieši sievietes.

foto: no privātā ahīva
Andrejs Peredistijs.
Andrejs Peredistijs.

Sarežģīti diagnosticēt

Diagnozi noteikt ir diezgan grūti, un bieži vien pacienti staigā no viena ārsta pie cita, tā arī nesaņemot vajadzīgo palīdzību. Nereti cilvēks vispirms dodas pie sava ģimenes ārsta, kas nosūta pie neirologa. Kad pacients nonāk pie traumatologa, svarīgi saprast, ka cilvēkam ir sasaldētajam plecam raksturīgās pazīmes, kā arī veikt apskati. Pēc tam diagnozi vēlams apstiprināt ar ultrasonogrāfiju vai magnētisko rezonansi. Tikai pēdējos gados, attīstoties attēldiagnostikas iekārtām, to iespējams atklāt magnētiskās rezonanses izmeklējumā. Iepriekš attēli uzrādīja, ka ar plecu viss ir kārtībā, vai arī bija redzamas nebūtiskas izmaiņas.

Bez fizioterapijas neiztikt

Tā kā adhezīva kapsulīta iemesli nav līdz galam skaidri, nav arī vienotas pieejas tā ārstēšanā. Lielākoties sākumā nozīmē pretiekaisuma terapiju tablešu formā un locītavā ievada hormonālu pretiekaisuma preparātu; to sauc par blokādi. Ja ir labs efekts, blokādi atkārto vēl divas reizes ar divu nedēļu intervālu. Ja efekta nav, tad maina iekšķīgi lietojamos pretiekaisuma līdzekļus.

Tiklīdz ir noņemtas sāpes, jāsāk fizioterapija. Tas ir sāpīgs process, jo locītava ir atkal jāiekustina. Svarīgi izvēlēties īsto brīdi fizioterapijai. Ja to sāk pārāk ātri, tas var izsaukt paasinājumu un atkārtotu iekaisumu. Pēc ārstēšanas sākšanas pleca locītavas kustības iespējams atjaunot pusgada laikā.