![Cilvēki joprojām mirst no Covid-19: eksperti aicina nezaudēt modrību](https://i.jauns.lv/t/2025/02/12/3210130/660x471.webp?v=1739346478)
Cilvēki joprojām mirst no Covid-19: eksperti aicina nezaudēt modrību
![](https://i.jauns.lv/t/pt/bUABPNRYIvL1GsKXqsKixakG3ndhlSTC59agrfZG/50x50.jpg)
Slimību profilakses un kontroles centra jaunākie dati liecina, ka Latvijā šobrīd nav vērojams būtisks Covid-19 saslimstības pieaugums. Tomēr joprojām tiek reģistrēti jauni inficēšanās gadījumi, kā arī saņemti ziņojumi par ar Covid-19 saistītiem nāves gadījumiem.
Lai gan kopējā situācija uzlabojusies salīdzinājumā ar iepriekšējiem pandēmijas viļņiem, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) uzsver, ka vīruss joprojām ir klātesošs un var radīt nopietnas sekas riska grupām – vecāka gadagājuma cilvēkiem un personām ar hroniskām slimībām.
Saslimstības tendences un mirstības rādītāji
Pēdējais lielākais saslimstības pieaugums Latvijā bija vērojams 2023. gada jūlija beigās līdz septembrim. Pēc šī perioda Covid-19 gadījumu skaits stabilizējās, taču ik nedēļu laboratorijas turpina reģistrēt jaunus pozitīvus testus. Tajā pašā laikā tiek saņemti ziņojumi par nāves gadījumiem, kas saistīti ar Covid-19 infekciju.
Saskaņā ar SPKC datiem, 2024. gadā Latvijā no Covid-19 miruši vairāk nekā 1 200 cilvēki. Lai gan šis skaitlis ir mazāks nekā pandēmijas pirmajos gados, tas joprojām apliecina, ka vīruss var būt nāvējošs, īpaši cilvēkiem ar novājinātu imunitāti vai hroniskām saslimšanām.
Jaunākie SPKC dati liecina, ka 2025. gada sākumā no Covid-19 vidēji nedēļā mirst aptuveni 4 cilvēki:
- 1. nedēļā – 6 nāves gadījumi,
- 2. nedēļā – 1 nāves gadījums,
- 3. nedēļā – 7 nāves gadījumi,
- 4. nedēļā – 3 nāves gadījumi.
Salīdzinājumam, smagākajos pandēmijas periodos 2021. gadā Latvijā vienā nedēļā varēja būt pat 100–150 mirušo. Pašreizējais skaits ir ievērojami mazāks, kas norāda, ka situācija ir stabilizējusies un vairs nav kritiska.
Eksperti aicina būt piesardzīgiem
Ārsti un epidemiologi norāda, ka Covid-19 joprojām ir jāuztver nopietni. Lai gan daudziem cilvēkiem slimības gaita ir viegla vai pat bez simptomiem, citiem tā var izraisīt smagas komplikācijas, hospitalizāciju un pat nāvi.
Vakcinācija joprojām ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā samazināt smagas slimības gaitas un nāves risku. SPKC atgādina, ka īpaši riska grupās esošajiem iedzīvotājiem ir ieteicams vakcinēties ar atjauninātām Covid-19 vakcīnām, lai saglabātu aizsardzību pret vīrusu. Tāpat svarīgi ir ievērot arī citus piesardzības pasākumus – regulāri mazgāt rokas, vēdināt telpas un pēc iespējas izvairīties no kontakta ar cilvēkiem, kuriem ir elpceļu infekcijas simptomi.
Statistika un nākotnes prognozes
SPKC epidemioloģiskajos biļetenos regulāri tiek publicēta informācija par Covid-19 izplatību un ar to saistītajiem nāves gadījumiem. Dati liecina, ka, lai gan kopējā saslimstība ir stabilizējusies, vīruss joprojām rada veselības apdraudējumu.
Eksperti prognozē, ka saslimstības līmenis var pieaugt rudens un ziemas mēnešos, kad cilvēki biežāk uzturas iekštelpās un pieaug elpceļu infekciju izplatība. Tādēļ iedzīvotāji tiek aicināti būt modriem un nepieciešamības gadījumā konsultēties ar ģimenes ārstu par vakcinācijas iespējām vai citiem aizsardzības pasākumiem.
Lai gan Covid-19 vairs nav tik agresīvs kā pandēmijas sākumā, tā radītie nāves gadījumi atgādina, ka vīruss joprojām ir bīstams. Tāpēc iedzīvotājiem ir svarīgi saglabāt piesardzību un rūpēties gan par savu, gan apkārtējo veselību.