![Elektrotīkla pārslēgšana – vai pacienti paliks bez skābekļa? Tiesībsargs pieprasa skaidrību!](https://i.jauns.lv/t/2025/02/07/3208501/660x471.webp?v=1738941742)
Elektrotīkla pārslēgšana - vai pacienti paliks bez skābekļa? Tiesībsargs pieprasa skaidrību!
![](https://i.jauns.lv/t/pt/OtmPwzrusH0vrHhyXHIVLCGhRaGpXs8UPZR2gcqu/50x50.jpg)
Tiesībsargs 6.februārī saņēma satrauktu iedzīvotāju bažas par pacientu, kuru veselība un dzīvība ir atkarīga no skābekļa padeves caur portatīvo skābekļa koncentratoru, kas pievienots elektrības kontaktligzdai, veselības un dzīvības potenciālu apdraudējumu periodā, kad Latvija pievienosies Eiropas elektrotīklam un iespējams sastapsies ar elektroapgādes traucējumu.
Saņemot šādu signālu, tiesībsargs nekavējoties vērsās pie veselības ministra, kas šodien, 7.februārī, deva garantiju, ka veselības nozare ir gatavībā, lai nepieciešamības gadījumā sniegtu operatīvu un savlaicīgu palīdzību, un ka šādi pacienti un viņu piederīgie elektroapgādes traucējumu gadījumā tiks informēti par nepieciešamo rīcību.
Tiesībsargs operatīvi ar informācijas pieprasījumu vērsās pie veselības ministra, lūdzot par veselības nozari un sabiedrības veselību atbildīgo Veselības ministriju sniegt informāciju par valsts līmeņa plānu un aktivitātēm, lai nepakļautu riskam pacientus, kas ir mājas aprūpē un kuru veselības un dzīvības uzturēšana ir atkarīga no skābekļa padeves iekārtas, kas tiek pieslēgta elektrībai. Ņemot vērā jautājumu steidzamo un neatliekamo raksturu, informāciju pieprasīja sniegt nekavējoties, bet vēlākais līdz piektdienas plkst. 12:00.
Veselības ministrs savā atbildē norāda, Veselības ministrija ir apzinājusi pacientu skaitu, kas mājas apstākļos saņem pakalpojumus saistībā ar skābekļa terapiju, kā arī informāciju par pacientiem un viņu dzīves vietu adresēm. Informācija ir nodota Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Par nepieciešamību sniegt pakalpojumus šiem pacientiem tiks informētas arī ārstniecības iestādes. Turklāt ir pacientu loks, kam ar minētajām iekārtām ir izsniegti arī ģeneratori iekārtu darbības nodrošināšanai.
Pacienti, kuriem ir izsniegtas medicīniskās iekārtas ar baterijām (piemēram, mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas, kuru pilnīga baterijas uzlāde nodrošinātu 4 stundu skābekļa nepārtrauktu piegādi elektroenerģijas pārtraukuma gadījumā), ir aicināti minētās iekārtas pilnībā uzlādēt, kā tas ir minēts arī Klimata un enerģētikas ministrijas un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta publiski sniegtajā informācijā. Izsniedzot iekārtu, tiek sniegta informācija par tās lietošanu, tostarp nestandarta situācijās. Turklāt iepriekš minētie pacienti un viņu piederīgie tiks informēti par rīcību, ja tiks konstatēti elektrības padeves traucējumi. Veselības nozare ir gatavībā, lai nepieciešamības gadījumā sniegtu operatīvu un savlaicīgu palīdzību.
Saskaņā ar akciju sabiedrības “Sadales tīkls” sabiedrībai sniegto informāciju, lai pieslēgtos Eiropas elektrotīklam, elektroenerģijas pārtraukums nav gaidāms. Turklāt elektroapgādes traucējumi ir iespējami arī pie citiem apstākļiem, piemēram, tos var izraisīt gan ārēja ietekme kā vētras, gan tehnoloģiski traucējumi Latvijas vai kaimiņvalstu pārvades sistēmās. Elektroapgādes traucējumu iespējamība sinhronizācijas dēļ nav būtiski augstāka, kā ikdienā, piemēram, nelabvēlīgu laikapstākļu radīto postījumu dēļ. Taču vienlaikus akciju sabiedrība “Sadales tīkls” vērš uzmanību uz to, ka elektroapgādes traucējumus pilnībā izslēgt nav iespējams, jo sinhronizācija saistīta ar tehniski sarežģītu procesu. Arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aicina iedzīvotājus sagatavoties un nodrošināties iespējamiem elektroapgādes traucējumiem. Līdz ar to risks palikt bez elektroenerģijas padeves tomēr pastāv.