Izskata iespēju atbrīvot vairāk iedzīvotāju no receptes apkalpošanas maksas
foto: LETA
Apsver iespēju nākotnē paplašināt no receptes apkalpošanas maksas atbrīvojamās iedzīvotāju grupas.
Esi vesels

Izskata iespēju atbrīvot vairāk iedzīvotāju no receptes apkalpošanas maksas

Santa Hincenberga

Jauns.lv/LETA

0

Veselības ministrija (VM) apsver iespēju paplašināt to iedzīvotāju loku, kuri tiek atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma par receptes apkalpošanu, norādīja VM parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis, trešdien Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē, atbildot uz pieprasījumu par jauno zāļu cenu veidošanas modeli.

Šobrīd līdz ar jaunā zāļu uzcenojuma reformu no recepšu apkalpošanas maksas ir atbrīvoti bērni līdz 18 gadu vecumam un trūcīgas personas. Pārējiem iedzīvotājiem no savas kabatas jāsedz 75 centi par recepti, taču VM uzsver, ka, izņemot medikamentu pa daļām, kad tas izrakstīts uz, piemēram, trīs mēnešu periodu, pacienta līdzmaksājums par recepti vienā reizē ir 25 eirocenti.

Kā uzsvēra Uršuļskis, viens no nākamajiem soļiem ir pavērtēt cenas tieši vislētākajiem medikamentiem un, iespējams, apsvērt pazemināt farmaceita pakalpojuma maksu par vislētākajām zālēm. Uršuļskis atzina, ka VM neizslēdz iespēju tuvākajā nākotnē vērtēt arī bezrecepšu medikamentu piecenojuma līmeni un to stingrāku regulējumu. Ministrijas vērtējumā kopējais reformas mērķis samazināt recepšu medikamentu cenas ir sasniegts, taču tuvākajā nākotnē tiks risināti atsevišķi problemātiskie aspekti.

Vienlaikus zāļu reformas izstrādes laikā ministrija balstījusies datos, kas apstiprina to, ka vidēji hroniska pacienta medikamentu grozā ir septiņi medikamenti, no kuriem vismaz trīs vai četri ir dārgi, bet pārējie no lētākas medikamentu grupas. Dati rādot, ka tikai ap 10% pacientu lieto zāles tikai līdz 3 eiro. Pārējā pacientu daļa - ap 90% - lieto zāles arī virs 3 eiro, un šiem pacientiem, piemēram, izdevumi par nekompensējamo zāļu iegādi varētu samazināties par 15-20%.

Tāpat ministrija uzskata, ka arī 10% iedzīvotāju izdevumu paaugstināšanās par lētākas grupas medikamentiem ir risināms jautājums, tādēļ jau šobrīd tiek izskatīti vairāki risinājumi un kopā ar pirmo trīs mēnešu reformas izvērtējumu notiks diskusijas ar nozares pārstāvjiem.

Tuvāko trīs mēnešu un gada laikā VM vērtēs reformas ietekmi un pakāpeniski izsvērs nākamos nepieciešamos soļus turpmākajām darbībām. Pēc pirmā ceturkšņa datiem ministrija analizēs reformas ietekmi uz medikamentu pieejamību, kā arī finansiālos datus par cenu samazinājumiem un citiem aspektiem. Padziļinātāks izvērtējums sekos pēc gada, pēc kura VM attiecīgi lems par to, vai nepieciešamas pamatīgākas izmaiņas.

Attiecībā uz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu medikamentiem, jau uzsākot sarunas ar nozari, ministrija izskatījusi arī PVN likmes ietekmi uz recepšu zāļu cenām. Būtiski ir ņemt vērā, ka Igaunijā tiek piemērota 9% PVN likme visiem medikamentiem un Lietuvā - 5% kompensējamiem medikamentiem, bet pārējiem medikamentiem tiek piemērota standarta likme - 21%, norāda VM.

Uršuļskis informēja, ka, ņemot vērā prognozēto ietaupījumu valsts budžetā no zāļu uzcenojuma maiņas aptiekām, farmaceitiskās aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai novirzīts papildu līdzmaksājums 2025.gadam un turpmāk ik gadu 9 482 256 eiro apmērā.

Reformas iespaidā arī grūti prognozēt par tālāku farmaceitu algu pieaugumu, jo farmācija ir privāts bizness, kas nav tiešā valsts pārvaldes pārziņā, atzīmēja Uršuļskis. Diskusijās par kompleksu pieeju zāļu pieejamības uzlabošanai par samazinātā PVN apmēru medikamentiem bijuši atšķirīgi viedokļi gan pašas nozares, gan ekspertu vidū, tādēļ VM virzījusi priekšlikumu pārskatīt PVN likmi recepšu zālēm, nosakot PVN samazināto likmi.

Kopumā VM dati no šī gada 1.janvāra liecina, ka vairāk nekā 3000 medikamentu cenas ir samazinājušās, ieskaitot to gala cenu ar 75 centu papildu farmaceita pakalpojuma maksu.

Zāļu produktiem ar maksimālo aptiekas cenu virs 100 eiro pirms 2025.gada 1.janvāra aptiekas cena, ieskaitot PVN, no šī gada mainījās diapazonā no -83% līdz +3%, ņemot vērā arī produktus, kam ražotājs paaugstināja cenu, liecina VM apkopotie dati. Savukārt vidējās aptieku cenas izmaiņas bija -18%.

Līdztekus no 2024.gada visvairāk pirktajiem 25 medikamentiem aptiekas cena pēc reformas spēkā stāšanās samazinājusies 14 produktiem, nemainījusies vienam produktam, bet palielinājusies desmit produktiem. No tiem produktiem, kam aptiekas cena samazinājās, samazinājums ir vidēji par 2,85 eiro, ieskaitot PVN, bet no tiem produktiem, kam cena palielinājās, palielinājums bija vidēji par 0,38 eiro.

Jau vēstīts, ka iniciatīvu atcelt papildu maksu 75 centu apmērā recepšu zālēm parakstījuši vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju. Iniciatīvas autors aicina mainīt Ministru kabineta noteikumus par zāļu cenu veidošanas principiem, lai mazinātu papildu finansiālo slogu iedzīvotājiem, īpaši tiem, kuri regulāri lieto recepšu zāles.

Arī Latvijas Bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrība atbalsta šo iniciatīvu, norādot, ka likumdevējs, pieņemot šādus noteikumus, pirmšķietami ir pārkāpis tiesiskās paļāvības principu, jo, ieviešot šādu iniciatīvu, netika noteikts pārejas periods, lai cilvēki varētu sagatavoties šādām pārmaiņām normatīvos. Biedrības ieskatā šāds nepārdomāts lēmums vissmagāk skar tieši sociāli vismazāk aizsargātās sabiedrības grupas - pensionārus, personas ar invaliditāti un maznodrošinātās personas.

Arī farmācijas nozares pārstāvji jau vairākkārt ir pauduši bažas par jaunās zāļu cenu reformas ieviešanu, norādot, ka reforma nav saprātīga un apdraud pacientu iespējas savlaicīgi saņemt nepieciešamās zāles.

Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācija un Zāļu ražotāju asociācija norādīja, ka šīs reformas ieviešanu būtu nepieciešams izvērtēt un atlikt.

Tāpat nozares pārstāvji aicinājuši samazināt pievienotās vērtības nodokļa likmi medikamentiem un paplašināt kompensējamo zāļu un diagnožu sarakstu, lai veiktu cenu vienādošanu ar kaimiņvalstīm.

Jaunais zāļu uzcenojuma modelis tika apstiprināts pagājušā gada 16.jūlijā ar ieceri sekmēt recepšu zāļu cenu kritumu. Reforma stājās spēkā šogad 1.janvārī, lai gan sākotnēji bija paredzēts, ka iedzīvotāji izmaiņas varētu redzēt no 2024.gada 1.novembra. Pēc farmācijas nozares paustajiem iebildumiem vairāku mēnešu garumā, tika sperts kompromisa solis, paredzot izmaiņu spēkā stāšanos 1.janvārī.

VM iepriekš minēja, ka jaunais uzcenojumu modelis paredz atteikties no necaurspīdīgās procentuālās pieejas uzcenojuma mehānismā lieltirgotavām un aptiekām, kas var motivēt aptiekās pārdot pacientiem dārgākus medikamentus, nevis līdzvērtīgas efektivitātes zāles, kas ir lētākas. Tā vietā ir viens fiksēts uzcenojums visām kompensējamajām zālēm un recepšu zālēm par iepakojumu neatkarīgi no cenas lieltirgotāvām un fiksēts uzcenojums trīs cenu grupās aptiekām.

Atbilstoši jaunajam zāļu cenu modelim lieltirgotavām par viena recepšu zāļu iepakojuma izplatīšanu noteikts fiksēts uzcenojums 0,5 eiro apmērā. Tāpat ieviesta recepšu apkalpošanas maksa - iedzīvotājiem ir jāsedz 0,75 eiro par recepti, bet vēl 0,75 eiro lielajām aptiekām par katru receptes apkalpošanu samaksās valsts. Vienīgajām aptiekām apdzīvotās vietās valsts piemaksās 1,75 eiro.

Ražotāju zāļu cena nedrīkst pārsniegt cenu Lietuvā un Igaunijā, cena kompensācijas sistēmā jānodrošina arī aptiekā recepšu zālēm ārpus kompensācijas.