Sirds, kas turpina pukstēt, bet citā ķermenī! Stradiņa slimnīcā viens donors devis iespēju dzīvot sešiem citiem
![](https://i.jauns.lv/t/pt/Vi8ywjDvDjDRQhuEmAszTf2QBTFkBvYJHIVxiRU9/50x50.webp)
Latvijas medicīnas gads iesācies ar cerīgu un nozīmīgu notikumu – veiksmīgi īstenotu multiorgānu transplantāciju. No viena donora tika pārstādīti seši orgāni: sirds, aknas, divas nieres un divas radzenes. Visi seši orgānu saņēmēji jau izrakstīti no slimnīcas, vēsta Latvijas Televīzija.
Kardiologi ar prieku atzīmē, ka šī bija jau 42. sirds transplantācija Latvijā. Vienlaikus ar zviedru ārstu atbalstu turpinās aknu pārstādīšanas programma, kas dod cerību daudziem pacientiem.
Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) 15. janvārī nonāca orgāni sešiem pacientiem, kuriem bija nepieciešama steidzama palīdzība. Medicīnas personāls un operāciju zāles bija pilnībā gatavas. Vispirms tika veikta sirds transplantācija, pēc kuras sekoja nieru pārstādīšana. Aknu transplantācijā piedalījās arī ķirurgs no Zviedrijas, kurš sniedza atbalstu vietējiem ārstiem, ziņo Latvijas Televīzija.
![](https://i.jauns.lv/t/2025/02/05/3207587/660x471_precise.webp?v=1738760764)
Viena no pacientēm, Tatjana Semjonova, kura saņēma jaunas aknas, neslēpa savas emocijas: "Es visu pildīju, ko teica ārsti. Terapiju visu. Es esmu laimīga, ka man dota tāda iespēja. Gribu lielu, lielu paldies teikt donoram un viņa piederīgajiem, ka piekrita un iedeva man otru dzīvi." Viņa uzsvēra, ka transplantācija viņai bijusi īpaši nozīmīga, jo pēc 25 gadiem, ko pavadījusi ārstējoties Infektoloģijas centrā, bija gaidījusi šo operāciju veselu gadu.
![](https://i.jauns.lv/t/2025/02/05/3207588/660x471_precise.webp?v=1738760778)
PSKUS galvenais ārsts Jānis Vilmanis skaidro: “Veiksmīgas multiorgānu transplantācijas ir iespējamas tikai ciešā sadarbībā starp dažādām medicīnas nozarēm un pateicoties augsti kvalificētu speciālistu darbam. Šīs operācijas nav tikai medicīniski sasniegumi – tās ir dzīvības, kurām dota jauna iespēja. Aknu transplantācijas operācijā piedalījās arī speciālists no Karolinskas Universitātes slimnīcas Zviedrijā, kas apliecina mūsu augsto līmeni starptautiskajā medicīnas vidē. Zināšanu apmaiņa un sadarbība ar vadošajiem ekspertiem palīdz mums attīstīt transplantācijas programmu un sniegt pacientiem visaugstākās kvalitātes ārstēšanu.”
![](https://i.jauns.lv/t/2025/02/05/3207591/660x471_precise.webp?v=1738760814)
Arī nieru transplantācijas pacientiem atveseļošanās rit veiksmīgi. Andrejs no Bauskas, kuram tika pārstādīta niere, bija apmierināts ar operācijas rezultātu: "Paldies dakterim [Vadimam] Suhorukovam, baigi labi, uz dialīzi nav jāiet. Baigi labi."
Tikmēr kāds 62 gadus vecs pacients saņēma jaunu sirdi, kļūstot par 42. cilvēku Latvijā, kuram veikta šāda operācija. Ārsti, kas piedalījās procedūrā, Latvijas Televīzijai uzsvēra, ka katra sirds transplantācija ir emocionāls notikums. PSKUS Sirds ķirurģijas centra virsārsts Uldis Strazdiņš pastāstīja, ka šādas operācijas pacientiem ļauj dzīvot pilnvērtīgu dzīvi: "Ir mums cilvēks Latvijā, kurš ar pārstādītu sirdi nodzīvojis jau 17 gadus, viņam seko ar 15, 14, 13 gadus atpakaļ pārstādītu sirsniņu. Mēs viņus satiekam. Viņi ir sociāli, fiziski, ekonomiski aktīvi."
![](https://i.jauns.lv/t/2025/02/05/3207590/660x471_precise.webp?v=1738760802)
Arī acu radzenes transplantācijas guvušas divi pacienti – 64 gadus vecs vīrietis un 83 gadus veca sieviete. PSKUS oftalmoloģe Anete Kursīte uzsvēra šādu operāciju nozīmi: "Tā ir vienkārši unikāla iespēja. Un milzu paldies donoriem. Ja nebūtu šādas kustības, daudz kas nebūtu iespējams." Viņa skaidroja, ka radzenes transplantācija ne tikai saglabā acs ābolu, bet arī ļauj veikt turpmākas operācijas, jo tiek atjaunota caurspīdīgā struktūra, kas palīdz izmeklējumos.
Radzenes transplantāciju var veikt 14 dienu laikā pēc donora nāves, ja audi tiek saglabāti īpašā šķidrumā. Taču transplantācija iespējama tikai tad, ja donors ir devis savu piekrišanu dzīves laikā vai tuvinieki tam neiebilst. Šoreiz no viena donora jaunu dzīves kvalitāti ieguva seši cilvēki.
Lai izvairītos no neskaidrībām un nodrošinātu savu gribu par orgānu ziedošanu, ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja izdarīt atzīmi elektroniskajā veselības sistēmā "eveseliba.gov.lv". Šo izvēli var mainīt jebkurā laikā, tādējādi ļaujot skaidri noteikt savu nostāju par iespējamo orgānu ziedošanu pēc nāves.