Vājums, elpas trūkums un aukstas kājas. Kas jāzina par veselības atslēgu - dzelzi un tā trūkumu organismā
foto: Publicitātes foto
Dabasspēks

Vājums, elpas trūkums un aukstas kājas. Kas jāzina par veselības atslēgu - dzelzi un tā trūkumu organismā

Veselības nodaļa

Jauns.lv

0

Dzelzs ir neaizstājama minerālviela, kas svarīga ne tikai asinsrades procesiem, bet arī imūnsistēmas, nervu sistēmas, matu, ādas un nagu veselībai. Tā trūkums var nopietni ietekmēt dzīves kvalitāti.

Iedomājieties organismu kā milzīgu rūpnīcu, kur katrai mašīnai nepieciešama enerģija, lai darbinātu mehānismus. Dzelzs ir kā galvenā degviela šajā rūpnīcā – bez tās viss sāk darboties lēnāk, mašīnas kļūst gausas, un darba rezultāti sarūk. Bez dzelzs mūsu ķermenis, gluži kā rūpnīca, nespēj pilnvērtīgi funkcionēt. 

Kas var norādīt uz dzelzs trūkumu?

  • Nogurums un enerģijas trūkums ir viens no biežākajiem dzelzs trūkuma simptomiem, jo organismam trūkst skābekļa transportēšanas spēju.
  • Bāla āda un gļotādas (piemēram, lūpas, smaganas) var liecināt par zemu hemoglobīna līmeni asinīs.
  • Galvassāpes un reibonis bieži rodas, jo smadzenes saņem nepietiekamu skābekļa daudzumu.
  • Elpas trūkums, īpaši pie nelielas fiziskas slodzes, ir vēl viens signāls, ka organismam trūkst dzelzs.
  • Aukstas rokas un kājas var būt simptoms, jo asins cirkulācija ir nepietiekama.
  • Trausli nagi un matu izkrišana norāda uz organisma nespēju nodrošināt šūnām nepieciešamās barības vielas.
  • Vājums un nespēks, kas saglabājas pat pēc atpūtas, var būt anēmijas pazīme.
  • Samazināta imunitāte un biežas infekcijas ir saistītas ar dzelzs lomu imūnsistēmas darbībā.
  • Nepamatotas garastāvokļa svārstības, aizkaitināmība vai koncentrēšanās grūtības var liecināt par dzelzs trūkumu.
  • Sirdsklauves vai paātrināta sirdsdarbība arī ir iespējama dzelzs deficīta pazīme, jo sirds cenšas kompensēt skābekļa trūkumu.

Kādi ir dzelzs trūkuma cēloņi?

  • Nepietiekama dzelzs uzņemšana ar uzturu, īpaši cilvēkiem, kuriem ir veģetārs vai vegāns uzturs, jo augu izcelsmes dzelzs uzsūcas sliktāk.
  • Regulārs asins zudums, piemēram, sievietēm menstruāciju laikā, ir viens no biežākajiem iemesliem.
  • Hroniskas slimības, piemēram, čūlas, hemoroīdi vai zarnu slimības, var izraisīt lēnu, ilgstošu asiņošanu, kas samazina dzelzs līmeni.
  • Nepareiza dzelzs absorbcija zarnu traktā, piemēram, celiakijas vai Krona slimības dēļ, var radīt trūkumu, pat ja uzturs ir pietiekami bagāts ar dzelzi.
  • Grūtniecība un zīdīšana ievērojami palielina dzelzs prasības organismā, jo tas ir nepieciešams auglim un mātes pienam.
  • Intensīvi treniņi vai smags fizisks darbs var palielināt dzelzs zudumus, īpaši caur sviedriem.
  • Vecāka gadagājuma cilvēkiem dzelzs trūkumu var izraisīt gremošanas trakta slimības vai slikts uzturs.
  • Ilgstoša piena vai kalcija bagātu produktu lietošana var kavēt dzelzs uzsūkšanos.
  • Dažas zāles, piemēram, antacīdi vai medikamenti pret kuņģa skābi, var samazināt dzelzs uzsūkšanos.
  • Parazitāras infekcijas, piemēram, zarnu tārpi, var būt iemesls, jo tie patērē dzelzi, kas nepieciešama saimniekorganismam.
  • Bērni bieži vien neēd pietiekami daudz dzelzi saturošas pārtikas, un tas var izraisīt anēmiju vai kavēt attīstību.

Sievietes reproduktīvajā vecumā

Sievietēm reproduktīvajā vecumā dzelzs trūkums ir biežāks, jo menstruāciju laikā notiek regulārs asins zudums. Šis zudums var būt īpaši nozīmīgs, ja menstruācijas ir ilgstošas vai ļoti stipras. Papildu dzelzs nepieciešamība rodas arī grūtniecības un zīdīšanas laikā, jo organisms nodrošina dzelzi augošajam bērnam un mātes pienam. Sievietēm ir svarīgi ēst dzelzi saturošu pārtiku, piemēram, sarkanās gaļu, spinātus un pākšaugus, kā arī uzturā iekļaut C vitamīna avotus, piemēram, citrusaugļus un papriku, kas uzlabo dzelzs uzsūkšanos. Ja simptomi, piemēram, nogurums, reibonis vai bāla āda, kļūst izteikti, ir ieteicams veikt asins analīzes un konsultēties ar ārstu par iespējamu dzelzs piedevu lietošanu.

Bērni

Bērnu straujās augšanas periodos organisms prasa vairāk dzelzs, lai nodrošinātu optimālu asinsrades un smadzeņu attīstību. Tomēr bērni bieži vien neēd pietiekami daudz dzelzi saturošas pārtikas, un tas var izraisīt anēmiju vai kavēt attīstību. Piemēram, pārmērīgs piena patēriņš var ierobežot dzelzs uzsūkšanos, tāpēc svarīgi sekot līdzi bērna diētai un ieviest dažādus pārtikas produktus, piemēram, liesu gaļu, pupiņas un olas. Ja bērnam ir slikta apetīte, zems enerģijas līmenis vai citi simptomi, ieteicams konsultēties ar pediatru, kurš var ieteikt dzelzs bagātinātājus. Regulāra asins analīze, īpaši maziem bērniem, palīdz laikus konstatēt trūkumu.

Vīrieši

Lai arī vīriešiem dzelzs deficīts ir retāk sastopams, tas var rasties nepilnvērtīga uztura, hroniskas asiņošanas vai gremošanas problēmu dēļ. Nepietiekams dzelzs daudzums uzturā, īpaši tiem, kuri neēd gaļu vai dzīvo pie minimālistiskas diētas, var izraisīt nogurumu un muskuļu vājumu. Vīriešiem ir svarīgi uzņemt pietiekami daudz dzelzs saturošu pārtikas produktu, piemēram, gaļu, pilngraudu produktus un pākšaugus. Lai gan dzelzs piedevas parasti nav nepieciešamas, tās jālieto tikai ārsta uzraudzībā, jo pārmērīgs dzelzs daudzums var uzkrāties un izraisīt tādas problēmas kā aknu bojājumi. Ja vīrietim rodas simptomi, piemēram, bāla āda vai elpas trūkums, nepieciešama asins analīze un padziļināta veselības pārbaude.

Seniori

Senioriem dzelzs trūkums var būt saistīts ar samazinātu uzturvielu uzņemšanu, gremošanas traucējumiem vai hroniskām slimībām, kas ietekmē dzelzs absorbciju. Šajā vecuma grupā bieži rodas problēmas, piemēram, čūlas vai asiņošana kuņģa-zarnu traktā, kas var radīt hronisku dzelzs deficītu. Svarīgi ir regulāri uzņemt produktus, kas bagāti ar dzelzi, piemēram, liesu gaļu un dārzeņus, un tos kombinēt ar C vitamīnu saturošiem pārtikas produktiem, lai uzlabotu uzsūkšanos. Senioriem jābūt uzmanīgiem ar tādiem pārtikas produktiem kā tēja un kafija, kas var kavēt dzelzs uzsūkšanos. Ja rodas simptomi, piemēram, pastāvīgs nogurums vai sirdsklauves, jāveic medicīniskā izmeklēšana un asins analīzes, lai savlaicīgi noteiktu problēmu.

Kā vislabāk uzņemt dzelzi?

  • Ar uzturu. Dzīvnieku izcelsmes produkti (gaļa, zivis) satur hēma dzelzi, kas uzsūcas visefektīvāk. Augu izcelsmes produkti (pākšaugi, spināti) ir labs nehēma dzelzs avots, taču to uzsūkšanos veicina C vitamīns.

  • Ar uztura bagātinātājiem. Izvēlieties uztura bagātinātājus ar augstu biopieejamību un retākām blaknēm, piemēram, mikronizētas mikrokapsulētas dzelzs spreja formā. 

  • Izsmidzināmas dzelzs spreja priekšrocības. Tas nodrošina augstu uzsūkšanos ar retākiem blakusparādību riskiem (slikta dūša, aizcietējumi), ir saudzīgs zobiem un bez metāliskas piegaršas. Piemērots visai ģimenei, neatkarīgi no vecuma, un drošs arī grūtrniecības periodā.

Tāpat kā, izvēloties labākos vitamīnus, arī dzelzs avoti jāpielāgo katram individuāli. Gaļas mīļotāji var baudīt steiku, bet vegāni – spinātu salātus ar citrona sulu, kas palīdz uzlabot dzelzs uzsūkšanos.

Jaunākais risinājums: mikronizēta mikrokapsulēta dzelzs spreja forma

Lai mazinātu jau ierasto dzelzs produktu izraisītās blaknes (piemēram, metālisku garšu, zobu iekrāsošanos, kuņģa un zarnu kairinājumu, aizcietējumus vai caureju), aptiekās ir pieejama inovatīva dzelzs spreja formā.

  • Mikronizēšanas tehnoloģija. Dzelzs daļiņu samazināšana pulvera stāvoklī, kas uzlabo šķīdību un uzsūkšanos.

  • Mikrokapsulēšana. Dzelzs daļiņas tiek pārklātas ar fosfolipīdu apvalku, kas aizsargā tās no mijiedarbības mutē, kuņģa un zarnu traktā, mazinot blakusparādību riskus un uzlabojot absorbciju.

Priekšrocības:

  1. Augsta biopieejamība. Mikrokapsulēšana pasargā dzelzs daļiņas mijiedarbībā ar ķuņģa skābi, žults sāļiem, zarnu mikrofloru un brīvajiem radikāļiem, nodrošinot labāku uzsūkšanos divpadsmitpirkstu zarnā.

  2. Retākas blakusparādības. Saudzīgs kuņģa un zarnu traktam.

  3. Saudzīgs zobiem. Produkts neiekrāso zobus - atmetiet domu par “lietot caur salmiņu”, “rūpīgi izskalojiet muti un notīriet zobus”.

  4. Nevainojama garša. Bez metāliskas piegaršas.

  5. Ērta lietošana. Nav jāievēro maltīšu laiki, var lietot jebkurā diennakts laikā.

  6. Piemērots visām vecuma grupām. Bērniem, grūtniecēm, senioriem, sievietēm reproduktīvā vecumā un fiziski aktīviem cilvēkiem – apstiprina veikti klīniskie pētījumi piecās cilvēku grupās.

  7. Pētījumos pierādīta iedarbība. Šai formai  ir veikti kvalitatīvi pētījumi, kuros apstiprināta spēja paaugstināt feritīna līmeni par 80% sievietēm; par 69%  – bērniem ar dzelzs deficītu.

Dzelzs deficīts ir globāla problēma, kas ietekmē visu vecuma grupu un dzimumu pārstāvjus. Efektīva dzelzs deficīta pārvaldīšana prasa laikus konstatēt simptomus un izmantot inovatīvas tehnoloģijas, kā mikronizētas un mikrokapsulētas dzelzi izsmidzināmas spreja formā ar pārāku uzsūkšanos un retākiem blakusparādību riskiem.