Veselības ministrs: zāļu cenas samazināsies, reformai nepieciešami trīs mēneši
15. janvārī veselības ministrs Hosams Abu Meri un Ministru prezidentes parlamentārā sekretāre Dace Kļaviņa apmeklēja jaunatvērto Ogres novada pašvaldības daudzfunkcionālo pakalpojumu centru Ikšķilē, kurā izvietotas arī četras ģimenes ārstu prakses. Amatpersonas veica kontrolpirkumu vietējā aptiekā un tikās ar senioriem, skaidrojot zāļu cenu reformu un atbildot uz jautājumiem.
Abu Meri norāda, ka arī šogad turpināsies ģimenes ārstu prakšu attīstība un ģimenes ārstu piesaiste darba vietām ārpus Rīgas. Jaunatvērtām ģimenes ārstu praksēm un praksēm, kas paplašinās, būs pieejams Eiropas Savienības fondu finansējums infrastruktūras attīstībai.
Valdība 7. janvārī apstiprināja Ministru kabineta noteikumus, kas sniedz iespēju ģimenes ārstu praksēm pretendēt uz ES un valsts finansējumu kopsummā 5,8 miljoni eiro. Vienai praksei piešķiramā maksimālā summa būs 30 000 eiro, nodrošinot iespēju uzlabot gan telpas, gan darba apstākļus medicīnas darbiniekiem.
Latvijā ģimenes ārstu noslodze un resursi ir nevienmērīgi sadalīti. Ir prakses, kurās ārsti apkalpo vairāk nekā 2000 vai pat 3000 pacientu, savukārt, citās praksēs pacientu skaits ir ievērojami mazāks. Šāda situācija rada pārslodzi daļai ārstu. Papildus 28% ģimenes ārstu praksēs strādā tikai viena māsa vai ārsta palīgs, kas apgrūtina komandas darba īstenošanu. Lai risinātu šo problēmu, 2024. gada 1. jūnijā uzsākti papildu cilvēkresursu stiprināšanas pasākumi, tostarp prakses papildināšana ar medicīnas speciālistiem, piemēram, māsām un ārsta palīgiem.
Pēc Ikšķiles ģimenes ārstu prakšu apmeklējuma, ministrs atzina, ka ar prieku redzējis mūsdienīgas un plašas telpas, kas nodrošina ērtu un kvalitatīvu aprūpi mūsu iedzīvotājiem. Vēl lielāks gandarījums par pozitīvi noskaņotiem ģimenes ārstiem, kuri ar patiesu rūpību un smaidu katru dienu uzņem pacientus. Šāda vide un attieksme ir būtiska, lai ikviens justos aprūpēts un drošs par savu veselību. Ikšķilē katrā no četrām praksēm strādā divi ārsti – tas ir ļoti labs un efektīvs modelis.
Tikšanās laikā viesi pārrunāja arī jauno regulējumu, kad, atvieglojot ārstu pieejamību, receptes turpmāk varēs izrakstīt arī māsas un vecmātes. Ģimenes ārsti pastāstīja par dažādiem veselības aprūpē iesaistīto institūciju un speciālistu sadarbības aspektiem, tajā skaitā norādot arī uz atsevišķiem problēmjautājumiem.
Kļaviņa uzsvēra, ka pagājušajā gadā izvirzītā valdības prioritāte - veselība un dāsni piešķirtais finansējums veselības ministra vadībā ir novirzīts vairākām reformām un uzlabojumiem, tostarp finansējuma palielināšanai ģimenes ārstu prakšu darbībai un pasākumiem to efektivitātes veicināšanai. Šis pakalpojums tiek nodrošināts, ģimenes ārstiem cieši sadarbojoties ar valsti un vietējo pašvaldību – valsts finansē ar prakšu darbību un pakalpojumiem saistītās izmaksas, savukārt pašvaldība nodrošina, ka šie pakalpojumi ir pieejami iedzīvotājiem. Ikšķilē pašvaldība ir izveidojusi jaunas, modernas ģimenes ārstu prakšu telpas. Tās atrodas pašā pilsētas centrā un ir ērti pieejamas katram iedzīvotājam.
Ārsti atzina, ka finansējums ir pietiekams, lai segtu telpu nomas un komunālo pakalpojumu izmaksas.
Viens no vizītes mērķiem bija skaidrot un atbildēt uz jautājumiem par jauno zāļu cenu veidošanas modeli, kas paredz būtisku pieļaujamo uzcenojumu samazināšanu recepšu zālēm, lai kopējās pacienta izmaksas par medikamentiem samazinātos. Arī iegriešanās vietējā aptiekā, lai pārliecinātos, ka zāļu cenas ir samazinājušās, deva priekšstatu par reformas gaitu.
Pēc Ikšķiles Senioru skolas aicinājuma, ministrs ar savu komandu tikās ar vietējās kopienas senioriem, kurā pārrunāja būtiskākos veselības aprūpes jautājumus – zāļu reformas ieguvumus, kā arī jauno ārstu piesaistes nozīmi reģionos un speciālistu pieejamības uzlabošanu.
Daži seniori pastāstīja, ka pagaidām izdevumi par zālēm nav mazinājušies, dažkārt pat ir palielinājušies, jo aptiekas vairs nenodrošina atlaides. Ministrs atbildēja, ka pagaidām aptiekām jāiztirgo zāles, kas iepirktas ar iepriekšējo uzcenojumu aizvadītajā gadā, tādēļ vajadzīgi vismaz 3 mēneši, lai situācija nostabilizētos un cilvēki sajustu ietaupījumu. Abu Meri apsolīja sekot līdzi cenu izmaiņām un pēc trim mēnešiem, ja tas būs nepieciešams, pilnveidot jauno cenu veidošanas modeli. Tikšanās laikā veselības ministrs aicināja iesūtīt ministrijā čekus, lai pārbaudītu konkrētus gadījumus un sniegtu skaidrojumus.
Aptiekā farmaceite atzina, ka lielu aizķeršanos nav, un apliecināja, ka veiksmīgi pielāgojas jaunajai zāļu izsniegšanas sistēmai un cenas sāk samazināties.
Kļaviņa veica kontrolpirkumu, secinot, ka konkrētā medikamenta cena ir samazinājusies. Amatpersonas pārliecinājās, ka būtiski, lai klients aptiekā saņemtu pilnīgu informāciju par pirkumu, jo nereti receptē izrakstītās zāles nav pieejamas pirkuma brīdī un farmaceits piedāvā analogu par citu cenu. Cilvēks izdara secinājumu, ka cena ir pieaugusi, bet izrādās, ka ir iegādājies cita ražotāja zāļu analogu.
Abu Meri sola turpināt uzklausīt gan pacientus, gan farmaceitus, lai nodrošinātu vēl raitāku zāļu pieejamību un sistēmas pilnveidi.