Ārstējot iesnas, vari nonākt pie dārgas atkarības. Ārsts pamāca, kā izvairīties no problēmas
Atkarība var izpausties neparastās un negaidītās formās. Kāds mūsu lasītājs jau vairāk nekā desmit gadus ir atkarīgs no aerosola, kura sastāvā ir ksilometazolīns – viela, ko daudzi pazīst kā īslaicīgu risinājumu deguna aizlikumam. Tomēr viņa pieredze rāda, ka pārmērīga lietošana var pārvērst šo līdzekli par pastāvīgu nepieciešamību. Kā ir iespējams no šīs atkarības atbrīvoties?
Kā Jauns.lv stāsta vīrietis, bez konkrētā aerosola, kura sastāvā ir ksilometazolīns, viņš nespējot vairs dzīvot. Vīrietis atzīst, ka sākotnēji šo līdzekli lietoja ilgāk nekā norādīts instrukcijā, bet nebija domājis, ka līdzeklis radīs šādu ilgtermiņa atkarību. Uz jautājumu, kāpēc viņš nemēģina to vienkārši pārtraukt lietot, viņš atbild, ka nespēj - jo citādi nevar paelpot. Jāpiebilst, ka viens šāds aerosols maksā ap 7 eiro.
Ko darīt šādā situācijā?
Kā Jauns.lv skaidro dakteris Jānis Sokolovs, vienmēr vajag izlasīt lietošanas instrukciju, jo nereti uz šādiem aerosoliem rakstīts, ka tos var lietot 4 līdz 6 dienas. "To īstenībā ļoti vajag ievērot un ne tikai par ksilometazolīnu. Pilieni ir daudz un dažādi - gan bezrecepšu, gan recepšu. Šo atkarību, ja neievēro pareizu lietošanas ilgumu, izraisīt var teju visi.
Un jā, mums ir pacientu grupa, kura staigā apkārt diendienā ar kabatā, somiņā, mašīnā, pie gultas, zem gultas, skapī, virtuvē noliktu aerosolu. Šis ksilometazolīns viņiem ir tā kā narkotika, jo tikko efekts beidzas, tā deguns aiziet ciet. Efekts parasti ilgst līdz 6 stundām. "
Dakteris skaidro, ka šādos gadījumos deguna asinsvadu regulācija ir traucēta. "Ja tas nav ļoti ielaists gadījums, tad tas, ko mēs vienmēr rekomendējam, - pārtraukt lietot šo medikamentu. Paies trīs nedēļas vai mēnesis un šis deguns atkal sāks elpot, bet ilgstošos gadījumos, kad tiešām jau gadiem cilvēks ir lietojis, tad, visticamāk, ka būs nepieciešama iejaukšanās ar ķirurģiskām metodēm."
Sokolovs norāda, ka vispirms ir jāsāk ar ārsta apmeklējumu, kur jau tālāk tiks izvērtēta konkrētā gadījuma ārstēšana.
Bet kā lai iztur mēnesi, ja nevar paelpot?
"Vajadzētu griezties pie lora, jo speciālisti var izrakstīt medikamentus, kurus var lietot ilgstoši, un šādā veidā tikt pāri konkrētajai atkarībai. Ir, kurus var lietot līdz pat pus gadam un arī var panākt labu efektu. Jebkurā gadījumā ir morāli jāsaņemas! Līdzīgi kā ar narkotiku atkarībām, arī šajā gadījumā ir jāsaņemās! Konkrētais medikaments ir jāatstāj miskastē!" - aicina Sokolovs.
Katrs desmitais pārspīlē!
Ņemot vērā to, ka ir iesnu sezona, tad katrs desmitais pacients ir pārspīlējis ar šiem bezrecepšu medikamentiem. "Viņiem jānorāda pareizā terapija, jāizdomā kaut kāds alternatīvs ceļš. Mēs parasti iesakām kādus citas grupas medikamentus," norāda Sokolovs, aicinot visus ievērot lietošanas instrukcijās norādītos ieteikumus.