Runā speciālists

Ķīnā pieaug saslimstība ar jaunu vīrusu. Speciāliste skaidro, vai Latvijā ir pamats satraukties

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv

Pēdējo nedēļu laikā Ķīnā pieaugusi saslimstība ar cilvēka metapneimovīrusu, raisot satraukumu sabiedrībā un plašsaziņas līdzekļos. Šīs bažas atgādina Covid-19 pandēmijas sākumu, kad pirmās ziņas par jaunu vīrusu nāca no Ķīnas. Taču Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Sigita Geida raidījumā “900 sekundes” uzsver: “Latvijā šobrīd nav pamata satraukumam – metapneimovīrusa izplatība ir ļoti zema.”

Kas ir metapneimovīruss?

Metapneimovīruss nav jaunums zinātnes pasaulē – tas ir atklāts jau pirms vairāk nekā 20 gadiem. Epidemioloģe skaidro: “Šis vīruss galvenokārt izraisa vieglas vai vidēji smagas augšējo elpceļu infekcijas, un tā simptomi līdzinās gripai vai citiem saaukstēšanās vīrusiem.” Latvijā tikai 0,4% elpceļu saslimšanas gadījumu ir saistīti ar šo vīrusu, un tas nerada nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu.

Lai gan metapneimovīrusa simptomi ir līdzīgi citiem augšējo elpceļu infekciju simptomiem, precīzu diagnozi iespējams apstiprināt laboratoriski. Tomēr Geida aicina nekrist panikā: “Pirmajos saaukstēšanās simptomos nav nepieciešams nekavējoties doties uz laboratoriju – vispirms jākonsultējas ar ģimenes ārstu.”

foto: Ekrānuzņēmums ("900 sekundes")

Kurš ir riska grupā?

Pētījumi liecina, ka metapneimovīruss biežāk skar bērnus līdz piecu gadu vecumam. Lielākā daļa gadījumu ir viegli, taču smagākās situācijās var būt nepieciešama stacionārā ārstēšana. “Tāpat arī citi vīrusi, piemēram, gripa vai respiratori sincitiālais vīruss (RSV), var radīt nopietnas komplikācijas bērniem un senioriem,” piebilst epidemioloģe. Latvijā šobrīd aktuāla ir arī gripa un citi elpceļu vīrusi, kas veido 20% saslimšanas gadījumu.

Kā pasargāt sevi un citus?

Lai mazinātu infekciju izplatību, epidemiologi iesaka:

  • Rūpīgi mazgāt un dezinficēt rokas.
  • Regulāri vēdināt telpas un uzturēt gaisa apmaiņu.
  • Izvairīties no kontakta ar slimām personām.
  • Lietot medicīniskās maskas, ja ir slikta pašsajūta.

Turklāt vakcinācija pret gripu un Covid-19 joprojām ir efektīvākā aizsardzība. “Vakcinācija iespējama arī gripas epidēmijas laikā, un tā palīdz pasargāt gan sevi, gan apkārtējos,” uzsver Geida.

Situācija Latvijā: Mierīga, bet uzmanība jāpievērš profilaksei

Lai gan ziņas no Ķīnas rada satraukumu, Latvijā metapneimovīrusa izplatība ir minimāla, un SPKC turpina rūpīgi monitorēt situāciju. Sabiedrība tiek aicināta ievērot higiēnas un profilakses pasākumus, lai saglabātu veselību un izvairītos no elpceļu infekcijām. “Profilakse ir mūsu labākais sabiedrotais cīņā pret vīrusiem,” atgādina epidemioloģe.