Kardiologs Andris Skride: “Zāļu cenu samazināšana Latvijā ir ļoti nepieciešama”
foto: ekrānuzņēmums no video
Kardiologs Andris Skride.
Runā speciālists

Kardiologs Andris Skride: “Zāļu cenu samazināšana Latvijā ir ļoti nepieciešama”

Veselības nodaļa

Jauns.lv

“Skaidrs, ka zāļu cenu samazināšana Latvijā ir ļoti nepieciešama,” TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” pauž profesors, kardiologs un “Skrides Sirds klīnikas” vadītājs Andris Skride, runājot par aktuālajiem medicīnas nozares jautājumiem, tostarp par zāļu cenu veidošanas modeļa izmaiņām no šā gada 1.janvāra un recepšu zāļu apkalpošanas maksu.

Kardiologs Skride piebilst, ka viņš sīkāk pētījis aktuālo situāciju, kāda tad tā ir no šā gada janvāra. “Tās zāles, kuras agrāk aptiekā maksāja virs 5-7 eiro, tās patiešām kļūs lētākas. Savukārt tās zāles, kas maksāja zem šiem 5-7 eiro, tās kļūs par kādu vienu vai diviem eiro dārgākas,” viņš skaidro.

Skride kā piemēru min zāles asinsspiediena ārstēšanai: ja tās pērn maksāja ap 50 centiem vai 1 eiro, tad šogad par tādu vienu iepakojumu cena varētu būt ap 2 eiro. “Tam vēl klāt nāks tie 0,75 centi – farmaceitam apkalpošanas maksa,” viņš piebilst. Agrāk par recepti bija jāmaksā tikai vienā gadījumā, proti, ja recepte no valsts bija kompensēta 100% apmērā. “Tad bija jāmaksā klāt 0,71 cents. Bet šobrīd ir jāmaksā arī par tām receptēm, kuras kompensē ne tikai 100% apmērā, bet arī tad, ja ir 75% kompensācija, un tādu arī ir daudz,” skaidro ārsts.

Un attiecīgi no 1.janvāra jāmaksā aptiekai apkalpošanas maksa 0,75 centi arī par tā saukto “bezkompensācijas recepti”, ja medikaments ir recepšu medikaments. “Ikdienā zāles paaugstināta asinspieda ārstēšanai lieto ap 300 tūkstoši cilvēku. Tas ir gana daudz, tās zāles ir vajadzīgas. Tās ir vienas no zālēm, kas palīdz saglabāt sirds un asinsvadu veselību, lai tā būtu kā jaunībā, lai nebūtu infarktu un insultu. (…) Šīs zāles jālieto katru dienu, tāpēc diemžēl tās izmaksas šim segmentam mazliet pieaugs,” kardiologs Skride atzīst intervijā TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu”.

Jau ziņots, ka no šī gada spēkā stājies jaunais zāļu cenu veidošanas modelis, atbilstoši kuram lieltirgotavām par viena recepšu zāļu iepakojuma izplatīšanu noteikts fiksēts uzcenojums 0,50 eiro apmērā, kā arī ieviesta recepšu apkalpošanas maksa. Turpmāk iedzīvotājiem no savas kabatas būs jāsedz 75 centi par recepti, bet vēl 75 centus lielajām aptiekām par katru receptes apkalpošanu samaksās valsts, savukārt vienīgajām aptiekām apdzīvotās vietās valsts piemaksās 1,75 eiro.

Vienlaikus modelī uzlabota pieejamība jauniem inovatīviem medikamentiem – paplašināts kompensējamo zāļu saraksts un vienādots uzcenojuma mehānisms, kā rezultātā medikamenti maksās mazāk. Jaunā modeļa ieviešanas rezultātā samazinātas izmaksas tieši par dārgākajām zālēm, uzsvēris veselības ministrs Hosams Abu Meri un VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Par receptēm, kas izrakstītas bērniem līdz 18 gadu vecumam, jāmaksā nebūs. Par receptēm maksāt nevajadzēs arī trūcīgām personām, kurām būs noteikts atbrīvojums no maksas farmaceita pakalpojuma. Līdztekus hroniskajiem pacientiem būs iespēja izrakstīt zāles trīs mēnešu patēriņam vienā receptē. Savukārt, ja pacientam uz receptes izrakstītas zāles ilgākam patēriņam un zāles aptiekā tiks izņemtas vairākās reizēs, maksa par farmaceita pakalpojumu – 75 centi – tiks piemērota tikai pirmajā reizē.