"Es tikai šeit uzzināju!" Latvijā turpinās mikoplazmas baktērijas izraisīts pneimoniju vilnis
Latvijā turpinās strauja pneimonijas izplatība, ko izraisa mikoplazmas baktērija. Šī slimība, kas līdz šim galvenokārt tika novērota bērniem un jauniešiem, tagad skar visu vecumu cilvēkus.
Daudziem pacientiem, kas nonāk slimnīcā, nepieciešama skābekļa terapija, un ārstēšanā tiek izmantotas specifiskas antibiotikas, jo parastās penicilīna grupas zāles nav efektīvas. Kā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Panorāma" stāsta Jolanta, to, ka viņai ir šī mikoplazmas baktērija, viņa uzzinājusi tikai tad, kad jau nonākusi Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā. Iepriekš viņa arī par tādu nemaz nebija dzirdējusi. "Pieslēdza skābekli, bija sistēmas, elpoju dūmus atklepošanai un saņēmu antibiotikas. Es tikai šeit pirmo reizi uzzināju par šādu baktēriju. Izrādās, ka ar to slimo ļoti daudzi."
Mikoplazmas baktērija ir īpaši sarežģīta, jo tai nav šūnas apvalka, kas ļauj tai paslēpties cilvēka šūnās. Tas ir iemesls, kāpēc tradicionālās antibiotikas, piemēram, penicilīna grupas preparāti, šīs infekcijas ārstēšanā nedarbojas.
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu slimību centra vadītāja pienākumu izpildītāja Zaiga Kravale LTV skaidro, ka mikoplazmas izraisītas pneimonijas ārstēšanā nepieciešama cita pieeja. Amoksicilīns un citas līdzīgas zāles šeit nelīdz. Tāpēc pacienti bieži vien turpina slimot un nonāk slimnīcā.
Pieaugot saslimstībai, slimnīcās ievērojami palielinājies pacientu skaits, kuriem nepieciešama intensīvā ārstēšana. Tuberkulozes un plaušu slimību centrā viens mikoplazmas pneimonijas slimnieks ārstējas arī intensīvās terapijas nodaļā. Speciālisti norāda, ka pēc Covid-19 ierobežojumu atcelšanas daudzas infekcijas atgriežas ar lielāku spēku.
"Ne jau tikai Latvijā, daudz kur pasaulē pieaug, – gan Āzijā, gan Eiropā. Iepriekš, kovida laikā, bija ierobežošanas pasākumi. Un mikoplazma ir šī gaisa pilienu infekcija, vairāk tipiska slēgtos kolektīvos, kur ir bērni, studenti," LTV skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pneimonoloģijas speciālists profesors Alvils Krams. Slimnīcās mikoplazmas klātbūtni iespējams diagnosticēt ātri, izmantojot polimerāzes ķēdes reakciju, bet ambulatorajās iestādēs šis process ir lēnāks. Tāpat arī atveseļošanās noris pakāpeniski, un pacientiem nepieciešams ilgs laiks, lai pilnībā atgūtu spēkus.