Kāpēc rudenī un ziemā mazinās imunitāte un sākas vīrusu infekcijas?
foto: Publicitātes foto
Esi vesels

Kāpēc rudenī un ziemā mazinās imunitāte un sākas vīrusu infekcijas?

Reklāmas projekts

Imunitāte ir ķermeņa spēja pretoties dažādām infekcijām un vīrusiem. Tā kā imūnsistēma nodrošina mums aizsardzību pret lielāko daļu slimību, mums ir jābūt atbildīgiem par tās stiprināšanu. Imunitāte ir iedzimta un iegūta. Iedzimtā imunitāte darbojas nekavējoties: fagocīti, interferoni un iekaisuma mediatori pamana problēmu un nekavējoties sāk to cīnīties. Iegūtā imunitāte ir sarežģītāka. Kad tiek atklāti draudi, organisms veido imūnreakciju, rada specializētas imūnās šūnas pret šo infekcijas izraisītāju un tikai tad to novērš. Šāda veida imunitāte ļauj atcerēties infekciju un nākamreiz reaģēt daudz ātrāk. Tādējādi iegūtās imunitātes atmiņā ir viss mūsu "ienaidnieku" saraksts. Turklāt šis saraksts katrai personai ir individuāls.

Būtībā imunitāte ir visu ķermeņa orgānu un šūnu kopums, kas atpazīst un iznīcina svešus antigēnus.

Rudens un ziema ir aukstā sezona, kad imūnsistēmas darbība mazinās. Cilvēki biežāk inficējas ar elpceļu vīrusiem (piemēram, gripu, saaukstēšanās vīrusiem), jo šajos mēnešos šie vīrusi ir izplatītāki. Samazināta ventilācija un cilvēku lielāka koncentrācija telpās palielina vīrusu pārnešanas iespējas. Imūnsistēma sliktāk atpazīst infekcijas organismā un reaģē uz tām lēnāk – rodas slimības. Cilvēki bieži saskaras ne tikai ar gripu, elpceļu infekcijām un saaukstēšanos, bet arī ar vājumu, garastāvokļa pasliktināšanos, miegainību, hronisku nogurumu, samazinātu mobilitāti un biežām galvassāpēm.

Ieteikumi, kas var palīdzēt stiprināt imunitāti - pilnvērtīgs uzturs, mazāk stresa, miega režīms,  fiziskās aktivitātes, atteikšanās no kaitīgiem ieradumiem. Stiprināt organismu ar vitamīniem un minerālvielām. Mūsu pārtikā ir A, C, B grupas vitamīnu, kā arī bioflavonoīdu un antioksidantu deficīts. Vitamīnu un mikroelementu trūkums izraisa vielmaiņas nelīdzsvarotību - problēmas automātiski parādās visu ķermeņa orgānu un sistēmu, tostarp imūnsistēmas, darbībā. Vielmaiņa imūnsistēmas šūnās ir ļoti augsta, to pašatjaunošanās ātrums ir arī viens no ātrākajiem organismā, tāpēc imūnsistēma ir ļoti jutīga pret noteiktu vitamīnu un minerālvielu trūkumu un pat neliels viena vai vairāku būtisku elementu trūkums var to vājināt.

Mikroelementi un vitamīni spēcīgai imūnsistēmai:

  • Cinks.Viens no galvenajiem novājinātas imūnsistēmas iemesliem ir tas, ka bez pietiekama cinka daudzuma asinīs paaugstinās kortizola līmenis. Un kortizols, trauksmes un stresa hormons,  nomāc imūnsistēmu. Turklāt tiek uzskatīts, ka cinks  samazina uzņēmību pret akūtām apakšējo elpceļu infekcijām, jo tas regulē dažādas imūnsistēmas funkcijas, tostarp aizsargā un nodrošina elpceļu šūnu integritāti, kad plaušas ir iekaisušas vai bojātas. Ar pārtiku šo mikroelementu grūti uzņemt.
  • D vitamīns. Zināms, ka D vitamīns palīdz stiprināt kaulu audus, bet salīdzinoši nesen zinātniskie pētījumi ir apstiprinājuši D vitamīna priekšrocības saistībā ar imunitāti. Tas palīdz uzturēt mūsu ādas, zarnu un plaušu barjeras funkcijas, palīdz nomākt pārmērīgu imūnreakciju organismā, novēršot autoimūnu slimību attīstību.
  • C vitamīns. Darbojas kā antioksidants un piedalās antivielu šūnu ražošanā, makrofāgu vairošanās procesā, uzlabo to aktivitāti un kustīgumu. Stiprina asinsvadu sieniņas, palielinot to necaurlaidību baktērijām.
  • A vitamīns svarīgs redzei, ķermeņa augšanai un attīstībai. Tas stabilizē imūnsistēmu, aizsargājot to no infekcijām, jo tas pozitīvi ietekmē ādas, gļotādu, elpošanas sistēmas, kuņģa un zarnu veselību un piedalās infekciju barjeras veidošanā.
  • Selēns darbojas kā antioksidants un uzlabo aizsardzību pret vīrusiem.
  • Dzelzs. Tā deficīts novājina pretvīrusu imunitāti. Nav ieteicams uzņemt kopā ar kalciju (to satur piens, biezpiens, jogurts), jo tad dzelzs slikti uzsūcas.

Kopumā rudenī un ziemā vairākas vides, dzīvesveida un sezonālās izmaiņas var novest pie samazinātas imunitātes un palielināt vīrusu izplatības risku. Tāpat cilvēkiem ir svarīgi rūpēties par veselīgu dzīvesveidu, lai stiprinātu imūnsistēmu un samazinātu risku saslimt. Imunitāte ir tik svarīga!

Immunace sabalansētās sastāvdaļas kombinācijā ar pilnvērtīgu uzturu nodrošina ar visu nepieciešamo imunitātes stiprināšanai.

Immunace Extra Protection sastāvu izstrādājuši Vitabiotics vadošie zinātnieki. 28 vitamīni, mikroelementi, augu ekstrakti un aminoskābes, arī C vitamīns, cinks un selēns, kas veicina normālu imūnsistēmas darbību. Augsta D₃ vitamīna deva – 3000SV.

Immunace ar ehināciju sastāvā ehinācijas ekstrakts, vitamīni un minerālvielas, kā ari aminoskābes un bioflavonoīdi.

Var iegādāties www.vitaplus.lv un aptiekās.

Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.