Lūgums palīdzēt mazajai Ancei
Kad Ivita Kļaviņa ar vīru paņēma mazo Anci no bērnunama, viņi zināja, ka meitenītei ir veselības problēmas, taču to, kas ...
Lūgums palīdzēt mazajai Ancei, kura kopš dzimšanas cieta no nežēlīgas vardarbības
Kad Ivita Kļaviņa ar vīru paņēma mazo Anci no bērnunama, viņi zināja, ka meitenītei ir veselības problēmas, taču to, kas atklājās vēlāk, bija grūti iedomāties. Pirms diviem gadiem līdzcilvēku atbalsts palīdzēja krietni uzlabot meitenītes veselības stāvokli, tomēr bērnam vēl joprojām nepieciešama palīdzība.
2022. gadā Latviju satricināja mazās Ances stāsts - meitenīte bija vien pusotru gadiņu veca, tomēr savā mūžā sistemātiski bija cietusi no nežēlīgas vardarbības no savu tā saucamo "vecāku" rokām. Četru mēnešu vecumā pēc smagiem krampjiem un samaņas zaudēšanas meitenīte nokļuva slimnīcā un, izmeklējot bērnu, atklājās, ka viņai savos pirmajos dzīves mēnešos ir lauztas abas rokas, abas kājas un vairākas ribas. Tāpat bērnam bija neskaitāmi galvas smadzeņu bojājumi, asinsizplūdumi smadzenēs un pat plaisa galvaskausā. Traumas nebija gūtas vienā reizē, jo vairāki lūzumi bija sākuši dzīt bez sniegtas medicīniskās palīdzības.
Projekta “Zaļā lampa” ietvaros labdarības fondā BeOpen meitenītei tika atvērts palīdzības konts, un vienaldzīgo nebija: nedēļas laikā tika saņemti ziedojumi 36 tūkstošu eiro apmērā, kas ļāva Ancei Polijā uzsākt cilmes šūnu kursu un pēc tam iziet rehabilitāciju Slovākijā un Latvijā. Tomēr nu saziedotie līdzekļi ir izsmelti un Ances dzīves kvalitātes uzlabošanai nepieciešams līdzcilvēku atbalsts.
Ivita uzskatīja, ka viņas un Ances ceļi nav krustojušies nejauši
"Latvijas lepnuma 2024" laureāte Ivita ģimenē audzina deviņus bērnus - četrus bioloģiskos un piecus audžubērnus. Turklāt, trīs no pieņemtajiem bērniņiem saskaras ar nopietnām veselības problēmām. Tas bija Ivitas un viņas vīra apzināts lēmums – atvērt savas mājas un sirdis bērniņiem, kuriem nepieciešama īpaša aprūpe. Turklāt Ivita pēc izglītības ir mediķe un sieviete ticēja, ka viņas medicīniskā pieredze palīdzēs bērniņus atveseļot. “Mēs ar vīru paši esam no kuplām ģimenēm. Māja mums ir vienkārša, bet plaša. Bērni ir mūsu dzīves jēga,” saka Ivita.
Lēmums pieņemt ģimenē Anci ģimenei nāca sāpīgu pārdzīvojumu rezultātā. Toreiz Ivita ar vīru jau bērniem paziņoja, ka ģimenē būs gaidāms vēl viens bērniņš. Visi priecājās un gatavojās šim notikumam, taču grūtniecība pārtrūka un Ivita to pārdzīvoja ļoti smagi. Tieši tajā laikā viņa uzzināja, ka organizācijā "Plecs" ir nonākusi 4 mēnešus veca, ļoti novājināta meitenīte, kurai tiek meklēta audžuģimene. Ģimene iepazinās ar Ances stāstu, līdz nolēma, ka viņu ceļu krustošanās nav bijusi nejaušība - Ance ir jāved mājās.
Vecāki atzīst, ka jau sākotnēji zināja, ka situācija būs grūta, tomēr viņi nevarēja iedomāties, ka Ances traumas būs tik smagas un tās būs atstājušas tik nopietnas sekas uz viņas veselību. Četru mēnešu vecumā meitenīte nespēja pati noturēt savu galvu, viņa ēda caur zondi un neizrādīja emocijas. Smagākais bija biežās epilepsijas lēkmes, kuras pirmo divu dzīves gadu laikā Ancei bija katru dienu, un pat vairākas reizes dienā. Pēc lēkmēm Ance izplūda asarās, bet no gūtajām traumām redzes nervā bērnam attīstījās atrofija, un meitenīte zaudēja redzi.
Pateicoties līdzcilvēku atbalstam, Ance iemācījusies izpaust emocijas
Cilmes šūnu transplantācija izrādījās efektīva, un divu gadu laikā Ances stāvoklis krietni uzlabojās. Meitenei pazudušas epilepsijas lēkmes, tagad viņa var sēdēt ratiņos, daļēji turēt galvu, pagaršot ēdienu no karotītes, ne tikai caur zondi, un viņa iemācījusies smieties un izpaust savas emocijas.
Lai Ances fizisko stāvokli turpinātu attīstīt un uzturēt iespējami labākā stāvoklī, ir jāturpina cilmes šūnu transplantācija un rehabilitācijas kursi rehabilitācijas centrā "Adeli" Slovākijā. Tas nozīmē, ka turpmākajiem trim gadiem ir nepieciešami vismaz 25 tūkstoši eiro, lai segtu Ances veselības uzlabošanai nepieciešamās izmaksas.
Ārsti devuši cerības, ka ar cilmes šūnu palīdzību Ancei kaut daļēji būtu iespējams uzlabot redzes funkciju, jo pēc terapijas ar cilmes šūnām meitenīte jau šobrīd spēj atšķirt tumsu no gaismas. Tāpat Ancei šobrīd ir stipri sasprindzināti muskuļi, tāpēc viņai sēdēšana vai stāvēšana sagādā sāpes. Stiprās spastikas dēļ ir bažas par iespējamiem gūžas locītavu izmežģījumiem. Vienlaikus, nevienādi saspringstot muskuļiem, veidojas asimetriska stāja, un kreisā kājiņa ‘’paliek’’ īsāka. Pēc pēdējā rehabilitācijas kursa Slovākijā šī asimetrija tika veiksmīgi novērsta. Diemžēl, lai uzturētu bērniņu bez būtiskām deformācijām un lai nebūtu vajadzīga koriģējoša operācija un rehabilitācija jāturpina.
Ziedojuma konts
Labdarības fondā BeOpen ir atvērts konts mērķziedojumiem Ancei. No ziedojumiem netiek ieturēta nekāda komisijas maksa. Visa ziedotā nauda 100 procentu apmērā nonāk tam paredzētajam mērķim. Vienlaikus, no 26. novembra līdz 3. decembrim ir pieslēgts labdarības tālrunis 9 000 63 84 (1 zvans = 1, 42 eiro)
"Labdarības fonds BeOpen"
Reģ. Nr. 50008218201
Konta nr. LV74CBBR1123215500710
SWIFT: CBBRLV22 (BluOr Bank AS)
Ziedojuma mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Ancei Tētai.
Cilmes šūnu terapija ir izrāviens medicīnā, jo tikai šīs šūnas spēj pārvērsties veselīgos funkcionālos neironos un atjaunot skarto bērna smadzeņu daļu darbību. Ievadot asins plūsmu slimā bērna smadzenēs, cilmes šūnas “savienojas” ar izdzīvojušajiem neironiem un sāk dalīties, “atdarinot” normālu šūnu darbību. Tādējādi, līdz ar normālu galvas smadzeņu audu struktūru tiek atjaunotas arī zaudētās orgānu funkcijas. Vislielākā efektivitāte vērojama, ārstējot mazuļus - augošā organismā ir daudz lielākas izredzes gūt panākumus, nekā jau izveidojušos.