Kāpēc nedrīkst sildīt degunu? Deguna blakusdobumu iekaisuma slēptie riski
Deguna blakusdobumu iekaisums gandrīz vienmēr sākas ar augšējo elpceļu vīrusa izraisītām iesnām. Ļoti retos gadījumos to var izraisīt deguna blakusdobumu fizioloģiskas īpatnības, kuru dēļ ir nosprostojušās to šaurās atveres.
Cik ātri attīstās?
Visbiežāk deguna blakusdobumu iekaisums attīstās ceturtajā vai piektajā dienā pēc tam, kad sākušās iesnas, bet tas var notikt arī vēlāk. To nosaka baktēriju pievienošanās vīrusam. Kamēr baktērijas nav pievienojušās, izdalījumi no deguna ir caurspīdīgi, bet, tiklīdz tas notiek, gļotas kļūst zaļas, ir spiedoša sajūta galvā, galvassāpes, ja galvu noliec uz leju, jūtams diskomforts, ir paaugstināta temperatūra.
Kas notiek degunā un blakusdobumos?
Deguna dobumā ir gliemežnīca, kurā pēc vīrusa ieelpošanas veidojas iesnas. Gļotas notek arī uz blakusdobumiem, kam ir šauras atveres, tāpēc tās var aizsērēt. Ja tā notiek, gļotas vairs netiek ārā no blakusdobumiem. Un, ja pievienojas baktērijas, attīstās bakteriāla infekcija.
Vai jāveic rentgens?
Kad ģimenes ārstam ir skaidrs, ka pacientam ir deguna blakusdobumu iekaisumam raksturīgie simptomi, svarīgi viņu izmeklēt. Viens no rādītājiem – apskatot kaklu, var redzēt, ka pa rīkles sienu tek dzeltens sekrēts. Sejā ir konkrēti punkti, kas kļūst sāpīgi, ja ir iekaisums blakusdobumos, – zem acīm, starp uzacīm un virsdegunē. Atsevišķos gadījumos, kad temperatūra ir ļoti augsta, veic rentgenu, jo pastāv iespēja, ka iekaisums ticis dziļāk par deguna blakusdobumiem.
Antibiotikas – pašas pēdējās
Kad sākas iesnas, svarīgi mazināt gļotādas tūsku. Vislabāk to var izdarīt, trīs reizes dienā lietojot zāles pret alerģiju, kā arī Vibrocil deguna pilienus, kas ir piemēroti arī bērniem. Vairākas reizes dienā ieteicams skalot degunu ar jūras ūdeni, var veikt arī inhalācijas, kas šķidrinās gļotas. Šādi rīkojoties, var pat izvairīties no blakusdobumu iekaisuma, bet, ja tas pievienojas, ārsts izrakstīs recepšu zāles. Tomēr arī šajā brīdī ne vienmēr nepieciešamas antibiotikas. Tās vajadzīgas tad, ja ir augsta temperatūra un galvassāpes. Parasti antibiotikas jālieto 5–7 dienas.
Nekādā gadījumā nedrīkst degunu sildīt ar kompresēm, jo strutas var izlauzties pa jebkuru limfātisko ceļu. Ja deguna blakusdobumu iekaisumu neārstē, var attīstīties pieres dobuma iekaisums, kad iesnas iespiežas pieres dobumā, vai pat sietiņkaula iekaisums, kas ir ļoti bīstams.
Var atkārtoties
Deguna blakusdobumu iekaisumam ir tendence atkārtoties. Dažkārt cilvēkiem, kas no tā cieš atkārtoti, ir šķība deguna starpsiena un viena deguna blakusdobuma atvere lielāka par otru, līdz ar to iesnu gadījumā izdalījumi tek nepareizi.