Katarakta - slimība, kas skar gan zīdaiņus, gan seniorus. Kā to ārstēt?
foto: Shutterstock
Esi vesels

Katarakta - slimība, kas skar gan zīdaiņus, gan seniorus. Kā to ārstēt?

Solvita Velde

"100 Labi Padomi"

Saslimšana ar kataraktu pieaug novecojot – 55–64 gadu vecumā ar to saskaras 4 % cilvēku, bet pēc 80 gadiem tā ir jau līdz 93 % cilvēku. Par ārstēšanu žurnāla "100 Labi Padomi" jaunākajā numurā stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas un Latvijas Amerikas acu centra oftalmoloģe, ķirurģe Ilze Šveiduka.

Katarakta ir acs dabīgās lēcas apduļķošanās. Visbiežāk tā veidojas vecuma dēļ, un to diagnosticē ne vien 70 un 80 gadu veciem cilvēkiem, bet nereti arī tiem, kam tikko palicis 50 gadu. Tas nozīmē, ka katarakta tāpat kā daudzas citas saslimšanas kļūst jaunāka. To var izraisīt arī citi iemesli – katarakta var būt iedzimta, kad zīdainis jau piedzimst ar apduļķotu lēcu vai arī saslimšana attīstās dažu gadu vecumā.

Šī saslimšana var attīstīties pēc acs traumas, to var izraisīt medikamentu lietošana, visbiežāk steroīdu preparāti. Viena no cukura diabēta komplikācijām var būt katarakta, jo paaugstināts cukura līmenis veicina nepareizu vielmaiņu acs lēcā.

Diemžēl kataraktu nav iespējams ne aizkavēt, ne apturēt tās attīstību, ja slimība ir sākusies. To, cik ātri slimība progresēs, nevar paredzēt. Vienam tā progresē desmit un vairāk gadu laikā, bet citam straujas izmaiņas notiek jau dažos mēnešos.

Par to, kādas ir iespējas kataraktu izoperēt, kas notiek ar redzi pēc operācijas un kāpēc šo saslimšanu nedrīkst ignorēt jau sākumstadijā lasi žurnāla 100 labi padomi jaunajā numurā, kas pieejams labākajās preses tirdzniecības vietās visā Latvijā, vai žurnāla digitālo versiju zurnali.lv.