Runā speciālists

VIDEO: vēža pacientu pārstāvis komentē situāciju ar negaidīti atceltajām krūts rekonstrukcijas operācijām

Veselības nodaļa

Jauns.lv / LETA

Vēža pacientu organizāciju apvienības "Onkoalianse" valdes loceklis Edgars Āboliņš raidījumam "900 sekundes" komentējot situāciju ar gada beigās negaidīti atceltajām krūts rekonstrukcijas operācijām norāda, ka šajā situācijā nav ņemts vērā tas, ka daļa sieviešu nezināja par šādām krūts rekonstrukcijām.

"Daļa sieviešu nezināja par šādām krūts rekonstrukcijām, bet nu ir par to uzzinājušas, un vēršas pēc pakalpojuma. Tāpat nav ņemts vērā tas, ka palielinās atsaucība krūts vēža skrīningam. Palielinās arī sieviešu skaits, kurām tiek veiktas krūts operācijas," norāda Āboliņš.

"Tas viss nav salikts kopā, jo nav šīs plānošanas. Un aizbildināties ar to, ka slimnīcas zināja, varēja pārplānot - pacientu tas neinteresē," viņš uzsvēra, piebilstot, ka ir lieliska diagnostika, bet pieejamības un pilnvērtīga valsts atbalsta nav.

Viņš nenoliedza, ka daudz kas ir izdarīts, paužot, ka gaisma tuneļa galā ir redzama, bet jāskatās, "cik garš ir šis tunelis". Tāpat viņš akcentēja, ka onkoloģija kļūst jaunāka un top smagnēja. Pēc viņa teiktā, katru gadu vēža gadījumu skaits pieaug par vidēji 5%. Viņš šo tendenci salīdzināja ar sniega bumbu, kas pamazām veļās un kļūst lielāka.

Jau ziņots, ka negaidīti atceltas 40 līdz šī gada beigām ieplānotās valsts apmaksātās krūts vēža rekonstruktīvās operācijas pacientēm, kam bija nepieciešams veikt rekonstrukcijas otro vai trešo etapu pēc mastektomijas, informēja pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse". Operācijas tika atceltas sievietēm, kurām pilnībā noņemts krūts dziedzeris un nepieciešama audu espandera nomaiņa uz implantu vai otras krūts simetrizācija.

Veselības ministrijas (VM) Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka norāda, ka papildu finansējums krūšu rekonstrukcijas operācijām šogad, visticamāk, arī netiks atrasts.

Tāpat Janka uzsver, ka krūšu rekonstrukcijas operācijas ir plānveida pakalpojums, un ārstniecības iestādēm līgumā ir noteikta summa, cik daudzām pacientēm šīs operācijas var nodrošināt. Attiecīgi ārstniecības iestādēm esot jābūt atbildīgām - ja valsts paredz noteiktu summu, tad šīs summas ietvaros sievietēm pakalpojumu var nodrošināt.

Viņa norāda, ka pašreizējā situācija izveidojusies, jo gada pirmajos astoņos mēnešos veikts vairāk operāciju nekā paredzēts piešķirtajā finansējumā, skaidroja VM pārstāve. "Jau sākumā, kad ieviesām krūts dziedzeru rekonstrukcijas programmu, paredzējām, ka tieši tai atvēlētos līdzekļus nevar piešķirt nekam citam kā vien krūšu rekonstrukcijas operācijām," piebilda Janka.

Pēc Jankas sniegtās informācijas, ja būs iespēja, VM krūšu rekonstrukcijas operāciju finansēšanai pārdalīs budžeta iekšējos resursus, bet tas notiks pēc Nacionālā veselības dienesta (NVD) izvērtējuma. Janka sacīja, ka slimnīcas ir brīdinātas par ierobežoto pakalpojuma pieejamību, bet pakalpojums netiks atcelts pa visam. Pēc Jankas paustā, krūšu rekonstrukcijas operācijās ietilpst uzreiz veicamas operācijas, gan arī uzkrātās operācijas no iepriekšējiem gadiem. Dažkārt ne visas sievietes izvēloties rekonstrukcijas operācijas, tādējādi atbrīvojot vietu citām pacientēm.