Ak, kā gribētu ceļot - bet streiko vēders!
Ja kādā ceļojumā ir gadījušās problēmas ar vēderu, piedzīvotais diskomforts var pēc tam pat atturēt no ceļošanas – tik nepatīkama parasti ir šī pieredze! Šīm bailēm ceļot tomēr nevajadzētu ļauties, jo iespējamās vēdera “katastrofas” lielākoties var novērst, pret tām iepriekš nodrošinoties.
Vēdera problēmas ceļojot ir izplatīta lieta, jo ceļojums izjauc daudzus ķermeņa dabiskos ritmus, tostarp gremošanu. Laika joslas un vides pārmaiņas, cits ēšanas grafiks un sveši produkti, nepietiekams miegs un lielāks aktivitātes līmenis – tas viss var atstāt ietekmi uz vēdera darbību. Tāpēc bieži vien mūs ceļojumā negaidīti pārsteidz tādas problēmas kā caureja, aizcietējums vai gremošanas traucējumi. Nesagatavotam ceļotājam tas var izjaukt visus atpūtas priekus, taču zinot, kādu profilaksi ievērot vai kā ātri atvieglot radušos ķezu, ceļotprieks netiks sabojāts!
1. Ceļotāju caureja
Visizplatītākā problēma, kas skar miljoniem tūristu pasaulē, ir ceļotāju caureja. Tiek lēsts, ka no tās var ciest 30-70% ceļotāju atkarībā no ceļojuma mērķa un sezonas. Piemēram, ja attīstītajās valstīs risks iegūt tūristu caureju ir zems, tad Austrumeiropa, Āfrika, Dienvidāzija, Latīņamerika klasificēti kā vidēja līdz augsta riska reģioni sakarā ar zemākiem sanitārijas standartiem. Un, protams, vasaras sezonā saslimšanas risks būs visaugstākais.
Gandrīz vienmēr ceļotāju caurejas cēlonis ir saskarsme ar slimību izraisošiem mikroorganismiem, lietojot piesārņotu dzeramo ūdeni vai pārtiku, kas mazgāta ar inficētu ūdeni. Turklāt saslimšana nav atkarīga tikai no higiēnas ievērošanas, jāņem vērā arī tādi riska faktori:
* ceļotāju caureja var būt lipīga – ar to var inficēties no citiem;
* dzeramais ūdens no krāna vai pat pudelēs pildīts var nebūt drošs, tāpat arī ledus; kafija vai tēja var būt pagatavota ar tikai uzsildītu, nevis uzvārītu, ūdeni;
* vietējo iedzīvotāju panesamības līme nis var būt krietni augstāks – ne vienmēr ceļotāji varēs bez problēmām ēst un dzert to pašu, ko viņi.
Parasti ceļotāju caureja sākas pirmajā ceļojuma nedēļā ar ūdeņainu vēdera izeju četras vai piecas reizes dienā, kam var pievienoties citi simptomi. Caureja parasti ilgst divas līdz četras dienas, un vairumā gadījumu saslimšana pāriet pati no sevis.
Sliktākais, ka ceļotāju caureja sākas pēkšņi – nekad nevar zināt, kur un cikos tā piemetīsies. Tāpēc noteikti vajadzētu nēsāt līdzi kādu no bezrecepšu pretcaurejas līdzekļiem. Tā kā lielākoties ceļotāju caureju izraisa mikroorganismi, šo preparātu vidū ievērojamas priekšrocības ir diosmektītu saturošiem līdzekļiem.
Diosmektīts jeb dabīgas izcelsmes māli ar ārstnieciskām īpašībām ir mūsdienīgs risinājums, jo kalpo par efektīvu “plāksteri” baktēriju un vīrusu izraisītai caurejai. Kāpēc? Tāpēc, ka šo caureju izraisa īslaicīga līdzsvara zudums starp uzsūkto un izdalīto, jo mikroorganismi izraisījuši pārrāvumus zarnu gļotādas barjerā. Diosmektīts ne tikai aptur caureju, bet arī veicina ātrāku atlabšanu.
2. Aizcietējums
Citi ceļotāji turpretī saskaras ar pretēju vēdera problēmu – aizcietējumu. Ceļojumu aizcietējums visbiežāk rodas sakarā ar izmaiņām ierastajā grafikā. Viens no iespējamiem aizcietējuma iemesliem parasti ir stundām ilga sēdēšana, piemēram, gara lidojuma un vilciena vai autobusa brauciena laikā. Tikpat nozīmīga var būt ierastās diētas pārtraukšana, kā arī nepietiekama ūdens dzeršana ceļojuma laikā.
Lai arī aizcietējums varētu nešķist trakākā vēdera problēma, kas var gadīties ceļojot, tomēr tas ir nepatīkami, sevišķi, ja pievienojas citi simptomi, piemēram, vēdera uzpūšanās, nelabums u.c.
No aizcietējuma ceļojumā palīdzēs izvairīties šādi pasākumi:
* pēc iespējas biežāk piecelties no sēdekļa un izlocīt kājas ilgstoša lidojuma vai pārbrauciena laikā;
* pastāvīgi dzert ūdeni nelieliem malciņiem;
* iekļaut diētā šķiedrvielām bagātus produktus: augļus, dārzeņus u.tml.
Labā ziņa ir tā, ka savam vēderam var palīdzēt jau pirms ceļojuma – ja zināms, ka parasti rodas šāda problēma. Viens no veidiem ir jau vismaz dažas dienas pirms došanās ceļā sākt lietot probiotikas vai jogurtu ar dzīvajām baktēriju kultūrām.
Sakārtot regulāru zarnu trakta darbību un mīkstināt cietus izkārnījumus palīdzēs arī jaunās paaudzes bezrecepšu vēdera izeju veicinoši līdzekļi, kuru darbības pamatā ir osmoze, tas ir, ūdens pārvietošanās no augstākas koncentrācijas reģiona uz zemākas koncentrācijas reģionu caur puscaurlaidīgu membrānu.
Osmotiskie līdzekļi ar aktīvo vielu makrogolu (polietilēnglikolu) efektīvi darbojas, resnajā zarnā palielinot ūdens daudzumu un palēninot ūdens uzsūkšanos no zarnu trakta, mīkstinot cietus izkārnījumus un palielinot to tilpumu. Rezultātā ir atvieglota izkārnījumu kustība zarnu traktā un normālas vēdera izejas atjaunošanās.
3. Gremošanas problēmas lidojumā
Kamēr vieni jūt tikai “tauriņus vēderā”, kad lido lidmašīnā, citiem var būt daudz nepatīkamākas sajūtas. Gremošanas traucējumi lidmašīnā un pēc lidojuma ir trešā izplatītākā vēdera problēma ceļojot. Viens no biežākajiem simptomiem ir vēdera gāzes – ja normāli cilvēkam izdalās gāzes 12-25 reizes dienā, tad lidmašīnā var rasties sajūta, ka tas notiek teju nepārtraukti. Nereti pasažieriem parādās arī citas gremošanas problēmas – kas notiek ar vēderu augstu gaisā?
Lidmašīnai paceļoties, atmosfēras spiediens samazinās. Šīs spiediena izmaiņas var izraisīt gāzes palielināšanos zarnās, ja kuņģī ir ēdiens. Zarnās ir ar gaisu pildīti dobumi, kas paplašinās, lai pielāgotos pēkšņai spiediena maiņai, bet sagremotais ēdiens tad nevar pārvietoties uz tievo zarnu. Tas var sekmēt vēdera uzpūšanos, gāzu veidošanos un sliktu dūšu. Ilgstoša sēdēšana arī apgrūtina palielinātā gāzes daudzuma izplūšanu no gremošanas trakta.
Atmosfēras spiediena izmaiņu rezultātā gaisā ir mazāk skābekļa. Samazināts skābekļa līmenis organismā palēnina gremošanas enzīmu darbību, kas var atstāt negatīvu ietekmi uz gremošanu – sākot no kuņģa darbības traucējumiem līdz pat smagākām problēmām.
Vēl viens vēdera uzpūšanās vaininieks lidojumā var būt stress. Cilvēkiem, kuriem ir bailes no lidošanas, pastiprināti izdalās stresa hormons kortizols, kas samazina asins plūsmu un skābekli gremošanas sistēmā. Tas savukārt palēnina gremošanas sistēmas darbību, stimulē vēdera uzpūšanos, krampjus un tauriņu sajūtu vēderā. Īpaši jāuzmanās pasažieriem ar kādu gremošanas trakta slimību, piemēram, kairinātu zarnu sindromu vai iekaisīgu zarnu slimību, jo lidošana var pasliktināt simptomus - un to parasti neizraisa pats lidojums, bet gan lidojuma radītā trauksme.
Gremošanas traucējumi sakarā ar lidojumu parasti ātri pāriet paši no sevis. Taču šo procesu var atvieglot piemērots bezrecepšu līdzeklis pret vēdera uzpūšanos, grēmām un dedzināšanu u.tml.
Viens ir skaidrs – jo labāk būsim sagatavoti vēdera pārsteigumiem ceļojumā, jo mazāk stresa un vairāk prieka ceļošana sagādās!
SME-LV-2024-0007, 2024/07
Raksts tapis sadarbībā ar Mayoly Baltics.