Valkāt vai nevalkāt saulesbrilles? Izrādās, pēc 40 gadu vecuma tās ir gandrīz obligātas
Saulesbrilles ir stilīgs aksesuārs, ko var nopirkt jaunākajām modes tendencēm atbilstošā ietvarā un ar lēcām aktuālajā tonī. Saulesbrilles nav optiskās brilles. Un tomēr – kāda ir to nozīme acu veselības saglabāšanā?
Konsultē optometriste Evija Barkāne.
UV starojums un acu veselība
Par kaitējumu, ko mūsu ādai var nodarīt saules ultravioletais starojums (UV), ir labi zināms, tādēļ, lai pasargātu ādu, mēģinām ierobežot uzturēšanās laiku atklātā saulē, velkam vieglu kokvilnas vai lina apģērbu ar garām piedurknēm, lietojam saules aizsargkrēmu. Un pareizi darām, jo, kā skaidro dermatologi, ultravioletie stari spēj nokļūt pat līdz ādas dziļākajiem slāņiem, radot šūnu bojājumus vai pat bojāeju, un āda sāk ātrāk novecot, izsausēt un zaudēt elastību. Šo procesu sauc par fotonovecošanu. Un ne tikai – ultravioletie stari nomāc ādas imunoloģisko aktivitāti, un āda vairs nespēj pilnvērtīgi pildīt savu galveno funkciju – būt barjera pret dažādām infekcijām.
Tie paši UV stari, kas ir tik “nedraudzīgi” mūsu ādai, var radīt citādu, bet vienlīdz bīstamu bojājumu acīm, piemēram, uzturoties ārā saulē bez jebkādas acu aizsardzības, UV stari kaitē acu lēcā esošajiem un labai redzei tik būtiskajiem, bet jutīgajiem proteīniem. Tas pamazām var novest pie kataraktas un citām redzes problēmām.
Daba gan mūs ir apveltījusi ar uzacu lokiem un plakstiem, kas rada noēnojumu, tāpēc acīs nenonāk tiešie stari. Tāpat radzene ir lieliski piemērojusies acs aizsardzībai pret UVC un UVB starojumu, tie pilnībā absorbējas radzenes epitēlijā, tikai UVA spēj tikt cauri radzenei, sasniegt acs lēcu un nonākt līdz tīklenei (aptuveni 1 % UVA starojuma). Zīlīšu sašaurināšanās spilgtā gaismā arī veic dziļāko acu struktūru aizsardzību.
Diemžēl acīs spēj nonākt atstarotā UV starojuma daļa. Šiem stariem fokusējoties radzenes perifērijā, ienākošo staru intensitāte pieaug 20 reizes. Slīpi ienākošo staru dēļ acīs var izveidoties pterīgijs (konjunktīvas audu augšana radzenes centra virzienā), attīstīties kortikāla katarakta (saules staru ietekmē veidojas 6–36 % kortikālo kataraktu jeb acs lēcas apduļķojumu), sākties radzenes deģenerācija, tās ilgstošs iekaisums un pakāpeniska redzes pasliktināšanās. Saules gaisma var veicināt arī vecuma mākulas deģenerācijas veidošanos, tiesa, to visvairāk ietekmē zilā spektra gaisma, taču to arī satur saule, ne tikai LED spuldzes, datori, planšetes un viedtālruņi.
Ultravioleto staru nokļūšana acīs var izraisīt ne tikai akūtus bojājumus. Ir pierādījumi, ka tie ir saistāmi ar redzes pasliktināšanos vecumā un ir daļēji atbildīgi par vecuma dēļ radušos aklumu senioriem.
Saulesbrilles aizsargā acis no UV staru nodarītā bojājuma un acu slimību attīstības. Patiesībā pēc 40+ vecuma sasniegšanas saulesbriļļu nozīme tikai pieaug. Īpaši svarīgi vecākiem cilvēkiem valkāt saulesbrilles pēc kataraktas operācijas, bet jaunākiem pēc lāzeroperācijas, kas veikta, lai uzlabotu redzi.
Ja cilvēks, kam ir jutīgas acis, ilgstoši būs pie jūras un skatīsies uz ūdeni, kas atstaro UV starojumu, var rasties fotokeratīts (radzenes epitēlija bojājums). 72 stundu laikā gan šis bojājums izzūd, redze atjaunojas, taču pirmajā brīdī var būt asarošana, gaismas bailes un acu apsārtums. Ja sūdzības nepāriet, jāiet pie acu ārsta.
Saulei tomēr - jā!
Varbūt labāk vispār nerādīties saulē, zinot, ko UV stari var nodarīt acīm? Tas tomēr nebūtu pareizi, jo iešana ārā un saulainu vasaras dienu baudīšana sniedz milzīgu labumu veselībai. Saules gaisma palīdz organismam ražot serotonīnu – dabisku hormonu, kas ir atbildīgs par mūsu laimes izjūtu un labsajūtu; tas paaugstina D vitamīna un citu vielu līmeni, kas padara mūs enerģiskākus, bet kaulus un muskuļus – stiprākus. Laika pavadīšana saulē palīdz arī mūsu ķermenim sakārtot savu cirkadiāno ritmu, līdz ar to ļoti uzlabosies miega kvalitāte. Un, starp citu, mērens saules gaismas daudzums ir pat labs acīm, īpaši tuvredzīgiem cilvēkiem. Labākais risinājums ir atrast veidu, kā aizsargāt acis, ja iet saulē. Un tāpēc saulesbrilles un salmenīca ir tik svarīgas. Tā ir brīnišķīga kombinācija acu aizsardzībai no saules – cepures valkāšana + saulesbrilles.
“Neuzķerties” uz aksesuāra bez filtra
Par to, ka saulesbrillēs iestrādāti filtri pret UVA un UVB starojumu, parasti liecina vai nu atzīme uz briļļu kājiņas, piemēram, cat. 2 vai cat. 3 (lēcu tonējuma pakāpe), vai arī informācija uz etiķetes. Pērkot saulesbrilles optikas salonā – starp citu, tajos nemaz nedrīkst tirgot saulesbrilles, kurām nav filtru –, visu var kārtīgi izprasīt salona darbiniekam.
Uzskata, ka mūsdienās visām saulesbrillēm, vienalga, vai tās par lētu naudu pirktas tirgū vai kādā aksesuāru bodē, ir UV filtrs, tomēr ne vienmēr tas tā ir. “To var viegli pārbaudīt, atnesot saulesbrilles uz optikas salonu, kur ar speciālas iekārtas palīdzību par to pārliecināsimies,” stāsta optometriste.
Speciāliste uzsver – nepietiek tikai ar to, ka saulesbrillēm ir tumšas lēcas, bet nav UV filtru. “Uzliekot tumšas brilles, mūsu acu zīlītes paplašinās, un, ja nav filtru, lielāka starojuma deva nonāk acī un arī kaitējums ir lielāks. Tas ir svarīgi ne tikai vecāka cilvēka redzei, bet arī pērkot bērnam kādas rotaļu saulesbrilles, jo bērniem acs lēcas spēja filtrēt UV nav tik stipra kā vecākiem cilvēkiem. Labu domājot, patiesībā varam kaitēt. Tumši stikli automātiski nenozīmē, ka tie aizsargā pret UV starojumu.” Briļļu lēcu tonējuma pakāpei nav saistības ar aizsardzību pret UV starojumu, pēc tās var spriest tikai par aizsardzību pret apžilbšanu. Aizsardzībai pret UV starojumu ir nepieciešami filtri.
Lielākas ir labākas
Senioriem optometriste iesaka izvēlēties saulesbrilles ar lielām lēcām, lai aiz brillēm iespējami mazāk iespīdētu stari un nebūtu atstarotā starojuma. “Mūsu uzacu loki, plakstiņi labi aizsargā no perpendikulāri krītošās gaismas, arī platmale un saulesbrilles pasargā no tiešajiem stariem, nevis no UV starojuma, kas atstarojas no virsmām un iekļūst gar briļļu sāniem. Svarīgi arī, lai saulesbrilles pieguļ iespējami tuvāk sejai, tas palīdz līdz pat 99 % aizsargāt no UV starojuma. Savukārt, jo tālāk no acīm un jo taisnāka ir briļļu forma, jo vairāk aiz tām iekļūst stari – rezultātā briļļu sniegtā aizsardzība var samazināties līdz pat 20 procentiem. Pielaikojot saulesbrilles, tas ir jāņem vērā,” stāsta optometriste. “Arī ar mazām saulesbrillēm acīs tik un tā trāpa 40–45 % UV starojuma, jo tās nepasargā no atstarotās gaismas un no tās, kas iespīd pa sāniem.”
Optikas salonos gados vecākiem cilvēkiem piedāvā interesantu risinājumu – parastajām optiskajām brillēm pa virsu uzliekamas, masīvas, bet no vieglas plastmasas ražotas saules aizsargbrilles, tās ietver brilles gluži kā liels rāmis ap gleznu. Tās uzliekot, saules stari netiek klāt no sāniem.
Tagad lielas briļļu lēcas ir modē, un tā ir laba ziņa senioriem, kas meklē labu acu aizsardzību. Lielas saulesbrilles var aizsargāt acis, pat ja saule nāk no dažādiem leņķiem, un tās arī piedāvā bonusus no saules aizsardzības jutīgai plakstiņu ādai. Pētījumi pierāda – jo lielākas lēcas, jo acis būs vairāk pasargātas. Lai ļoti saulainā dienā acis maksimāli aizsargātu no UV starojuma, galvā jāliek arī cepure, kā smejies, tad arī galva nevajadzīgi nesakarsīs.
Pieskaņojas gaismas spilgtumam
Mūsdienās parastās optiskajās brillēs, vienalga, tālumam, bifokālās vai progresīvās, ko nēsā vecāki cilvēki, var ielikt speciālas optiskās lēcas – tautā labi zināmos hameleonus. Tās aizsargās acis arī no žilbšanas, uz ko vecākiem ļaudīm ir lielāka reakcija. Acis ir jutīgākas pret gaismu tāpēc, ka vecumā parasti ir sausās acs sindroms, kad no trim asaru slānīšiem pietrūkst eļļainā, kas aizsargā acis, kā arī tīklenē ar gadiem noārdās luteīns, kas ir atbildīgs par redzes asumu un to, cik spilgti redzamas krāsas (kontrasta redze). Jo luteīna mazāk, jo acis ir jutīgākas pret gaismu. “Ja brillēm būs hameleonu lēcas un brilles tiks nēsātas tuvāk acīm, nevis stutētas uz degungala, aizsardzība būs labāka,” norāda optometriste.
Ir cilvēki, kam ne visai patīk, ka arī laikā, kad ārā nav saules, hameleonu lēcas ietonējas tumšākas. “Jāņem vērā, ka tehnoloģijas attīstās un jaunākās paaudzes hameleonu lēcas ir daudz jutīgākas un reaģē daudz ātrāk – gan ātrāk attonējas, kad nav saules, gan ātrāk notonējas saules gaismā. Jo šīs jaunās lēcas reaģē ne tikai uz UV, bet arī uz gaismas spožumu,” stāsta speciāliste. “Telpās šīs lēcas ir pilnībā caurspīdīgas, dienasgaismā ir nedaudz aptumšotas un saulē kļūst par tumšām saulesbrillēm.”
Gaišākas vai tumšākas?
Saulesbrillēm ir četras filtru kategorijas, sākot no 1. līdz 4., pēdējā kategorija domāta kalnos kāpējiem, jo kalnos ir augstas intensitātes atstarotā gaisma, savukārt 1. kategorija ir visvājākā. Ikdienā cilvēki visbiežāk izvēlas brilles ar 2. vai 3. kategorijas lēcu tonējuma intensitāti un saules gaismas caurlaidību.
Ir cilvēki, kam patīk tumšas lēcas, tas arī atkarīgs no tā, cik jutīgas ir acis. Tiem, kam ir jutīgas acis, labāk patiks saulesbrilles, kas atbilst trešajai kategorijai un ir diezgan tumšas. “Cilvēkam, kam ir katarakta un kas visu jau tāpat redz miglaini, pavisam tumšas varētu nepatikt, viņi drīzāk ņems otrās pakāpes (kategorijas) saulesbrilles. Ja, uzlaikot saulesbrilles ar brūniem stikliem, neiepatiksies, ka viss kļūst kontrastaināks, labāka izvēle būs pelēkas krāsas stikli, jo tad viss šķiet dabiskāka izskata, vai arī stikli zaļā krāsā. Parasti gan cilvēkiem patīk, ka brūns uzlabo kontrastu un viss izskatās saulaināks.
Cilvēkiem ar glaukomu vai kataraktu iesaku izvēlēties zaļganpelēkas lēcas, jo tās uzlabo arī kontrastu redzi. Ja bieži piemeklē nepatīkamās galvassāpes – migrēna, labāka izvēle ir brūnas lēcas. Ja ir mākulas deģenerācija, kad cilvēks visu sāk redzēt pelēkāku, pareizā izvēle būs dzeltenīgas lēcas, jo dzeltenais uzlabo krāsu redzi,” iesaka optometriste.
Ir arī saulesbrilles ar polarizētām lēcām, kas noņems atspulgus, piemēram, no ūdens virsmas, no pludmales smiltīm vai citām virsmām. Daudzām saulesbriļļu lēcām iekšpusē ir arī pretatspīduma pārklājums, kas noņem sānu atspulgus. Piemēram, nēsājot plakanas aviatora stila saulesbrilles, kas atrodas tālu no acīm, acis žilbs, jo stari iekļūs pa visām malām, savukārt pretatspīduma pārklājums noņems atspīdumu un netraucēs skatīties. Polarizētās lēcas ir īpaši piemērotas tiem, kam žilbst acis.
Jebkurā gadījumā cilvēks var izvēlēties saulesbrilles ar sev patīkamāko lēcu toni, ar polarizāciju vai bez tās, bet senioram varbūt pietiks vienkārši ar saules aizsargbrillēm virs parastajām, jo tās pilda visas saulesbriļļu funkcijas.
Der zināt
● Stikla vai plastikāta lēcas? Mūsdienās plastikāta lēcu kvalitāte ir ļoti laba, turklāt stikla mīnuss ir tas, ka tas ir plīstošs, plastikāts arī ir vieglāks. Pavisam lētām saulesbrillēm plastikāta kvalitāte gan nebūs augsta, un caur tām nevarēs tik labi redzēt kā caur kvalitatīvāku, bet dārgāku plastikātu.
● Saulesbrilles vajag glabāt briļļu maciņā, lai nerastos lēcas skrāpējumi, īpaši lēcai pa vidu; tas acs zīlītēm traucēs skatīties. Skrāpējumu vietās saules stari var arī sākt atstaroties un žilbināt. Vieglāk saskrāpēt lēcas ar spoguļpārklājumu.
● Lai ārā lasītu grāmatu, ar saulesbrillēm vien nepietiks, galvā jāliek cepure. Ja acis tomēr žilbst, lasāmbrillēm var ielikt lēcas hameleonus, un tad lasīt varēs arī pludmalē, nebaidoties no acu apžilbšanas. Ar tām būs gan labi redzams, gan acis tiks aizsargātas no saules. Tiesa, hameleonu lēcas ir nedaudz dārgākas par caurspīdīgajām briļļu lēcām, tās maksā, sākot no 140 eiro par pāri.