Kā sarkanā rauga rīsu ekstrakts var samazināt holesterīnu? Skaidro uztura speciāliste
Lai arī Eiropā sarkanā rauga rīsu preparāti ir uztura bagātinātāju plauktos, patiesībā pēc ķīmiskās formulas tie ir līdzvērtīgi pirmās paaudzes statīniem jeb zālēm, ko izmanto holesterīna pazemināšanai, tāpēc, piemēram, Amerikā sarkanā rauga rīsu ekstraktu var nopirkt, tikai uzrādot recepti.
Skaidro Meijas un Havensones dietoloģijas ārste-uztura speciāliste Guna Havensone.
Vai der visiem?
Sarkanā rauga rīsu ekstraktu iesaka cilvēkiem līdz 40 gadu vecumam, kam ir paaugstināts sliktais holesterīns un triglicerīdi. Ja, veicot galvas un kakla asinsvadu dupleksa sonogrāfiju, ārsts atklāj, ka uz asinsvadiem ir holesterīna plāksnītes jeb pangas, tad sliktā holesterīna līmeni vajadzētu samazināt līdz 1,8 mmal/L, un to nevar izdarīt ar sarkanā rauga rīsu ekstraktu, tāpēc ka to nedrīkst lietot lielākā devā par 3 mg. Šādos gadījumos visdrīzāk būs jālieto recepšu zāles.
Vecākiem pacientiem – vīriešiem virs 40 gadiem, sievietēm virs 50 gadiem – arī jāizvēlas recepšu medikamenti, ja papildus paaugstinātam holesterīnam ir vēl kāds riska faktors: smēķēšana, menopauze, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, sirds un asinsvadu saslimšana pirmās pakāpes radiniekam agrīnā vecumā.
Sarkanā rauga rīsu ekstraktu iesaka arī tiem 10 % pacientu, kas nepanes recepšu zāles.
Monakolīnu K nedrīkst lietot cilvēki, kuri cieš no hroniskām aknu un nieru slimībām, muskuļu vājuma, krampjiem, stīvuma vai sāpēm, kā arī grūtnieces, barojošas māmiņas un sievietes, kuras plāno bērniņu.
Kombinē ar citām dabas vielām
Sarkanā rauga rīsu ekstraktu ieteicams kombinēt ar citām augu molekulām, kas arī samazina slikto holesterīnu, jo katra bioloģiski aktīvā viela to dara citādi. Speciālisti iesaka lietot arī 500 mg berberīna, 30 mg koenzīma Q10 un citus uztura bagātinātājus. Tiesa gan, labos sarkanā rauga rīsu ekstrakta preparātos šīs vielas jau ir pievienotas. Būtiski ikdienā uzņemt arī omega-3 taukskābes, kas samazina triglicerīdu līmeni asinīs, jo tieši paaugstināts triglicerīdu rādītājs liecina, ka ātrāk veidosies pangas. Holesterīnu pazemina arī baziliks, timiāns, aprikozes, brokoļi, Briseles kāposti, jūras aļģes.
Kā tas darbojas?
Āzijā sarkanā rauga rīsu pulveri izmanto kā krāsvielu, un to iegūst, fermentējot rīsus. Tādējādi veidojas dažādas bioloģiski aktīvas vielas, tostarp monakolīns K. Tieši tas pazemina sliktā holesterīna līmeni asinīs, jo tam ir pa spēkam pārtraukt holesterīna sintēzi aknās, kas saražo 80 % asinīs esošā holesterīna.
Izvēloties sarkanā rauga rīsu ekstraktu, svarīgi pievērst uzmanību, cik daudz monakolīna K preparāts satur. Parasti 200 mg ekstrakta ir 3 mg šīs vielas.
Holesterīna rādītāji mainās lēni, tāpēc, kad preparāts lietots jau trīs mēnešus, veic analīzes. Tas ļauj saprast, vai sarkanā rauga rīsu preparāts darbojas un holesterīna līmenis ir samazinājies. Ja izmaiņu nav, pamēģini cita ražotāja monakolīnu K, jo dažkārt viens darbojas, bet cits nedod nekādu rezultātu. Lai arī pētījumos pierādīts, ka šis preparāts spēj par 25–30 % samazināt sliktā holesterīna līmeni, dažiem cilvēkiem tas tomēr nepalīdz, un tad ar ārstu jāpārrunā iespēja lietot recepšu zāles.
Tā kā monakolīnu K saturoši preparāti ir līdzvērtīgi recepšu zālēm, ir veikti padziļināti pētījumi par tā iedarbību, lai izvērtētu riskus. Kopumā cilvēki to panes labi, jo par blaknēm, piemēram, nogurumu, muskuļu vājumu, muskuļu distrofiju, aknu mazspēju un citām, ziņojuši tikai 0,037 % lietotāju.
Lieto vakarā
Vislabāk organisms gan monakolīnu K, gan sintētiskos statīnus uzsūc miega laikā, tāpēc lieto to pāris stundu pirms miega. Svarīgi to lietot regulāri, bez pārtraukumiem, pretējā gadījumā aknas atkal pastiprināti sāks ražot holesterīnu.