"Telefonrandiņā ar ginekologu" sievietes visvairāk interesējušās par hormonālās spirāles lietošanu
foto: Shutterstock
Esi vesels

"Telefonrandiņā ar ginekologu" sievietes visvairāk interesējušās par hormonālās spirāles lietošanu

Veselības nodaļa

Jauns.lv

0

Šonedēļ - 28. maijā - ikviena Latvijas sieviete varēja piedalīties "Telefonrandiņā ar ginekologu" un 13 ginekoloģēm uzdot sev aktuālos jautājumus par reproduktīvo veselību.

Bezmaksas konsultāciju pa tālruni saņēmušas 70 sievietes, visvairāk jautājumu uzdodot par tādām tēmām kā dzemdes spirāles lietošana un hormonālās kontracepcijas ietekme uz pašsajūtu un spēju nākotnē iznēsāt bērnu.
 
No visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem jebkad ir bijušas dzimumattiecības, ļoti liela daļa - 43% - kā kontracepcijas metodi ir lietojuši pārtraukto dzimumaktu, liecina Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) veiktais pētījums. Ārsti uzsver – attiecīgā kontracepcijas metode nepasargā ne no nevēlamas grūtniecības. Tikmēr mūsdienīgāku metodi - hormonālo kontracepciju - apvij dažādi mīti un aizspriedumi, kas liedz sievietēm izvēlēties šo izsargāšanās metodi.

“Viens no biežāk izskanējušajiem jautājumiem ir par hormonālās spirāles pareizu lietošanu. Sievietes šaubās, vai to drīkst lietot arī tās, kas nav dzemdējušas, bet šīm bažām nav pamata - gan hormonālo, gan nehormonālo spirāli drīkst lietot arī sievietes, kurām nav bijusi neviena grūtniecība. Reizēm sievietes satrauc tas, ka, lietojot hormonālo spirāli, mēnešreizes kļūst ļoti vājas un notiek reti, bet tas tikai nozīmē, ka efekts ir sasniegts, jo tas ir viens no hormonālās spirāles sniegtajiem ieguvumiem - mēnešreizes kļūst vājas, nesāpīgas, reizēm pat izzūd uz ilgāku laiku. Tāpat dažādi mīti apvij kombinēto hormonālo kontracepciju – hormonālās tabletes, riņķus, plāksterus. Sievietes uztraucas par dažādām blakusparādībām un ietekmi uz auglību nākotnē. Taču gribu iedrošināt - pirmie trīs mēneši ir pierašanas laiks, kad var izpausties blakusparādības, taču tās ar laiku izzūd, un arī reproduktīvās spējas nākotnē hormonālā kontracepcija neietekmē,” stāsta ginekoloģe, daktere Lāsma Līdaka. 

Nereti sievietēm nākas skaidrot, ka hormonālā kontracepcija gan pasargā no nevēlamas grūtniecības, taču ne no seksuāli transmisīvām slimībām, pret kurām vienīgais efektīvais līdzeklis joprojām ir prezervatīvs. Arī citas ārstes saskārušās ar šiem un līdzīgiem jautājumiem gan "Telefonrandiņā", gan savā darba ikdienā.
 
“Izplatītākie jautājumi arī šodien bija visi klasiskie - vai, lietojot hormonālo kontracepciju, sieviete kļūst apaļīga; vai nākotnē var iestāties neauglība. Tie patiešām ir mīti. Ir pierādīts, ka kontracepcijas ietekmē sieviete var pieņemties svarā par, maksimums, 1–2 kilogramiem, pārējais ir mūsu dzīvesveids, fizisko aktivitāšu daudzums, grēkošana ar našķiem. Arī neauglība no hormonālās kontracepcijas nevar iestāties, tai ir daudz citu iemeslu, par kuriem sieviete varbūt pat nenojauš. Mans ieteikums būtu, pirmkārt, nenovilcināt grūtniecību, jo ar gadiem tai kļūst arvien sarežģītāk iestāties, un jebkuras aizdomas šajā sakarā pārrunāt ar ginekologu,” uzsver ginekoloģe, doktore Alise Vigule.
 
Ārsti atgādina - pat kompetentākais speciālists attālināti nevar pilnībā novērtēt sievietes veselības stāvokli un ieteikt viņai piemērotāko kontracepcijas līdzekli, tāpēc nekas nevar aizstāt pilnvērtīgu vizīti pie ginekologa.

"Telefonrandiņš ar ginekologu" tika rīkots, ņemot vērā daļas Latvijas ārstu novērojumus par viduvējajām un nereti mītu un aispiriedumu pilnajām Latvijas sieviešu zināšanām par drošu kontracepciju un reproduktīvo veselību.
 
RSU sadarbībā ar Veselības ministriju tapušais pētījums par Latvijas sabiedrības reproduktīvo veselību ietekmējošiem faktoriem un paradumiem īstenots Rīgā 2023. gadā ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu.