Spēcīgākais dārza darbu sabiedrotais - kustīgām ceļgalu locītavām
Vasaras un dārza darbu sezona ir klāt, un es zinu, ka tas prasa gan spēku, gan fizisku sagatavotību, gan profilaktiskas rūpes par locītavām. Kad pagājušajā pavasarī pēc mazdārziņā pavadītas dienas nebija ierastā gandarījuma par paveikto, jo pēc intensīva darba stundām mani pārsteidza sāpes ceļgalu locītavās – tā, ka ne paiet! –, es izmisusi zvanīju ģimenes ārstam, lai noskaidrotu, ko darīt, jo vasara un dārzu darbu sezona taču bija tikko sākusies.
Ārsts par manām sūdzībām nebija izbrīnīts. Teica, ka, pavasarī un vasarā sākot aktīvāk rosīties, daudziem aktualizējas veselības problēmas, kas ziemā snauž. Turklāt šādas sūdzības esot ne tikai gados vecākiem cilvēkiem – muguras un locītavu sāpes pēc fiziskas slodzes mēdzot piemeklēt trīsdesmitgadniekus un pat divdesmitgadniekus.
Ģimenes ārsts ir ļoti zinošs, un viņš ieteica, kā pareizāk dārza darbos izmantot ķermeni. Piemēram, nevis liekties ar galvu uz leju, bet iemanīties pa dobēm darboties rāpus – tas nāks par labu muguras veselībai. Lai pasargātu ceļgalu locītavas, ieteica izmantot speciālos paliktņus vai lietot skeiteriem vai skrituļslidotājiem domātos ceļu sargus – tie veidoti ergonomiski, lai netraucētu kustēties. Protams, rāpot pa dobēm nevajadzētu visu dienu bez apstājas. Neko nevajadzētu darīt ilgstoši vienā pozīcijā, jo tas nepatīk nevienam muskulim. Svarīgi ir mainīt aktivitātes.
Ģimenes ārsts, zinot, ka vienmēr esmu bijusi fiziski aktīva un par locītavu kustīgumu līdz šim neesmu sūdzējusies, ieteica padomāt par to, kā ikdienā spēcināt organismu un imunitāti, un profilaktiski lietot uztura bagātinātājus locītavām, jo, kā atklājās izmeklējumos, man ir nosliece uz osteoartrītu. Speciālists sacīja, ka osteoartrīts var sākties daudzu iemeslu dēļ: tas var būt saistīts ar vecumu un ģenētiskajiem faktoriem, un tam var būt arī predisponējoši faktori, tostarp, ja dzīves laikā ir bijusi paaugstināta slodze uz locītavām. Turklāt osteoartrītam raksturīgs progresējošs locītavas skrimšļa zudums, kas, ja netiek ārstēts, var radīt daudzu svarīgu locītavas sastāvdaļu degradāciju.
Kad pērn mēģināju skaidrot, kā profilaktiski pasargāt sevi no locītavu nolietošanās un ko man vajadzētu darīt, ģimenes ārsts apvaicājās, vai ikdienā uzņemu omega-3 taukskābes. Atteicu, ka periodiski esmu tās lietojusi, bet šobrīd to nedaru. Speciālists ieteica atsākt uzņemt šīs vērtīgās taukskābes, uzsverot, ka tās ir labs palīgs locītavu stiprināšanai. Viņš man ieteica izvēlēties tieši krila eļļu, paskaidrojot, ka tajā omega-3 taukskābes ir fosfolipīdu formā, kas nozīmē, ka tās ātrāk sasniedz mērķa orgānus, tātad arī locītavas.
Pasaulē ir veikti pētījumi, kas pierāda krila eļļas labvēlīgo ietekmi uz locītavu veselību. Piemēram, Japānā veikts pētījums apliecina, ka pacientiem ar vieglām ceļgalu sāpēm jau pēc mēneša krila eļļas lietošanas ceļgalu stīvums un sāpes būtiski mazinājās un funkcijas jūtami uzlabojās. [1]
Žurnālā The American Journal of Clinical Nutrition aprakstīts pētījums, kas apliecina, ka krila eļļa, kas bagāta ar pretiekaisuma garo ķēžu omega-3 taukskābēm un astaksantīnu, ir droša un efektīva alternatīva osteoartrīta ārstēšanai, sniedzot sāpju, stīvuma un fiziskās funkcijas uzlabojumus pieaugušajiem ar vieglu vai vidēji smagu ceļgalu locītavu osteoartrītu. [2]
Savukārt Austrālijā krila eļļa, pamatojoties uz pētījumos iegūtiem ilgtermiņa rezultātiem par tās labvēlīgo ietekmi uz locītavu veselību (ievērojami atvieglojot osteoartrīta izraisītos simptomus, īpašu uzmanību pievēršot ceļgalu sāpju un stīvuma mazināšanai), iekļauta Austrālijas terapeitisko preču reģistrā (Australian Register of Therapeutic Good, ARTG). Tas nozīmē, ka regulators ir izvērtējis krila eļļas kā zāļu indikācijas un konstatējis, ka tās ir pamatotas ar zinātniskiem pierādījumiem. Zinātniskajā pētījumā, kas ilga desmit gadus un kura rezultāti tika publicēti 2022. gada jūlijā (tas ir garākais un apjomīgākais krila eļļas locītavu veselības pētījums, kas nostiprina vairāku gadu pētījumu), ir apstiprināts, ka krila eļļas lietošana, pirmkārt, samazina ceļgalu sāpes un stīvumu viegla vai vidēji smaga osteoartrīta gadījumā, otrkārt, uzlabo ceļgalu locītavu fiziskās funkcijas viegla vai vidēji smaga osteoartrīta gadījumā.
Ģimenes ārsts stāstīja, ka krila eļļa ir unikāla ar to, ka tās dabiskais būtisko uzturvielu maisījums – omega-3 taukskābes, holīns un astaksantīns – un fosfolipīdu forma nodrošina labāku omega-3 taukskābju un holīna integrāciju ķermeņa šūnās. Tas ir būtiski, jo locītavu veselības uzlabošana sākas šūnu līmenī. Turklāt holīns, ko mūsu organisms ražo ierobežotā daudzumā, palielinātas slodzes laikā ir īpaši svarīgs, jo pētījumi apstiprina tā samazināšanos, kas rezultējas ar vispārēju izturības zudumu. Holīns ir labvēlīgs muskuļu darbībai un veselībai, un veselīgi muskuļi ir ļoti svarīgi, lai atbalstītu un aizsargātu locītavas.
Lai šajā dārza darbu sezonā varētu rāpot pa dobēm bez bēdu, jau pavasarī sāku lietot ģimenes ārsta pērn ieteikto Latvijas farmācijas zīmola LYL love your life® LYL Krill Oil Superba BOOST™, kas ir jaunākās paaudzes omega-3 taukskābju koncentrāts un satur visefektīvākās dabiskas formas omega-3 taukskābes ar klīniski pierādītu iedarbību: jau mēneša laikā palielina omega-3 taukskābju daudzumu par 68 procentiem un papildus nodrošina organismu ar holīnu (B4 vitamīns) un dabisko antioksidantu astaksantīnu.
Starp citu, LYL Krill Oil Superba BOOST™ var uzlabot sirds veselību, samazinot triglicerīdu līmeni asinīs, uzlabot smadzeņu funkcijas, palīdzēt uzturēt acu veselību, kā arī ietekmēt aknu un ādas veselību.
Man jau otro sezonu ir spēcīgs dārza darbu sabiedrotais eleganti violetā iepakojumā, kas nudien neļauj sūdzēties par locītavu sāpēm. Iesaku arī jums izvēlēties LYL Krill Oil Superba BOOST™, jo uz savas ādas esmu pārliecinājusies, ka tas nodrošina ilgstošu un pozitīvu efektu.
1)https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0162769
2) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002916522000843?via%3Dihub
Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.
Reklāmas raksts sadarbībā ar SIA Ozermedia.