Pirmajā ceturksnī pret viltojumiem pārbaudīti 7,5 miljoni zāļu iepakojumu
foto: Pexels.com
Zāļu drošuma pārbaudes sistēma Latvijā veiksmīgi darbojas jau piecus gadus.
Esi vesels

Pirmajā ceturksnī pret viltojumiem pārbaudīti 7,5 miljoni zāļu iepakojumu

Veselības nodaļa

Jauns.lv

2024. gada pirmajā ceturksnī pie Latvijas iedzīvotājiem caur aptiekām un ārstniecības iestādēm ir nonākuši nedaudz vairāk kā 7,5 miljoni zāļu iepakojumu, kuru autentiskums un drošums pārbaudīts zāļu verifikācijas sistēmā. Tas ir par 4% vairāk kā 2023. gada pirmajā ceturksnī, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) apkopotie dati.

Latvijā verifikācijas sistēmai ir pieslēgušies un zāļu drošumu 2024. gada pirmajā ceturksnī pārbaudīja 1203 lietotāji – aptiekas, slimnīcu aptiekas, zāļu lieltirgotavas un ārstniecības iestādes.

“Zāļu drošuma pārbaudes sistēma Latvijā veiksmīgi darbojas jau piecus gadus, un ar prieku varam teikt, ka šajā laikā aptiekās un ārstniecības iestādēs ir nonākušas tikai drošas un autentiskas zāles. Kopumā Eiropā zāļu viltojumi ir atklāti, taču Latvijā tie nav ienākuši, un verifikācijas sistēma droši sargā mūsu iedzīvotāju veselību no viltotiem medikamentiem,” saka Inese Erdmane, LZVO valdes priekšsēdētāja.

Recepšu medikamentu drošums tiek pārbaudīts legālajā zāļu aprites ķēdē, tādēļ LZVO aicina iedzīvotājus medikamentus iegādāties tikai oficiālās un uzticamās aptiekās un interneta aptiekās, nekādā ziņā neizvēloties pirkt zāles nezināmās interneta vietnēs vai pēc sludinājumiem sociālajiem tīklos.

Verifikācijas sistēmas darbības pamatprincips ir unikālais kods uz katra recepšu zāļu iepakojuma, ko izvieto ražotājs un kas ceļā pie patērētāja tiek vairākas reizes pārbaudīts(verificēts) tiešsaistes datu bāzēs. Piegādes ķēdes beigās, pārdodot vai izlietojot zāles pacientam, aptieka vai ārstniecības iestāde kodu no sistēmas dzēš. Tas nodrošina, ka šo pašu kodu nav iespējams izmantot viltotu zāļu iepludināšanai legālajā piegādes ķēdē.

Verifikācijas sistēmas izveides pamats ir ES Viltoto zāļu direktīva (2011/62/ES) un Deleģētā Regula, kas noteic detalizētus noteikumus par drošuma pazīmēm uz cilvēkiem paredzētu zāļu iesaiņojuma (ES 2016/161). Sistēma 29 Eiropas valstīs darbojas kopš 2019. gada 9. februāra. Tajā tiek pārbaudītas visas recepšu zāles un viens bezrecepšu medikaments – omeprazols.