Ērces ir modušās! Eksperti atgādina par vienu svarīgu priekšnoteikumu, izņemot piesūkušos ērci
Pavasaris un garās Lieldienu brīvdienas tā vien vilina doties dabā vai vismaz pavadīt laiku piemājas dārzā un sākt tā sakopšanas darbus. Taču, priecājoties par silto laiku, jāatceras arī par ne tik pozitīvām “pavasara vēstnesēm” – ērcēm. To aktivitātes sezona ir jau sākusies, un ērču pārnēsātās slimības – encefalīts un Laimas slimība – arī šogad saglabā savu aktualitāti.
Pēc Slimību profilakses un kontroles centra informācijas, pērn saslimstība ar ērču pārnēsātajām slimībām Latvijā nedaudz, tomēr pieaugusi. Kopumā pagājušogad reģistrēti 262 ērču encefalīta saslimšanas gadījumi, kas ir par desmit vairāk nekā 2022. gadā, 281 saslimšanas gadījums ar Laimas slimību – par deviņiem vairāk nekā gadu iepriekš, kā arī divi ērlihiozes gadījumi.
Vakcīna – tikai pret ērču encefalītu
“Aicinām būt piesardzīgiem ne vien, dodoties dabā, mežos un pļavās, bet arī, pavadot laiku pilsētas parkos un pludmalēs. No ērcēm jāuzmanās pat sakoptā piemājas dārzā, jo Latvijā sastopamās ērces pārnēsā trīs bīstamas saslimšanas – Laimas slimību, ērču encefalītu un ērlihiozi, un ar vakcīnas palīdzību iespējams pasargāt sevi tikai no ērču encefalīta,” atgādina ERGO Dzīvības un veselības apdrošināšanas atlīdzību regulēšanas nodaļas vadītāja Baltijā Diāna Puķāne.
Šogad, balstoties uz Imunizācijas valsts padomes lēmumu, mainīta vakcīnu saņemšanas kārtība, proti, tiek rekomendēts pāriet uz desmit gadu balstvakcinācijas intervālu pēc ceturtās ērču encefalīta vakcīnas devas saņemšanas. Iepriekš šis intervāls bija pieci gadi.
Reģionos ar visaugstāko saslimstības līmeni bērniem vakcinācija pret ērču encefalītu pieejama bez maksas – šogad tas ir Kuldīgas, Dienvidkurzemes, Ventspils, Talsu un Cēsu novadā.
Inficējas, izraujot ērci kaķim
Ērču pārnēsātās slimības iespējams iekļaut nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisēs. Pērn ERGO saņemti vismaz 30 atlīdzību pieteikumi par ērču pārnēsātajām slimībām – gandrīz visi par saslimšanu ar Laimas slimību, un vairumā gadījumu izmaksāta apdrošināšanas atlīdzība ap 1000 eiro apmērā.
Visbiežākais simptoms, kuru cilvēki novērojuši, saslimstot ar Laimas slimību, ir apsārtums ērces koduma vietā, kā arī sāpes locītavās, nespēks un galvassāpes. Dažkārt slimības pazīmes parādījušās vairākus mēnešus pēc ērces piesūkšanās, bet vienā no gadījumiem inficēšanās ar Laimas slimību notikusi pēc tam, kad kāda sieviete izvilkusi ērci savam kaķim – tādēļ ir vērts atcerēties, ka ērci nedrīkst saspiest un nav vēlams to raut ar kailām rokām, jo arī šādā veidā ir iespējams inficēties.
Savukārt ērču encefalīts parasti sākas ar gripai līdzīgiem simptomiem – nogurumu, stiprām galvassāpēm, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, kakla stīvumu, muskuļu un locītavu sāpēm, reizēm arī acu sāpēm.
Jāatceras, ka pirms ērces izvilkšanas ar spirtu vēlams dezinficēt vietu, kur tā piesūkusies. Pēc tam ar pinceti vai speciāli izliektu medicīnisko pinceti jāsatver ērce pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties ērci nesaspiest, un lēni, ar vienmērīgu kustību jāizvelk.
Ērci un tās koduma vietu nedrīkst iesmērēt ar eļļu, jo tas var veicināt ērces ķermeņa satura un slimības izraisītāju iekļūšanu cilvēka organismā. Pēc ērces noņemšanas piesūkšanās vietu vēlams apstrādāt ar spirtu saturošu līdzekli, bet rokas rūpīgi nomazgāt ar ziepēm. Nav ieteicams pieskarties ērcei ar pirkstiem, jo infekciju izraisītāji var nokļūt organismā caur mikrotraumām ādā vai, nejauši aizskarot gļotādas. Tādēļ, ja nav pincetes, drošībai var izmantot salveti vai gumijas cimdus.
Kā izvairīties no ērces koduma?
Ērces aktivizējas, gaisa temperatūrai pārsniedzot +3 līdz +5°C. Ērču sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobrim, kad, dodoties dabā, ieteicams:
- atcerēties, ka ērces visbiežāk pieķeras garāmejošiem cilvēkiem 10-15 cm augstumā no zemes, tādēļ, atrodoties mežā, pļavā, krūmainās vietās, apģērbs jāpielāgo tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt;
- lietot speciālos līdzekļus ērču aizbaidīšanai;
- rūpīgi nosegt apdraudētāko ķermeņa zonu – potītes;
- vilkt gaišu apģērbu, uz kura ērces būs vieglāk pamanāmas;
- pēc pastaigas noskaloties karstā dušā, rūpīgi pārbaudīt ādu, drēbes un matus gan sev, gan bērniem, kā arī mājdzīvnieku kažoku, jo ērces no tā var pārrāpot pie cilvēka.