Cilvēks nejūt, ka problēmas jau rit pilnā sparā! Kā uzķert brīdi, ka sākušas streikot nieres?
Šodien, 7. martā, visā pasaulē atzīmē Pasaules Nieru dienu. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) foajē ikvienam interesentam būs iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu, noteikt glikozes līmeni asinīs, aizpildīt testu un uzzināt, cik labi jūtas viņa nieres.
Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, asoc.prof. Ieva Ziediņa norāda, ka divi galvenie nieru veselības rādītāji ir albumīna daudzums urīnā un seruma kreatinīna līmenis asinīs. Pēc šiem diviem rādītājiem tad arī tiek izvērti nieru slimības vai nieru mazspējas attīstības riski tādā stadijā, kad cilvēks vairs nevarēs dzīvot bez dialīzes un nieres transplantācijas.
Svarīgs ir gan uzturs un veselīgs dzīvesveids, gan regulāras analīzes un skrīnings, jo hroniskas nieru slimības sākuma stadijas norit bez simptomiem. Savās sajūtās cilvēki nepamana un nejūt nekādas problēmas ar nierēm arī tad, ja tās ir sākušās, skaidro nefroloģe.
Valsts līmenī jādomā par to, lai hroniskas nieru slimības pacientiem būtu vēl labāka aprūpe, to sekmētu jaunāko medikamentu pieejamība un to pilnīga vai daļēja kompensēšana no valsts. Nepieciešams ieviest valsts apmaksātu ikgadēju mikoralbuminūrijas testu ikvienam Latvijas iedzīvotājam, lai agrīni atklātu nieru bojājumu kā arī netiešie vērtētu sirds un asins vadu slimību, cukura diabēta gaitu, uzsver Ieva Ziediņa.
Mērķis Pasaules Nieru dienai ir veicināt uzmanību un izpratni par nieru būtisko lomu cilvēka organismā, samazināt nieru slimības un ar to saistīto problēmu ietekmi visā pasaulē.
Nieru galvenie uzdevumi
Nieres ir nemitīgi funkcionējošs orgāns – tajās veidojas urīns, kas izdala aptuveni 80% vielmaiņas galaproduktu. Nieres tāpat palīdz nodrošināt skābju un sārmu līdzsvaru organismā un izstrādā organismam būtiskus hormonus. Par to, ka nieres nav veselas, var liecināt koncentrēšanās spēju pavājināšanās, elpas trūkums, izsitumi, nogurums un tūska.