Savāc 10 000 parakstu par visaptverošāku atbalstu 1. tipa diabēta pacientiem
Esi vesels

Savāc 10 000 parakstu par visaptverošāku atbalstu 1. tipa diabēta pacientiem

Jauns.lv/LETA

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti 10 000 parakstu par visaptverošāku atbalstu 1. tipa diabēta pacientiem.

Vismaz 10 000 parakstu savākšana paver iespēju iniciatīvu iesniegt izskatīšanai Saeimā.

Iniciatīvas pārstāve Santagora Torma aicināja nodrošināt valsts atbalstu insulīna sūkņiem un nepārtrauktas glikozes monitorēšanas sistēmām 1. tipa diabēta pacientiem, kam tas ir akūti nepieciešams.

Idejas autore skaidro, ka laikā, kad tika rakstīts iniciatīvas pieteikums, Saeimā otrajā lasījumā tika lemts par insulīna sūkņu un nepārtrauktas glikozes monitorēšanas sistēmu nodrošināšanu 18-24 gadu veciem jauniešiem. "Tā ir apsveicama iniciatīva. Tomēr - kāpēc pārējie 1. tipa diabēta pacienti, pat ja to vajadzības ir apstiprinājis ārstu konsilijs, tiek diskriminēti?" vaicā iniciatīvas autore.

Viņasprāt, mūsdienīgām veselības uzturēšanas iespējām būtu jābūt pieejamām ikvienam 1. tipa diabēta pacientam, kuram tas akūti nepieciešams - vismaz ar ārstu kosilija lēmumu, ja gadījumā valsts nevar palīdzēt visiem, lai gan tas būtu vēlams. Lietuvā un Igaunijā ikvienam 1. tipa diabēta pacientam ir pieejams insulīna sūknis un nepārtraukta glikozes monitorēšanas sistēma.

"Pagaidām - ja esi dzimis Latvijā un slimo ar 1. tipa diabētu, tev nav paveicies, jo tieši tāpēc tu riskē ar laiku kļūt akls, piedzīvot amputācijas, nieru mazspēju un citas komplikācijas, jo valsts tev nepieciešamo atbalstu nesniedz," brīdināts iniciatīvas aprakstā.

Ja tiktu pieņemts lēmums par atbalsta saņēmēju dalīšanu pēc vecuma - ka mūsdienīga veselības uzturēšana 1. tipa diabēta pacientam pienākas tikai līdz 24 gadiem, tas nozīmētu, ka turpināsies smagu 1. tipa diabēta pacientu diskriminācija, jo ar katru atliktu gadu bez pieejas mūsdienīgai veselības uzturēšanai komplikācijas un veselības problēmas pieaug. Torma skaidro, ka pacienti smagi cieš, kļūst par invalīdiem, zaudē darba spējas, kļūst akli un piedzīvo amputācijas.

"No tā visa varētu izvairīties, ja šiem pacientiem noturīgi būtu pieejama mūsdienīga veselības uzturēšana. Ar lēmumu par dalīšanu tikai pēc vecuma Latvijā turpinās sevišķi 1. tipa diabēta pacienšu, kuras ir vecumā virs 24 gadiem un ir grūtnieces, un viņu vēl nedzimušo bērnu diskriminācija," pausts iniciatīvā.

No šīs likumdošanas maiņas ieguvēji, kā prognozē Torma, būtu diabēta pacienti, kas spētu saglabāt savu veselību. Savukārt valstij tas ļautu izvairīties no daudz lielākām izmaksām nākotnē, kad šie cilvēki būtu krīzes situācijās un kļūtu par invalīdiem.