Slaida ķermeņa vārdā riskējam ar ļoti smagām blaknēm! Ko tev patiesībā var nodarīt pašlaik pasaulē plaši lietotas zāles svara samazināšanai
Pētījums liecina, ka, lietojot tādas svara samazināšanas tabletes kā Ozempic vai Wegovy, var palielināties "smagu kuņģa un zarnu trakta problēmu" risks, vēsta "The Independent”.
Semaglutīdu un liraglutīdu, ko pasaulē plaši sākuši izmantot tievētgribētāji, pārdod zem zīmola Wegovy, Ozempic, Rybelsus un Saxenda, un tos ražo uzņēmums Novo Nordisk. Pazīstami kā GLP-1 agonisti, tie palīdz palielināt insulīna ražošanu un sākotnēji tika izstrādāti 2. tipa diabēta ārstēšanai.
Pētījumā konstatēts, ka šīs tabletes, kas tiek dēvētas par "brīnumu" cīņā pret aptaukošanos, palielina pankreatīta, zarnu obstrukcijas un "kuņģa paralīzes" iespējamību pacientiem, kas nav diabēta slimnieki.
Pētnieku komanda norādīja, ka iepriekšējos pētījumos tika uzsvērts kuņģa un zarnu trakta problēmu risks diabēta pacientiem, taču šis ir pirmais lielais populācijas līmeņa pētījums, kurā tika pētīta iespēja, ka tas var notikt cilvēkiem, kas neslimo ar diabētu.
ASV pētnieki norādīja, ka, lai gan tas ir "reti", viņi brīdināja, ka, pieaugot šo zāļu popularitātei, simtiem tūkstošu cilvēku visā pasaulē joprojām varētu būt pakļauti riskam.
Pētnieki analizēja datus, lai noskaidrotu, cik daudziem pacientiem radās kāda no četrām kuņģa un zarnu trakta problēmām, un salīdzināja tos ar pacientiem, kuri lietoja citu svara samazināšanas medikamentus.
Tika konstatēts, ka tiem, kuri lietoja svara samazināšanas tabletes, bija 9,09 reizes lielāka iespēja saslimt ar aizkuņģa dziedzera iekaisumu, kas dažos gadījumos var beigties ar operāciju.
Tiem bija arī 4,22 reizes lielāka iespēja saslimt ar zarnu obstrukciju un 3,67 reizes lielāks risks saslimt ar gastroparēzi jeb "kuņģa paralīzi", kas ierobežo pārtikas plūsmu no kuņģa uz tievo zarnu.
"Ņemot vērā šo zāļu plašo lietojumu, pacientiem, kuri domā par to lietošanu svara samazināšanai, jāņem vērā nevēlamie blakus efekti, lai gan tie ir reti sastopami,” uzsvēra pētījuma autors Eksperimentālās medicīnas programmas absolvents Mohits Sodī.
"Riska aprēķins būs atšķirīgs atkarībā no tā, vai pacients lieto šīs zāles diabēta, aptaukošanās vai vienkārši vispārēja svara samazināšanas nolūkos,” piebilda pētnieks.
ASV veiktā pētījuma rezultāti ir publicēti „Journal of the American Medical Association” (Jama), un pētnieki cer, ka zāļu ražotāji apsvērs iespēju atjaunināt brīdinājuma marķējumu uz saviem produktiem.