Četras izmaiņas ādā, kas var liecināt par smagu taukaino aknu slimības stadiju
Taukainā hepatoze piezogas nemanāmi, un tās sākuma stadijā izteikti simptomi, kas liecinātu par aknu veselības pasliktināšanos, nav jūtami. Smagos gadījumos slimība var veicināt aknu cirozi, mazspēju, audzējus, vēsta portāls "Express".
Aknas ir viens no mūsu dzīvībai svarīgākajiem orgāniem, tās veic ap 500 dažādu funkciju, piemēram, pārtikas šķelšanu un toksīnu izvadīšanu no asinīm. Jebkuras aknu problēmas var būt postošas visam organismam.
Viena no šādām aknu problēmām ir taukainā hepatoze, kas, kā liecina nosaukums, aknu šūnas pārklāj ar taukaudiem. Agrīnā stadijā tā bieži vien neizpaužas ar nekādiem simptomiem. Tomēr, slimībai attīstoties, pazīmes var parādīties visā organismā.
Nespēks, nogurums, tūska un smaguma sajūta vēderā – šīs ir pazīmes, kas nereti piemeklē taukainās hepatozes slimnieku. Kad slimība sasniegusi pēdējo stadiju, kas tiek dēvēta arī par aknu cirozi, simptomi pastiprinās, izpaužoties arī uz ādas.
Simptomi var ietvert:
- ādas niezi
- dzelti
- ātri veidojošos zilumus
- sīkas sarkanas līnijas uz ādas virsmas (asins kapilāri)
Citas pazīmes ietver:
- nogurumu un vājumu
- apetītes zudumu
- svara zudumu un vājus muskuļus
- sliktu pašsajūtu
- jūtīgumu vai sāpes aknu apvidū
- potīšu pietūkumu
Aknu steatoze attīstās lēnām un pakāpeniski, nereti ļaujot cilvēkiem dzīvot ilgu, pilnvērtīgu dzīvi, pašiem nemaz nenojaušot par taukainās aknas diagnozi. Pat, ja tā nepāriet agresīvākās izpausmes formās, radot nopietnākus bojājumus aknām, arī sākuma stadijā esošā slimība ir spējīga atstāt negatīvu ietekmi uz sirds un asinsvadu sistēmu, kā arī aknas nevar efektīvi veikt organisma attīrīšanu no holesterīna un toksīniem.
Kā parūpēties par aknu veselību
Lai uzlabotu ķermeņa veselību, palīdzētu organismam atbrīvoties no šīs klusējošās slimības un ļautu aknām veikt pilnvērtīgu darbu, jāsāk ar dzīvesveida maiņu.
Pirmkārt, ieteicams veikt būtiskas izmaiņas savā ēdienkartē, sākot jau ar atteikšanos no trekniem ēdieniem, kā arī alkoholisko dzērienu baudīšanas. Pat, ja alkoholiskie dzērieni netiek lietoti ikdienā, alkohols ir sevišķi bīstams aknu steatozes gadījumā, jo tas ļoti aktīvi veicina aknu aptaukošanos. Tāpat jāierobežo uzturā uzņemto saldumu un ogļhidrātu produktu, piemēram, baltmaizes, kartupeļu, miltu izstrādājumu, daudzums.
Nevajadzētu aizmirst arī par fiziskajām aktivitātēm, atvēlot vismaz 20 minūtes dienā kādai sportiskai nodarbei, piemēram, sporta zāles vai baseina apmeklējumam, raitai pastaigai svaigā gaisā vai braukšanai ar velosipēdu. Jāņem vērā, ka fiziskajām aktivitātēm un kustībām ir jābūt ar tādu slodzi, lai tās ir spējīgas sākt dedzināt tauku uzkrājumus. Tas nodrošinās aknu cīņu ar nevēlamajiem taukaudiem, laika gaitā no tiem atbrīvojoties un atkal atgriežoties pie normālas un efektīvas aknu darbības.
Profilaktiskos nolūkos ieteicams lietot arī aknu stāvokli uzlabojošus produktus, kas veicina bojāto aknu audu reģenerāciju, piemēram, esenciālos fosfolipīdus, kas uzlabo aknu stāvokli un var palīdzēt cīņā ar nevēlamo slimību. Savukārt, ja taukainā hepatoze jau ir diagnosticēta, nepieciešams konsultēties ar ārstējošo ārstu par konkrētu slimības novēršanas plānu.