Kā neapjukt plašajā kolagēna klāstā?
foto: Shutterstock
Runā speciālists

Kā neapjukt plašajā kolagēna klāstā?

Reklāmas projekts

Kolagēnu saturoši uztura bagātinātāji ir kļuvuši ļoti populāri gan skaistumam – ādas, matu un nagu stiprināšanai, gan locītavu atbalstam. Kā izvēlēties sev piemērotāko kolagēna produktu un kas jāzina par to, lietošanu? Stāsta BENU Aptiekas farmaceite Ilze Priedniece.

Kolagēns ir olbaltumviela, kas sastāda aptuveni 25% no visām ķermeņa olbaltumvielām. Kolagēns organismā veido saistaudus un atrodas locītavās, kaulos, cīpslās, saitēs, muskuļos, zobos, ādā, matos, nagos, orgānos, asinsvados un citur, stāsta klīniskā farmaceite I. Priedniece. Kolagēnu organisms izstrādā pats, taču pēc 25 gadu vecuma kolagēna daudzums organismā samazinās, tāpēc var kļūt aktuāla tā papildu uzņemšana. Jāņem vērā, ka kolagēna daudzums organismā samazinās arī UV starojuma, apkārtējās vides piesārņojuma, smēķēšanas, alkohola lietošanas, lielas fiziskas slodzes, stresa, neveselīga uztura ietekmē.

Visbiežāk kolagēnu lieto, lai mazinātu sūdzības, kas skar locītavas, jo kolagēns vajadzīgs  normālai skrimšļu un kaulu darbībai, kā arī sejas ādas stāvokļa uzlabošanai, jo tas mitrina, uzlabo ādas elastību un mazina grumbas. To lieto arī nagu un matu izskata uzlabošanai un pretnovecošanās iedarbībai. Tāpat tas papildus nepieciešams pie slodzes – sportojot un veicot fizisku darbu.

Kā izvēlēties piemērotāko?

Pēc izcelsmes kolagēnu iedala jūras, cūkas, liellopa, vistas, olu čaumalu un citos, skaidro BENU Aptiekas klīniskā farmaceite I. Priedniece. Organismā izšķir dažāda tipa kolagēnus, savukārt uztura bagātinātājos visbiežāk izmanto tieši I, II un III tipa kolagēnu. Visvairāk  organismā ir I tipa kolagēna, kas atrodas ādā, saitēs, kaulos, skrimšļos, cīpslās, zobos, tikmēr II tipa kolagēns ir galvenā locītavu skrimšļa sastāvdaļa, bet III tipa kolagēns atrodas muskuļos, asinsvados, ādā, skrimšļos un citur. Vadoties pēc kolagēna lietošanas mērķa, var piemeklēt sev atbilstošākā tipa kolagēna produktu.

Uztura bagātinātājos izmanto hidrolizētu kolagēnu. Tas nozīmē, ka šī olbaltumviela ir sadalīta, satur īsākas aminoskābju ķēdes, peptīdus ar mazu molekulmasu, lai labāk uzsūktos organismā. Kolagēnu uztura bagātinātājos visbiežāk lieto kopā ar C vitamīnu, jo tas veicina normālu kolagēna veidošanos. Kolagēna lietošanas ērtībai to ražo tablešu, kapsulu, pulveru, gelu un šķidrumu veidā. To plaši izmanto kompleksos locītavu veselībai kopā ar glikozamīnu, hondroitīnu, hialuronskābi, C un D vitamīnu, minerālvielām – varu, kalciju, selēnu, magniju, dabas vielām (piemēram, mežrozīšu un ingvera ekstraktu), kā arī skaistuma vitamīnos – ādai, matiem un nagiem kopā ar hialuronskābi, A, E, C un B grupas vitamīniem, biotīnu, minerālvielām (cinku, selēnu) un augu ekstraktiem.

Pievērsiet uzmanību izcelsmei!

Ņemot vērā kolagēna lielo popularitāti, to saturošu produktu klāsts ir ļoti plašs un tajā viegli apjukt. Klīniskā farmaceite I. Priedniece uzsver, ka aptiekās pieejamie uztura bagātinātāji ar kolagēnu ir reģistrēti PVD uztura bagātinātāju reģistrā. Savukārt, pirms iegādāties uztura bagātinātājus internetā, jāpievērš uzmanība to drošumam, jo, lai izplatītu uztura bagātinātājus, tiem ir jābūt reģistrētiem PVD uztura bagātinātāju reģistrā, kas pieejams PVD mājaslapā. Pretējā gadījumā šos uztura bagātinātājus nav droši lietot un tie var izrādīties bīstami veselībai.

Uzņemšana ar pārtiku

Rūpējoties par kolagēna daudzumu organismā, ik dienu uzturā jāiekļauj olbaltumvielas saturoši produkti – gaļa, zivis, piena produkti, kā arī ar C vitamīnu un antioksidantiem bagātās dabas veltes – dārzeņi, augļi, ogas un zaļumi, – jo krāsaināk, jo labāk! Arī ar Omega taukskābēm bagāts uzturs – zivis, augu eļļas, rieksti, linsēklas, kā arī jāuzņem D vitamīns.

Svarīgi zināt par lietošanu

Kolagēnu var lietot regulāri vai ilgstoši kursu veidā, lietošanu var atkārtot vairākas reizes gadā.  Pozitīvas pārmaiņas pēc lietošanas uzsākšanas novēro individuāli, parasti pēc ilgākas lietošanas, skaidro klīniskā farmaceite I. Priedniece. Jāņem vērā, ka, lietojot kolagēna uztura bagātinātājus, tie var izsaukt kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumus, smaguma sajūtu kuņģī un citas līdzīgas sajūtas. Piesardzība jāievēro alerģiju gadījumā, tāpēc būtu jāzina kolagēna izcelsme, kas ir īpaši svarīgi, ja, piemēram, ir alerģija no jūras produktiem vai citām iespējamajām sastāvdaļām.

Atcerieties! Uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu, kā arī veselīgu dzīvesveidu! Konsultējieties ar speciālistu par jums piemērotāko izvēli!

Ieskaties Benu.lv plašajā kolagēnu piedāvājumā vai nāc uz kādu no BENU Aptiekām! Izmanto BENU Aptieku lieliskos akciju piedāvājumus īpaši izdevīgiem pirkumiem!