Zinātnieki, iespējams, atklājuši veidu, kā cīnīties ar antibiotiku rezistenci. Talkā nāk visā pasaulē izplatīta nezāle
Kārdifas zinātnieki sākuši izpētīt medu kā medikamentu alternatīvu, ziņo BBC.
Medus jau tūkstošiem gadu izmantots brūču ārstēšanai, bet tagad zinātnieki cenšas pierādīt, ka to varētu izmantot arī kā pretmikrobu zāles, cīņā pret antibiotiku rezistenci.
"Mums ir jādara kaut kas inovatīvs, citādi mēs saskarsimies ar scenāriju, kad atgriezīsimies posmā pirms antibiotiku lietošanas," sacīja Kārdifas universitātes eksperts.
Antibiotiku rezistence tiek raksturota kā nopietns drauds cilvēku veselībai visā pasaulē. Saskaņā ar līdz šim apjomīgāko pētījumu, kas publicēts medicīnas žurnālā “Lancet”, 2019. gadā vairāk nekā 1,2 miljoni cilvēku visā pasaulē miruši tiešā pret antibiotikām rezistentu baktēriju infekciju rezultātā.
"Mēs redzam, ka baktērijas ir attīstījušās, tās ir rezistentas pret gandrīz visām antibiotikām, un mēs nonākam līdz stadijai, kad skapis ir tukšs," sacīja universitātes Farmācijas skolas profesors Les Beilijs.
Tagad uzdevums ir atrast jaunus līdzekļus veselības problēmu risināšanai. Pētnieki pašlaik pārbauda dažādus medus paraugus, lai noskaidrotu, kādus augus bites ir apmeklējušas savas darba dzīves laikā, un meklētu, vai starp šiem augiem ir tādi, no kuriem iespējams iegūt antibiotikas.
Pašlaik pētnieki rūpīgi pēta pienenes, jo tās satur savienojumus, kas "nogalina baktērijas un vīrusus", norāda profesors. "Dārzkopji tās sauc par nezālēm, bet tām ir vērtība, un mums vajadzētu celt pienenes uz pjedestāla, nevis tās iznīcināt," viņš teica.
Kārdifā veiktais pētījums nav pārsteigums biškopim Grufudam Rīsam: “Es bites audzēju jau vairāk nekā 12 gadus, un es pilnībā apzinos, cik labs veselībai ir medus,” piebilda biškopis.