Ķirurgs brīdina, ka "asas" sāpes divās ķermeņa daļās var liecināt par zarnu vēzi
Kolorektālais jeb zarnu vēzis ir klusi noritoša slimība, līdz ar to nereti tiek atklāts novēloti. Tas ir viens no izplatītākajiem vēža veidiem Apvienotajā Karalistē, galvenais, ar vēzi saistīto nāves gadījumu cēlonis Amerikas Savienotajās Valstīs un trešā izplatītākā onkoloģiskā saslimšana Latvijā.
Izplatītākie zarnu vēža simptomi ir asinis izkārnījumos, daudz gļotu izkārnījumos, vēdera izejas izmaiņas, sāpes, ķermeņa masas samazināšanās, nespēks, vājums. Taču ne visas pazīmes ir tik viennozīmīgas.
Karaļa Edvarda VII slimnīcas Londonā kolorektālais ķirurgs Džeimss Kinross portālam “Express” stāsta, ka "asas sāpes" divās ķermeņa daļās var liecināt par šo slimību.
“Asas sāpes kuņģa vai muguras daļā var liecināt par ļaundabīgu saslimšanu,” uzsver kolorektālais ķirurgs. "Šie simptomi ne vienmēr nozīmē, ka jums ir zarnu vēzis, jo tos visus var izraisīt arī citas, mazāk nopietnas saslimšanas, bet, ja jūsu simptomus nevar izskaidrot ar kaut ko citu vai tie nepazūd pēc pāris nedēļām, tad vislabāk ir runāt ar savu ģimenes ārstu vai citu medicīnas speciālistu,” viņš uzsver.
Speciālists atgādina, ka viena no visbiežāk sastopamajām agrīnajām zarnu vēža pazīmēm ir ievērojamas izmaiņas gremošanas trakta darbībā, tostarp biežāka tualetes apmeklēšana un izmaiņas izkārnījumu konsistencē.
Tomēr ir arī citi simptomi, kas nav saistīti ar tualetes apmeklēšanu. "Daži no citiem zarnu vēža simptomiem ir pastāvīgas sāpes vēdera lejasdaļā, vēdera uzpūšanās vai diskomforts, apetītes zudums, kā arī svara zudums," uzsver ķirurgs.
Latvijā zarnu vēža skrīnings no 50 gadiem bez maksas!
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) atgādina, ka iedzīvotājiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem reizi divos gados ir pieejams valsts apmaksāts un mājas apstākļos ērti veicams zarnu vēža profilaktiskais tests.
Jāatceras, ka zarnu vēža izpausmes sākotnēji var nebūt jūtamas, neizraisīt sāpes, un tās var nepamanīt pat vairākus gadus, tādēļ īpaši svarīgi ir regulāri veikt zarnu vēža profilaktisko testu, arī tad, ja nekādu sūdzību nav.
Vairāk ar zarnu testa veikšanas kārtību vari iepazīties šeit!