Klusi noritošs vēzis, ko nereti atklāj, kad jau par vēlu! Kā sevi pasargāt?
Zarnu vēzis ir klusi noritoša slimība, līdz ar to bieži vien tas tiek atklāts novēloti, vēsta Nacionālais veselības dienests.
Resnās zarnas vēzis trešais biežākais vēža veids Latvijā un daudzviet pasaulē. Resnās zarnas vēzim pat gadiem ilgi var nebūt simptomu, tāpēc ir īpaši svarīgi veikt diagnostiku – slēptā asiņu piejaukuma testu fēcēs.
Valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi reizi divos gados var veikt sievietes un vīrieši vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Profilaktiskā pārbaude ietver slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs.
Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, pacientam ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, kurā tiek izsniegts testa komplekts un sniegta informācija par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos. Šīs pārbaudes veikšanai uzaicinājuma vēstule netiek nosūtīta.
Zarnu vēža profilaktiskā pārbaude slēpto asiņu noteikšanai tiek veikta ar imūnķīmijas metodi. Šī testa metode ne vien būtiski atvieglo testa veikšanas procedūru pacientam mājas apstākļos, bet ir arī krietni precīzāka par testiem, kas bija pieejami iepriekš. Līdz šim parauga ņemšana bija jāveic no trīs sekojošām vēdera izejām, bet, izmantojot jauno testu, pārbaude jāveic tikai no vienas vēdera izejas. Turklāt pirms šī testa veikšanas vairs nav jāievēro noteikti ēšanas ierobežojumi.
Zarnu veselību ieteicams pārbaudīt ikvienam, kuram ir kādas sūdzības par to darbību, sāpes vēderā, aizcietējumi vai pārāk bieža šķidra vēdera izeja, bieža vēdera pūšanās. Steidzama kolonoskopija nepieciešama, ja ir zarnu asiņošana, arī čūlainais kolīts, bet plānotas kolonoskopijas ir vērstas uz resnās zarnas audzēju, kā arī citu slimību iespējami agrīnu diagnostiku.
Biežākie simptomi ir šādi:
- asinis izkārnījumos,
- daudz gļotu izkārnījumos,
- vēdera izejas pārmaiņas – šķidra vēdera izeja vai aizcietējums,
- sāpes vēderā,
- ķermeņa masas samazināšanās,
- vājums, nespēks.
Taču neviens no šiem simptomiem nav specifisks tikai kolorektālā vēža gadījumā. Piemēram, asinis izkārnījumos var rasties hemoroīdu gadījumā, bet caureju var izraisīt resnās zarnas infekcija.