Kad un kāda būs nākamā pandēmija? Visi kā viens eksperti uzsver vienus lielākos draudus
Kāda būs nākamā pandēmija, un ko var darīt, lai to apturētu? Šādu jautājumu “MailOnline” uzdeva ekspertiem, kuri bija Ārkārtas situāciju zinātniskās konsultatīvās grupas (SAGE) komisijas locekļi Covid krīzes laikā.
Visā pasaulē turpina pieaugt bažas par putnu gripas straujo izplatību, un iespējamību, ka vīruss varētu sākt izplatīties starp cilvēkiem, radot jaunu pandēmiju. Šīs nedēļas sākumā Ķīna ziņoja par diviem cilvēku saslimšanas gadījumiem ar putnu gripu. Tam sekoja divi citi gadījumi Kambodžā, no kuriem viens bija letāls.
Vai putnu gripa varētu izraisīt nākamo pandēmiju? Vai pasauli apdraud pret antibiotikām rezistenta infekcija? Vai arī jaunu pandēmiju varētu izraisīt zinātnei pilnīgi jauns vīruss? Ko domā eksperti?
Edinburgas Universitātes veterinārās epidemioloģijas un datu zinātnes eksperts, profesors Rovlando Kao:
“Pirms Covid-19 par visticamāko tika uzskatīta pandēmiskā gripa, un, manuprāt, tas nav mainījies. Putnu gripa, kā mēs zinām, pašlaik ir liela problēma - nav acīmredzama tieša zoonozes riska, bet es gribu uzsvērt, ka gripas vīrusiem, tāpat kā jebkuram citam vīrusam, ir iespējas attīstīties līdz cilvēkam pielāgotām formām.”
“Mums ir bijuši trīs lieli koronavīrusu gadījumi (SARS-CoV-1, MERS-CoV un, protams, SARS-CoV-2), un ir daudz citu patogēnu, kas regulāri rada bažas. Lielākā daļa no tiem ir vīrusu izraisīti, bet, protams, ilgtermiņā, un jo īpaši ņemot vērā mikrobu rezistences problēmu, nav izslēgtas problēmas, kas saistītas ar bakteriālām slimībām starptautiskā mērogā. Lai gan tās rada pavisam cita veida draudus.”
Mums ir daži "melnie caurumi", par kuriem mums ir ļoti maz zināšanu, un visredzamākais no tiem ir Ķīna. Taču arī bez tā mēs varētu daudz vairāk darīt, lai novērstu potenciālos draudus, pirmkārt, apmainoties ar informāciju pasaules mērogā.
Profesors Maikls Tildeslijs, Vorvikas Universitātes infekcijas slimību modelēšanas eksperts:
“Godīgi sakot, ir grūti prognozēt, kas varētu izraisīt nākamo pandēmiju. Pēc cūku gripas pandēmijas 2009. gadā kopumā tika uzskatīts, ka vislielākais risks izraisīt nākamo pandēmiju ir gripai. Tomēr pēc tam parādījās SARS-CoV-2, kas izraisīja Covid pandēmiju. Ar gripu joprojām ir saistīts ievērojams risks, un, lai gan līdz šim nav ziņots par H5N1 pārnešanas gadījumiem no cilvēka uz cilvēku, tā joprojām rada bažas.”
“Attiecībā uz to, ko mēs varam darīt, ārkārtīgi svarīga ir uzraudzība ne tikai cilvēku, bet arī savvaļas dzīvnieku un mājlopu populācijās, lai iegūtu sīkāku izpratni par to, kādi patogēni cirkulē un kāds ir ar tiem saistītais risks. Ļoti svarīga ir arī starptautiskā sadarbība zināšanu, datu un pieredzes apmaiņas jomā, lai mēs būtu pēc iespējas labāk sagatavoti nākamajai pandēmijai.”
Dr. Robins Tompsons, Vorvikas Universitātes matemātiskās epidemioloģijas eksperts:
“Nākamo pandēmiju varētu izraisīt dažādi patogēni. Iespējamie kandidāti ir gripas vīrusi un koronavīrusi. Vēl viena iespēja ir tāda, ka nākamo pandēmiju izraisīs X slimība - citiem vārdiem sakot, patogēns, ko mēs vēl neesam atklājuši. Ko var darīt, lai novērstu vai samazinātu nākamās pandēmijas risku? Ir ļoti svarīgi jau tagad ieguldīt līdzekļus, lai nodrošinātu gatavību iespējamai pandēmijai. Līdz brīdim, kad sāksies nākamā pandēmija, būs jau par vēlu sagatavoties.”
Edinburgas Universitātes infekcijas slimību epidemioloģijas eksperts profesors Marks Vulhauss:
“Iespēju spektrs ir ļoti plašs, un tas ir vissvarīgākais. Ja mūsu plānošana ir pārāk šauri koncentrēta uz nelielu skaitu potenciālo draudu, tad mēs riskējam sagatavoties nepareizai pandēmijai. Putnu gripa ir šajā sarakstā, bet es to vērtētu zemāk nekā, piemēram, citu koronavīrusu. Mūsu pirmā aizsardzības līnija ir iespējamā uzliesmojuma agrīna atklāšana. Tam nepieciešama efektīva globāla uzraudzības sistēma."
"Šobrīd Valstu uzraudzības iespējas ir nepilnīgas, un tas rada bažas. Pasaules veselības aizsardzības sabiedrībā notiek diskusijas par to, vai mums būtu jāpaplašina uzraudzība, iekļaujot tajā arī dzīvnieku un putnu populācijas. Tas ir tāpēc, ka, līdzīgi kā Covid gadījumā, pārāk bieži gadās, ka līdz brīdim, kad mēs atklājam patogēnu, kas var izraisīt epidēmiju, epidēmija jau ir sākusies."