Kā tava asinsgrupa var prognozēt insulta risku?
foto: Shutterstock
Esi vesels

Kā tava asinsgrupa var prognozēt insulta risku?

Jauns.lv

Asinis var daudz pateikt par cilvēka veselības stāvokli, taču tagad ASV zinātnieki jaunā pētījumā atklājuši, ka konkrēta asinsgrupa var paredzēt risku piedzīvot insultu.

Pētnieki atklāja, ka cilvēkiem ar A asinsgrupu ir par 16% lielāka iespēja piedzīvot insultu vecumā līdz 60 gadiem.

Pētījums arī parādīja, ka B un AB asinsgrupām nav gandrīz nekādas ietekmes uz insulta risku. Savukārt cilvēkiem ar 0 asinsgrupu ir par 12 procentiem mazāka iespēja ciest no insulta savas dzīves laikā. 

Analizējot 7000 insulta pacientu un gandrīz 600 000 veselu cilvēku no dažādiem pētījumiem, tika konstatēta cieša saikne starp asins grupu un agrīna insulta risku.

Neirologs Stīvens Kītners no Merilendas Universitātes un pētījuma galvenais autors teica: "Mēs joprojām nezinām, kāpēc A asinsgrupa rada lielāku risku. Bet tas, visticamāk, ir saistīts ar asins recēšanas faktoriem, piemēram, trombocītiem un šūnām, kas izklāj asinsvadus, kā arī citām cirkulējošām olbaltumvielām, kam ir nozīme asins recekļu veidošanās procesā."

Iepriekš veiktie pētījumi liecina, ka cilvēkiem ar A asinsgrupu ir arī nedaudz lielāka iespēja iedzīvoties dziļo vēnu trombozē.

Pētījums publicēts žurnālā “Neurology”.

Insults ir lokāli asinsrites traucējumi vienā vai vairākos galvas smadzeņu asinsvados, kas izraisa pēkšņu (akūtu) viena vai vairāku galvas smadzeņu apvidu apasiņošanas pasliktināšanos. Kā rezultātā tiek traucēta vai zūd iesaistītā smadzeņu apvidus funkcijas. Insults var būt išēmisks – saistīts ar kāda smadzeņu asinsvada nosprostošanos tromba dēļ, vai hemorāģisks – saistīts ar kāda asinsvada plīsumu un asinsizplūdumu galvas smadzenēs.

Visbiežākās insulta izpausmes ir:

  • pēkšņs ķermeņa vienas puses vājums (neklausa roka un/vai kāja, iespējami arī jušanas traucējumi),
  • runas traucējumi (slimnieks var runāt neskaidri, ne tā kā ierasts, bet var arī pilnībā zaudēt spēju runāt un/vai saprast teikto),
  • sejas asimetrija (noslīd mutes kaktiņš, mēle novirzās no viduslīnijas, slimnieks nespēj pilnvērtīgi pasmaidīt),
  • rīšanas traucējumi,
  • redzes traucējumi (var izkrist redzes lauks vienā pusē),
  • iespējamas arī pēkšņas (sākas vienā mirklī, kā sitiens pa galvu), slimniekam neraksturīgas galvassāpes, kā arī apziņas traucējumi.