Lielbritānijā dzīvības “pļauj” A streptokoks; par kādiem simptomiem ir jāceļ trauksme?
Streptokoka A infekcija pēdējo četru mēnešu laikā Lielbritānijā paņēmusi jau 122 dzīvības visās vecuma grupās, 25 no mirušajiem bijuši bērni, jaunāki par 18 gadiem, vēsta britu mediji.
No 19. septembra līdz 25. decembrim Lielbritānijā ir saņemti 33 836 paziņojumi par saslimšanu ar skarlatīnu.
Skarlatīnas ierosinātājs izraisa arī citas slimības, piemēram, sāpošu kaklu (faringītu), ādas sastrutošanu (piodermiju), vidusauss iekaisumu, sepsi u.c. Slimībai raksturīga sezonalitāte – rudens un ziemas periods. Slimības ierosinātājs ir A grupas ß hemolītiskais streptokoks.
Lielbritānijas veselības aprūpes speciālisti norāda, ka galvenie simptomi, kam jāpievērš vērība, ir:
- Kakla sāpes
- Drudzis
- Galvassāpes
- Smalki, sārti izsitumi uz ķermeņa, kurus aiztiekot rodas smilšpapīram līdzīga sajūta
"Mēs turpinām novērot saslimstības pieaugumu ar skarlatīnu un streptokoku, un tas, saprotams, rada bažas vecākiem. Tomēr es vēlos uzsvērt, ka šo slimību var viegli ārstēt ar antibiotikām, un ļoti reti gadās, ka bērns saslimst nopietnāk. Ziemas laikā cirkulē daudz slimību, kas bērniem var izraisīt sliktu pašsajūtu, tāpēc ir svarīgi izvairīties no saskarsmes ar citiem cilvēkiem, ja jūtaties slikti, regulāri un rūpīgi mazgāt rokas un aizturēt klepu un šķaudīšanu ar salveti,” sacīja Dr. Obaga Edegers, Lielbritānijas veselības drošības aģentūras direktors.
A grupas beta hemolītiskais streptokoks jeb Streptococcus pyogene ir biežākais faringīta bakteriālais cēlonis. Visbiežāk faringītu izsauc vīrusi, un šādā gadījumā tas pāriet dažu dienu laikā bez terapijas. Tomēr ir gadījumi, kad rīkles iekaisumu izraisa streptokoki. Streptokoku faringītu biežāk sastop bērniem un pusaudžiem vecumā no 5 līdz 15 gadiem. Ir svarīgi to diagnosticēt un pareizi ārstēt ar antibiotikām, jo šī infekcija ir ļoti lipīga un tā var radīt dzīvībai bīstamas komplikācijas.
Parasti šīs slimības noris vieglā formā kā kakla iekaisums, taču var attīstīties arī nopietnāka saslimšana, tai skaitā arī toksiskais šoks un reimatiskais drudzis.
Tieši reimatiskais drudzis ir būtiskākā saaukstēšanās slimību komplikācija, tā ir nopietna iekaisuma slimība, kura rodas neatbilstoši vai nepietiekami ārstētas streptokoku izraisītas infekcijas rezultātā.