Mūsdienu fenomens – kāpēc tik daudzi izskatās jaunāki par saviem gadiem? Zinātniekiem ir atbildes!
foto: Shutterstock
Esi vesels

Mūsdienu fenomens - kāpēc tik daudzi izskatās jaunāki par saviem gadiem? Zinātniekiem ir atbildes!

"100 Labi padomi Par veselību"

Ja ir uznākusi iedvesma pārlūkot ģimenes fotoalbumus, visticamāk pamanīsiet, ka mamma vai vecmamma savās jaunības bildēs šķiet vecāka un nopietnāka par meitu vai mazmeitu tajā pašā vecumā. Kāpēc tā – vai zinātniekiem ir kāds izskaidrojums?

Zinātne jau sen runā par bioloģisko un hronoloģisko vecumu un cilvēku novecošanas individuālo tempu un īpatnībām. Beidzamajā laikā parādās aizvien vairāk pētījumu par to, kāpēc daļa cilvēku noveco lēnāk un “labāk” nekā pārējie un kā šīs viņu priekšrocības izmantot visas sabiedrības nākotnes labā. Galu galā nav noslēpums, ka fiziskā novecošana ir viena no smagākajām problēmām, kas satrauc mūsdienu sabiedrību, kurā valda jaunības kults.

Cilvēce patiešām ar katru gadu izskatās jaunāka, un tam ir loģisks izskaidrojums.

Viens no galvenajiem cēloņiem – bioloģiskā novecošana mūsdienās noris daudz lēnāk nekā jebkad iepriekš, tāpēc nākamās paaudzes ilgāk saglabā jaunāku izskatu.

Nesen amerikāņu zinātnieki aplūkoja divas datu kopas no Nacionālā Veselības un uztura pārbaudes apsekojuma: viena kopa tika savākta no 1988. līdz 1994. gadam, otra – no 2007. līdz 2010. gadam. Izmantojot rādītājus kā vielmaiņas funkcija, iekaisums un orgānu darbība, kā arī hemoglobīna līmenis un kopējā holesterīna līmenis, pētnieki katrā datu kopā aprēķināja cilvēku bioloģisko vecumu un salīdzināja ar hronoloģisko vecumu.

Jaunākajā kopā visās vecumu grupās bioloģiskais vecums bija zemāks. “Tomēr uzlabojumu pakāpe dažādās vecuma un dzimuma grupās bija atšķirīga.

Kopumā vislielākais bioloģiskā vecuma uzlabojums vai samazināšanās bija gados vecākiem pieaugušajiem.

Vīriešiem (īpaši no jaunākajām un vecākajām grupām) bioloģiskā vecuma samazināšanās bija lielāka nekā sievietēm,” secināja pētnieki.

Nākamā lapa: Bērna piedzimšana paātrina novecošanu