Onkoloģisku slimību simptomi, kurus iespējams pamanīt agrīni pašu spēkiem
foto: Shutterstock
Dzīvības loterija

Onkoloģisku slimību simptomi, kurus iespējams pamanīt agrīni pašu spēkiem

Jauns.lv

Saskaņā ar Amerikas Vēža biedrības datiem pēdējo 28 gadu laikā ir samazinājies risks nomirt no onkoloģiskām saslimšanām. "Vīriešu un sieviešu mirstība no vēža kopā samazinājusies par 32 % no 1991. gada līdz 2019. gadam, kas ir pēdējais gads, par kuru ir pieejami dati."

Tomēr onkoloģiskās saslimšanas joprojām ir otrs galvenais nāves cēlonis Amerikas Savienotajās Valstīs un augšgalā ierindojas arī citviet pasaulē. “Sagaidāms, ka 2022. gadā ASV kopumā būs 1,9 miljoni jaunu vēža gadījumu un 609 360 nāves gadījumu no vēža, kas ir aptuveni 1670 nāves gadījumu dienā,” teikts Amerikas Vēža biedrības paziņojumā. 

Lai gan medicīnā un tehnoloģijās ir gūti lieli sasniegumi, kas ir palīdzējuši samazināt mirstību no vēža, liela nozīme ir arī tam, kā paši kontrolējam savu veselību.

"Manuprāt, ir svarīgi, lai pēc iespējas vairāk cilvēku ievērotu skrīninga vadlīnijas un sekotu līdzi savam veselības stāvoklim,” uzsver medicīnas zinātņu doktors, Ķirurģiskās onkoloģijas direktors Baltimoras medicīnas centrā Debašišs Bouss. 
"Skrīninga kolonoskopija, mamogrāfija un citi onkoloģisko slimību skrīninga veidi augsta riska pacientiem ir svarīgi instrumenti,” viņš piebilst. 

Kāpēc ielaists vēzis ir neārstējams? 

"Vairumā gadījumu ļaundabīgie audzēji izplatās uz citām ķermeņa daļām un strauji aug, samazinot svarīgāko orgānu darbību, izraisot vairāku orgānu mazspēju. Daži izplatītākie scenāriji ir krūts vēzis, kas izplatās uz smadzenēm, vai resnās zarnas vēzis, kas izplatās uz aknām un galu galā apdraud smadzeņu vai aknu pamatfunkcijas, izraisot to mazspēju un galu galā nāvi,” stāsta Vēža institūta Hematoloģijas un onkoloģijas nodaļas vadītājs Jungs Ljū. 

Simptomi, kurus nekad neignorē

"Vienmēr vislabāk ir runāt ar savu ārstu par jebkādām izmaiņām organismā vai bažām par savu veselību. Tas attiecas arī uz neparastu maksts asiņošanu vai izdalījumiem, kas ir izplatīti visu ginekoloģisko vēžu simptomi, izņemot vulvas vēzi. Citi izplatīti ginekoloģiskā vēža simptomi ir arī pārāk ātra sāta sajūta vai grūtības ēst, vēdera uzpūšanās, sāpes vēderā vai mugurā, sāpes vai spiediens iegurnī, biežāka vai neatliekama vajadzība urinēt un/vai izmaiņas zarnu paradumos (caureja, aizcietējums, asinis izkārnījumos).  Protams, šie simptomi var liecināt par citām veselības problēmām, taču tos nevajadzētu ignorēt. Olnīcu vēzis, ko bieži dēvē par kluso slepkavu, katru gadu izraisa vairāk nāves gadījumu, nekā jebkurš cits ginekoloģisks vēzis ASV,” stāsta Kalifornijas Ginekoloģiskā vēža programmas medicīnas direktors Džošua Koens. 

Visbiežāk sastopamie olnīcu vēža simptomi ir vēdera uzpūšanās, sāpes vēderā un iegurnī, grūtības ēst, vai ātra sāta sajūta, sāpes vai asiņošana seksuālās aktivitātes laikā, kā arī bieža vai steidzama urinācija. 

Nākamā lapa: 14 aizkuņģa dziedzera vēža simptomi, kurus jūs, visticamāk, ignorējat