Eksperte vērtē zāļu tējas, nosaucot vērtīgāko un to, no kuras tikpat kā nav nekādas jēgas
foto: Shutterstock
Dabasspēks

Eksperte vērtē zāļu tējas, nosaucot vērtīgāko un to, no kuras tikpat kā nav nekādas jēgas

Jauns.lv

Tēja ir viens no senākajiem un populārākajiem dzērieniem pasaulē, un izrādās, ka pieprasītāks par to, ir vien ūdens. Latvijā iemīļotas ir piparmētru, kumelīšu un arī liepziedu tējas. Tiesa, ne visu ārstniecisko augu ietekme uz veselību ir zinātniski pierādīta, vēsta LTV raidījums “Revidents”. 

RSU Lietišķās farmācijas katedras ilggadēja docētāja Edita Romāne raidījumam atklāja, ka piparmētru tējas labvēlīgā ietekme uz veselību ir tikai daļēji pierādīta.

"Piparmētru lapu pierādīto efektivitāti un to, kuram nolūkam tās izmanto medicīnā, var iegūt arī ar citu drogu palīdzību. Līdz ar to nebūtu pamats teikt, ka piparmētru lapas ir pašas labākās, vērtīgākās un ar kaut ko unikālas."

Tautā gan piparmētrām piedēvē vairākas labās īpašības – tās satur daudz antioksidantu, palīdz stiprināt imunitāti un uzlabot gremošanas sistēmu. Un, lai gan zināma taisnība šādiem apgalvojumiem ir, eksperte tiem nepiekrita pilnībā: "Jāteic, ka pašas lapas varbūt nebūs tas spēcīgākais antioksidatīvais līdzeklis, jo tie pētījumi, kas pamatā ir veikti ar piparmētras lapām, tie ir veikti ar no lapām pagatavotiem ekstraktiem.
Un ekstraktos tie, protams, ir jau koncentrētāki un dažkārt stipri koncentrētāki, un tur šīs vielas ir vairāk nekā pašās lapās."

Vienīgā zinātnē pierādītā piparmētras īpašība ir tās pozitīvā ietekme uz kuņģa un zarnu traktu. 

Garda, bet pārspīlēti slavēta esot arī kumelīšu iedarbība uz cilvēka veselību. Tas, ka šie baltie ziedi palīdzētu nomierināt prātu, zinātniski pierādīts nav. 

"Kas attiecas uz kumelītes ziedu spēju uzlabot ādas veselību, tad nu tā patiešām ir patiesība, un tādas arī ir oficiālas indikācijas, ar kādu nolūku izmanto zinātniskajā medicīnā,
jo kumelītes – gan ziedi, gan no tiem pagatavotie dažādu zāļu formās iekļautie pagatavojumi spēj dziedēt nelielus iekaisumus. Tai skaitā saules apdegumus," stāstīja Romāne.

Tikmēr liepziedu tējai tik tiešām var būt ārstnieciska nozīme. To apstiprinot arī līdz šim veiktie pētījumi.

Tēmas