Kāpēc organismam ļoti nepieciešams selēns, kuru noteikti nedrīkst pārdozēt
foto: Shutterstock
Esi vesels

Kāpēc organismam ļoti nepieciešams selēns, kuru noteikti nedrīkst pārdozēt

Jauns.lv

Viens no antioksidantiem, par kura nozīmi runā arvien biežāk, ir selēns. Kāda ir tā loma mūsu organismā un ar kādiem pārtikas produktiem varam to pilnvērtīgi uzņemt? Kas ikvienam ir jāzina pirms selēnu saturošu uztura bagātinātāju lietošanas? Konsultē BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Selēna nozīme organismā

Selēns ir mikroelements, kam ir nozīme dažādos mūsu organisma procesos, stāsta klīniskā farmaceite Priedniece. Tas veicina normālu vairogdziedzera un imūnsistēmas darbību, spermatoģenēzi, šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu, kā arī palīdz uzturēt ādas, nagu un matu veselību. Tāpat selēns palīdz mazināt intoksikāciju ar smagajiem metāliem. Savukārt par selēna trūkumu organismā var liecināt nogurums un muskuļu vājums.

Uzņemšana ar pārtiku

Jāņem vērā, ka selēns neveidojas mūsu organismā, taču ar sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu varam uzņemt to pietiekamā daudzumā, uzsver klīniskā farmaceite. No pārtikas produktiem selēnu satur gaļa (cūkas, liellopa, jēra, putnu), aknas, maize, vairāk selēna saturēs pilngraudu produkti, olas, rīsi (vairāk – tieši brūnie rīsi), pupas, Brazīlijas rieksti, piena produkti (biezpiens, piens), zivis (vairāk selēna satur jūras zivis – lasis, tuncis, menca, siļķe). Selēna saturu pārtikas produktos ietekmē tā koncentrācija augsnē noteiktā vietā.

Veselības ministrijas izstrādātajās rekomendācijās norādīts, ka ieteicamā selēna vidējā deva sievietēm ir 50 µg, bet vīriešiem 60 µg dienā. 

Kas jāzina, uzņemot papildus

Tāpat kā pirms jebkuru uztura bagātinātāju un citu preparātu lietošanas, arī selēnu saturošu preparātu gadījumā ir jāsāk ar speciālista konsultāciju. Ja speciālists ir ieteicis papildus lietot selēnu saturošus uztura bagātinātājus, tie lietojami ar pietiekamu ūdens daudzumu ēšanas laikā vai pēc maltītes, jebkurā dienas laikā. Pirms to lietošanas, noteikti jāiepazīstas ar norādēm uz uztura bagātinātāja iepakojuma – kāda ir selēna deva, cik reižu dienā jālieto? 

Svarīgi ņemt vērā, ka lielās devās selēns ir indīgs un to ir iespējams pārdozēt, uzsver farmaceite. Par daudz selēna var uzņemt ar nepareizu un pārmērīgu uztura bagātinātāju lietošanu – pārsniedzot ieteikto lietošanas devu un biežumu, kā arī vienlaicīgi lietojot dažādus uztura bagātinātājus, piemēram, multivitamīnu kompleksus, kuru sastāvā jau ir selēns, un citus selēnu saturošus līdzekļus.

Pazīmes, kas liecina par selēna pārdozēšanu, ir caureja, slikta dūša, vemšana, matu izkrišana, nagu bojājumi, ādas nieze, nogurums, zobu bojāšanās un izkrišana, metāliska garša mutē, smaka no mutes. 

Selēna daudzumu organismā var noteikt, veicot analīzes. Nosaka arī glutationa peroksidāzes līmeni, kas ir selēnatkarīgs ferments. Trūkstot selēnam, glutationa peroksidāzes daudzums samazinās, bet brīvo radikāļu koncentrācija organismā palielinās.

Dažādās formas un kombinācijas

Ir pieejami uztura bagātinātāji, kur selēns ir kā vienīgais komponents tablešu, pulveru un pilienu formā vai komplekso uztura bagātinātāju sastāvā, skaidro klīniskā farmaceite I. Priedniece. Tos lieto vairogdziedzera un imūnsistēmas darbības uzturēšanai un šūnu aizsardzībai pret oksidatīvo stresu, jo selēns kavē novecošanās procesus.

Tas kalpo kā līdzeklis acu, kā arī sirds un asinsvadu saslimšanu profilaksei. Populāras ir dažādas antioksidantu kombinācijas, piemēram, selēns kopā ar cinku, A, C un E vitamīnu. Organisma vajadzība pēc antioksidantiem pieaug palielinātas fiziskas slodzes gadījumā, smēķējot, bieži lietojot alkoholu, stresa, vides kaitīgās ietekmes, pasīvās smēķēšanas, UV starojuma, vides piesārņojuma rezultātā, kā arī uzņemot nepilnvērtīgu uzturu un atveseļošanās laikā pēc saslimšanām. 

Selēns ir atrodams multivitamīnos gan bērniem, gan pieaugušajiem, arī līdzekļos ādai, matiem un nagiem, imunitātei, sirds un asinsvadu sistēmai, acu veselībai, locītavām, kompleksos vīriešu un sieviešu reproduktīvajai veselībai. 

Atcerieties!

Par uztura bagātinātāju iegādi jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu. Jāņem vērā, ka uztura bagātinātāju lietošana neaizstāj veselīgu dzīvesveidu, kā arī pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!