Jaunam vīrietim apstājās sirds, jo viņš ignorēja sāpes! NMPD izstāsta, kad noteikti ir jāzvana uz 113
foto: LETA
Jaundzimušo transportēšanai nepieciešamais īpaši konstruētais un aprīkotais Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta operatīvais medicīniskais transportlīdzeklis.
Esi vesels

Jaunam vīrietim apstājās sirds, jo viņš ignorēja sāpes! NMPD izstāsta, kad noteikti ir jāzvana uz 113

Jauns.lv

Stipras, spiedošas sāpes krūtīs? Neignorē! Laicīga sazināšanās ar mediķiem var būt izšķirošais, lai glābtu dzīvību. Ja ir pēkšņas sāpes krūtīs, zvani uz ārkārtas tālruni 113, aicina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD).

"Savos izsaukumos redzam, ka cilvēki dažkārt novēloti reaģē uz sāpēm krūtīs, sagaidot, ka tās pāriet pašas un cerot, ka tās neatkārtosies. Taču situācijās, kad bijušas pēkšņas sāpes krūtīs, lai arī tās drīz pārgājušas, vienmēr vajag konsultēties ar savu ārstu! Ārpus ģimenes ārsta darba laika vari zvanīt ģimenes ārsta konsultatīvā telefona 66016001 mediķiem, lai viestu skaidrību par simptomu nopietnību un novērstu draudus veselībai vai pat dzīvībai."

Diemžēl daudzi, īpaši jauni vīrieši, pēkšņās sūdzības ne vienmēr mēdz novērtēt kā bīstamas, reizēm pat nepasaka mājiniekiem, kuri būtu varējuši saprast nopietnību un pierunāt vērsties pēc palīdzības. Taču pēkšņas, stipras sāpes krūtīs var būt infarkta pazīmes un  simptomu ignorēšana un novēlota vēršanās pie mediķiem nereti var būt dzīvībai izšķirošs lēmums. 

Trīs stāsti no NMPD brigāžu mediķu izsaukumu pieredzes – situācijas, kad pacienti laikus nevērsās pie speciālistiem. Katrā no tām iznākums tik atšķirīgs: 

1. 40 gadus vecs vīrietis sajuta aptuveni 10 minūtes ilgas, iepriekš nebijušas spiedošas sāpes krūtīs. Tad tās pārgāja.

Dienas laikā līdzīgas sāpes atkārtojās vairākkārt. Vakarpusē spiedošā sāpju sajūta kļuva izteiktāka, parādījās arī slikta dūša un vairākkārtēja vemšana. Pamatu uztraukumam viņš nesaskatīja, arī ar savu ģimenes ārstu nekonsultējās. Uz ārkārtas tālruni 113 zvanu saņēmām pēc pusotras dienas, kad spiedošajām sāpēm aiz krūšu kaula un sliktajai dūšai pievienojās arī pastiprināta svīšana, ko viņš raksturoja kā aukstu sviedru sajūtu. NMPD mediķi konstatēja akūtu miokarda infarktu, kas strauji varēja pasliktināt vispārējo veselības stāvokli un apdraudēt dzīvību. 

2. 41 gadu vecam vīrietim bija pēkšņa, līdz 5 minūtēm ilga, iepriekš nebijusi, stipra spiedoša sajūta krūtīs.

Viņš notikušo neuztvēra kā briesmu signālu, jo sāpes pārgāja. Pēc pusotras dienas sāpes atkārtojās, šoreiz arī slikta dūša un sāpes vairs nepārgāja. Vīrietis joprojām nedomāja, ka tas varētu būt nopietni un ar mediķiem nesazinājās. Vairāk nekā 4 stundas viņš pacieta spiedošās sāpes, līdz izsauca neatliekamo medicīnisko palīdzību. Ierodoties NMPD brigādei, vīrieša vispārējais stāvoklis vēl bija stabils, bet 15 minūtes vēlāk vīrietis pēkšņi zaudēja samaņu un viņam apstājās sirdsdarbība. NMPD brigāde nekavējoties uzsāka atdzīvināšanas pasākumus, un jau pēc brīža vīrietis atguva samaņu, atsāka brīvi elpot un varēja skaidri atbildēt uz jautājumiem. Tā šim cilvēkam bija liela veiksme, ka klīniskā nāve iestājās mediķu klātbūtnē un profesionāla palīdzība bija jau no pirmās minūtes. 

3. Vīrietim 45 gadi. No rīta bija svīšana un stipras spiedošas sāpes aiz krūšu kaula, kas izstaroja uz muguru, bet sūdzības ar laiku pārgāja, tāpēc dienas laikā viņš ar savu ģimenes ārstu par notikušo nekonsultējās.

Ārkārtas tālruņa 113 zvanu centrā vērsās ar zvanu aptuveni divpadsmit stundas vēlāk, kad sāpes atkārtojās. Izsaukuma laikā veselības stāvoklis kļuva arvien smagāks, sāpes mazinājās - tikai īslaicīgi, un tad atkal izteikti pastiprinājās. Ceļā uz slimnīcu vīrietim pēkšņi apstājās sirdsdarbība. NMPD auto apstājās ceļmalā. Mediķu nekavējoties uzsāktie atdzīvināšanas pasākumi sākotnēji deva cerību, jo pēc 10 minūtēm  izdevās atjaunot vīrieša sirdsdarbību un elpošanu, bet pēc brīža stāvoklis atkal strauji pasliktinājās, sirdsdarbība apstājās… mediķi turpināja cīņu par dzīvību. Atdzīvināšanas pasākumi ilga vairāk nekā 40 minūtes, bet diemžēl jauno vīrieti glābt neizdevās. Iespējams, laikus meklējot palīdzību, jaunā cilvēka pāragrā nāve būtu bijusi novēršama. 

Atpazīsti infarktu savlaicīgi!

Visbiežākās infarkta izpausmes ir sāpes krūtīs (aiz krūšu kaula), kas visbiežāk mēdz būt spiedošas, žņaudzošas vai dedzinošas. Tās var izstarot uz apakšžokli, kreiso roku, pakrūti un ilgt 10 minūtes vai pat ilgāk. Šādās situācijās nekavējoties zvani uz ārkārtas tālruni 113. 

Miokarda infarkts nav paredzams, bet tu vari izvēlēties pareizu rīcību! Lai miokarda infarkta gadījumā varētu nodzīvot pilnvērtīgu dzīvi un redzētu kā izaug bērni, mazbērni, tad atceries - jo ātrāk atpazīsi akūta miokarda infarkta simptomus un vērsīsies pēc speciālistu palīdzības, jo lielākas iespējas glābt tavu dzīvību un mazākas būs sekas uz tavu veselību un turpmākās dzīves kvalitāti.