1 miljardam jauniešu draud dzirdes zudums
foto: Shutterstock
Esi vesels

1 miljardam jauniešu draud dzirdes zudums

Jauns.lv

Saskaņā ar pētījumu, kas otrdien publicēts žurnālā "BMJ Global Health", jaunieši bieži mūziku klausās pārāk skaļi un pārāk ilgi, tas nākotnē var vainagoties dzirdes zudumā, vēsta CNN. 

“Mēs aplēsām, ka aptuveni 1,35 miljardi cilvēku vecumā no 12 līdz 34 gadiem visā pasaulē ir pakļauti dzirdes zuduma riskam, klausoties pārlieku skaļu mūziku,” uzsver Pasaules Veselības organizācijas konsultante, pēcdoktorantūras stipendiāte Dienvidkarolīnas Medicīnas universitātē Lorēna Dilarda. 

Liela skaļuma skaņas iedarbība var nogurdināt auss sensorās šūnas un struktūras. Ja tas turpinās pārāk ilgi, tās var tikt neatgriezeniski bojātas, izraisot dzirdes zudumu, troksni ausīs vai abas šīs problēmas. 

ASV Slimību kontroles un profilakses centrs ierobežo drošu trokšņa līmeni līdz aptuveni 85 decibeliem 40 stundu nedēļā. Ja jūs mūziku klausāties tikai 2,5 stundas dienā, tas atbilst aptuveni 92 decibeliem, teikts pētījumā.

Izpētīts, ka, klausoties mūziku viedtālrunī, klausītāji bieži vien izvēlas skaļumu līdz pat 105 decibeliem.

“Pierādījumi ir pārliecinoši - dzirdes zudumam ir jābūt sabiedrības veselības prioritātei,” sacīja Pretorijas Universitātes Dienvidāfrikā audioloģijas profesors De Vets Svanepūls.
"Mūzika ir dāvana, kas baudāma visu mūžu," viņš piebilda. 

Kā pašam saprast, ka mūzika ir par skaļu?

Neatkarīgi no tā, vai klausies mūziku savā viedtālrunī, televizorā vai koncertā, pazīme, kas pateiks priekšā, ka mūzika ir par skaļu, ir zvanoša skaņa ausīs. 

Tāpat modernās tehnoloģijas bieži vien ir aprīkotas ar skaņas kontroli, un brīdinās, ja skaļums būs lielāks par ieteicamo. 

Akūtā gadījumā – nekavējoties pie ārsta!

Jebkādu akūtu dzirdes problēmu gadījumā ir nekavējoties jādodas pie ārsta! Piemēram, var būt situācija, kad dzirde pasliktinās vai parādās kādas izmaiņas pēc skaļa koncerta apmeklējuma, kāda negadījuma (tuvumā noticis kāds blīkšķis, sprādziens), kritieniem sportojot, piemēram, vasarā izteiktāk tas ir ar ūdens sporta veidiem, vai notikusi kāda cita trauma. 

Reizēm cilvēks domā, ka jānogaida – var būt dzirdes traucējums pēc kāda laika pāries. Taču tā noteikti nedrīkst darīt! Akūtu dzirdes problēmu gadījumā laiks ir ļoti svarīgs! Ja bojājums ir novēršams, tad iespējas mazināt negatīvo nodarījumu parasti ir pirmajās 48 stundās, bet labāk vērsties pie ārsta pēc iespējas ātrāk. 

Akūta dzirdes pasliktināšanās var notikt arī pie akūta vai hroniska vidusauss iekaisuma. Akūtam vidusauss iekaisumam ir raksturīga paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes un dzirdes pasliktināšanās. Taču, iekaisumam pārejot, dzirdei ir jāatgriežas normā. Savukārt hroniska vidusauss iekaisuma gadījumā, ņemot vērā, kāda tieši ir problēma, ir iespējama arī operācijas – ne vien, lai novērstu hronisko iekaisumu, bet arī, lai uzlabotu dzirdi.

Tēmas