Psihologs atklāj lietu numur viens, kas var sabojāt cilvēka spēju naktī izgulēties
foto: Shutterstock
Esi vesels

Psihologs atklāj lietu numur viens, kas var sabojāt cilvēka spēju naktī izgulēties

Jauns.lv

Medicīnas doktors, psihologs Eriss Preizers no Kalifornijas Universitātes Sanfrancisko, CNBC stāsta par veidiem, kā uzlabot savu nakts miegu un kas ir tā lieta, kas visvairāk traucē pilnvērtīgi izgulēties. 

Rakstā Preizers stāsta, ka, veicot ilggadējus pētījumus, viņš ir atklājis, ka visvairāk miega kvalitāti ietekmē pārdomas un uztraukums par nākamajā dienā paveicamo. 

Lai gan psihologs atzīst, ka "nav burvju slēdža", kas pārtrauktu šīs domas, taču ir veidi, kā tās novērst jau dienas laikā. Proti, atvēlēt 15 minūtes "pusdienlaikā vai vēlu pēcpusdienā", lai pievērstos "emocionālajam satraukumam". Viņš arī norādīja, ka šajā laikā ir svarīgi būt vienatnē.

“Kad esat uzņēmis laiku, dodiet sev brīvību uztraukties un pārdomāt vienu konkrētu lietu, kas jūs uztrauc. Ja pēc 15 minūtēm joprojām uztraucieties par konkrētu lietu, pasakiet sev, ka par to atkal domāsiet nākamajā “emocionālo raižu laikā”. Izmantojiet to pašu paņēmienu, ja pirms gulētiešanas atkal uzrodas bažas,” teic Preizers. 

Viņš norādīja, ka, ja “emocionālo raižu” laiks tiek pavadīts divas līdz trīs reizes nedēļā, iemigt vakaros vajadzētu būt krietni vieglāk. 

Otra 15 minūšu stratēģija saucas “konstruktīvais uztraukums”. Psihologs iesaka uz papīra lapas izveidot problēmu un risinājumu sarakstu. "Atcerieties, ka mērķis ir iezīmēt plānu, kā rītdien vai tuvāko dienu laikā sākt rīkoties ar īstenojamiem soļiem, lai mazinātu satraukumu,” piebilst Preizers. 

Pētījumā, kas pagājušajā mēnesī publicēts žurnālā “Plos Medicine”, pētnieki pārbaudīja gandrīz 8000 pieaugušo pašu sniegtos datus par miega ilgumu, kas tika mērīts 50, 60 un 70 gadu vecumā.

Pētnieku komanda atklāja, ka cilvēkiem 50 gadu vecumā, kuri gulēja piecas stundas vai mazāk, bija par 30 % lielāks risks 25 gadu laikā saslimt ar divām vai vairāk hroniskām slimībām, salīdzinot ar tiem, kuri gulēja septiņas stundas. Cilvēkiem 60 gadu vecumā, kuri gulēja piecas stundas vai mazāk, bija par 32 procentiem lielāks risks, salīdzinot ar tiem, kuri gulēja septiņas stundas dienā.

Savukārt 70 gadus veciem cilvēkiem, kuri gulēja piecas stundas vai mazāk, bija par 40 procentiem lielāks risks saslimt ar hroniskām slimībām, salīdzinot ar tiem, kuri gulēja septiņas stundas.

Ko darīt, lai uzlabotu miegu, lasi šeit!