Paradumi, kas palielina holesterīna līmeni, tev pat nemanot
Holesterīns ir asiņu sastāvā esoša vaskaina viela. Organismam tas ir nepieciešams, lai veidotu veselīgas šūnas, taču pārāk augsts holesterīna līmenis var palielināt sirds slimību risku.
Ir viegli pateikt, ka jābeidz ēst burgerus un dzert limonādi, taču, kad runa ir par diētu, ir jāuzmanās no dažiem slēptiem ieradumiem, kas var paaugstināt tavu holesterīna līmeni pavisam nemanāmi.
Daudzi cilvēki uzskata, ka, ēdot mazāk tauku, samazināsies kaitīgā holesterīna daudzums, un organismā saglabāsies labais holesterīns. Taču, tā kā šo divu holesterīna veidu attiecība ir daudz svarīgāka sirds slimību riskam nekā viens no tiem, samazinot tauku patēriņu, ne vienmēr samazinās sirds slimību risks.
Lai samazinātu holesterīna līmeni, ievērojiet dažus veselīgas ēšanas paradumus:
- Ierobežo piesātināto tauku daudzumu uzturā. Piesātinātie tauki, kas galvenokārt atrodami sarkanajā gaļā un pilnpiena produktos, paaugstina kopējo holesterīna līmeni. Samazinot piesātināto tauku patēriņu, zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) jeb sliktā holesterīna līmeni var samazināt.
- Nē transtaukiem! Transtaukus, ko dažreiz pārtikas produktu etiķetēs uzrāda kā daļēji hidrogenētu augu eļļu, bieži izmanto margarīnos un veikalā nopērkamos cepumos, krekeros un kūkās. Transtauki ir vieni no lielākajiem ļaundariem, kas paaugstina kopējo holesterīna līmeni.
- Bagātini ēdienkarti ar omega-3 taukskābēm. Pašas par sevi omega-3 taukskābes neietekmē ZBL holesterīna līmeni, taču tām ir citas sirds veselību ietekmējošas īpašības, tostarp, tās veicina paaugstināta arterialā asinsspiediena samazināšanos. Produkti, kas satur omega-3 taukskābes, ir, piemēram, lasis, skumbrija, siļķe, valrieksti, arī linsēklas.
- Palielini šķīstošo šķiedrvielu daudzumu. Tās atrodamas tādos pārtikas produktos kā auzu pārslas, pupiņas, Briseles kāposti, āboli, bumbieri.
- Lieto sūkalu olbaltumvielas. Sirds veselības jomā skābpiena produkti darbojas divos galvenajos virzienos – gan pazeminot holesterīna līmeni, gan palīdzot normalizēt asinsspiedienu.
Sēdošs dzīvesveids
Pētījumā konstatēts, ka pārāk daudz laika pavadīšana pie ekrāna ir saistīta ar zemāku "labā" holesterīna līmeni. Pētnieki atklāja, ka cilvēkiem, kuri brīvdienās četras stundas vai ilgāk skatījās televizoru vai lietoja datoru, bija zemāks ABL holesterīna līmenis nekā tiem, kuri šīm nodarbēm veltīja mazāk laika.
Mērenas fiziskās aktivitātes var palīdzēt paaugstināt augsta blīvuma lipoproteīnu (ABL) holesterīna līmeni jeb labo holesterīnu.
Fizisko aktivitāšu iekļaušana dienas režīmā pat īsos intervālos vairākas reizes dienā var palīdzēt normalizēt svaru (ja ķermeņa masa ir palielināta), tādēļ ir vērts:
- braukt ar velosipēdu uz darbu;
- veikt ātru ikdienas pastaigu pusdienlaikā;
- atrast sporta vai fizisko aktivitāšu veidu, kas aizrauj;
- ieplānot regulārus treniņus dabā kopā ar draugiem, citam citu uzmundrinot un neļaujot atkāpties no plāna un palaisties slinkumā!
Smēķēšana
Smēķēšana ietekmē ne tikai plaušas - tā var izraisīt arī sirds un asinsvadu problēmas. Vairāki klīniskie pētījumi liecina, ka smēķētājiem ir augstāks kopējais holesterīna līmenis un zemāks augsta blīvuma lipoproteīnu (ABL) holesterīna līmenis.
Smēķēšanas atmešana uzlabo ABL holesterīna līmeni. Piedevām šis efekts rodas ātri – jau triju mēnešu laikā pēc smēķēšanas atmešanas asinsrite un plaušu darbība sāk uzlaboties, bet gada laikā pēc atteikšanās no cigaretes sirds slimību risks samazinās uz pusi.