
"Gandrīz nomiru un zaudēju abas kājas pēc tamponu pareizas lietošanas..." Kas ir toksiskā šoka sindroms, par kuru jāzina visām sievietēm

Toksiskā šoka sindroms ir reta, bet potenciāli dzīvībai bīstama slimība, kas rodas, kad organismā nonāk noteiktu baktēriju izdalīti toksīni. Lai arī sākotnēji šī sindroma attīstība tika saistīta ar nepareizu tamponu lietošanu sievietēm menstruāciju laikā, šobrīd zināms, ka šis sindroms ir sastopams arī ķirurģisku brūču infekcijas gadījumā, pie apdegumiem un citiem ādas bojājumiem un infekcijām. Šobrīd tiek uzskatīts, ka tikai puse no toksiskā šoka sindroma gadījumiem saistāmi ar nepareizu tamponu lietošanu sievietēm menstruāciju laikā.
Modele: gandrīz nomiru un zaudēju abas kājas pēc tamponu pareizas lietošanas
Amerikāņu modele Lorena Vasere ir viena no tām, kas jau iepriekš publiski klāstījusi savu pieredzi par piedzīvoto toksiskā šoka sindromu 24 gadu vecumā. Viņa noliedz, ka tamponu būtu turējusi par ilgu - viņa tos mainīja ik pēc četrām stundām.
Viņa uzsver, ka ar šo sindromu sieviete var saskarties pat tad, ja tamponu lieto pareizi, un brīdina, ka neviens nav pasargāts. "Cilvēki domā, ka ar viņiem nekas slikts nenotiks. Bet tas var skart ikvienu, " viņa iepriekš sacīja podkāstā "Life Uncut".
Modele norādīja, ka daudzi tirgū pieejamie tamponi ir piesārņoti ar balinātājiem, dioksīnu un pesticīdiem, pat ja tiek marķēti kā “100% kokvilna”. Šīs ķimikālijas, nonākot ķermenī menstruāciju laikā, rada ideālus apstākļus infekcijai. “Pietiek ar vienu toksīnu, kas sāk darboties kā gripa un izslēdz orgānus – tas ir nāvējoši,” viņa brīdina.

2012. gadā Lorena sajuta gripai līdzīgus simptomus un augstu temperatūru. Māte, nespēdama viņu sazvanīt, izsauca policiju. Sākumā policists neuzskatīja, ka nepieciešama hospitalizācija, taču vēlāk, kad Lorena tika atrasta dzīvoklī bez samaņas, viņai bija atlicis vien 10 minūtes līdz nāvei. Slimnīcā viņa piedzīvoja divas sirdstriekas, orgāni sāka atteikt savu darbību un viņa nokļuva komā.
Ārsti sākotnēji nespēja saprast, kāpēc jauna, vesela sieviete mirst, līdz infekciju speciālists ieteica pārbaudīt, vai nav ielikts tampons – un apstiprinājās toksiskā šoka sindroms.
Lai gan Lorenu izdevās glābt, gangrēna radīja neatgriezeniskus bojājumus. Viņai nācās amputēt labo kāju zem ceļa un daļu kreisās pēdas. Sākotnēji kreiso kāju saglabāja, taču sāpes bija nepanesamas, un galu galā amputēja arī to – neilgi pirms 30. dzimšanas dienas.

Tagad Lorena izmanto tikai paketes un brīdina citus. Viņa uzsver, ka neviens menstruāciju produkts nav 100% drošs. Viņas galvenais vēstījums: nekad nelieto tamponus, ja jūties slikti vai esi slima, jo ķermenis nespēj vienlaikus cīnīties ar slimību un toksīniem.
Kādi ir simptomi?
Kā vēsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas portāls Veselapasaule.lv, toksiskā šoka simptomi attīstās strauji – apmēram 48 stundu laikā. Ja parādās zemāk minētie simptomi, ārsta palīdzība jāmeklē nekavējoties:
- paaugstināta ķermeņa temperatūra ar drebuļiem,
- hipotensija (pazemināts asinsspiediens),
- galvassāpes,
- krampji,
- izsitumi – āda izskatās kā pēc saules apdeguma,
- ādas lobīšanās (uz pēdu un plaukstu ārējām virsmām 1-3 nedēļas pēc izsitumu parādīšanās),
- izteikts acu gļotādas, mutes gļotādas, lūpu apsārtums,
- slikta dūša, vemšana,
- šķidra vēdera izeja, sāpes muskuļos.
Kādas var būt komplikācijas?
Sekas pēc toksiskā šoka sindroma (TŠS) pārslimošanas var būt ļoti nopietnas un ilgstošas, pat ja cilvēks saņem ārstēšanu laikus. Tālāk aprakstītas galvenās iespējamās veselības sekas, kas var rasties pēc slimības:
1. Orgānu bojājumi
TŠS izraisa sistēmisku iekaisumu un zemu asinsspiedienu, kas traucē skābekļa piegādi dzīvībai svarīgiem orgāniem. Rezultātā var attīstīties:
- Nieru mazspēja – var būt īslaicīga vai paliekoša, dažkārt nepieciešama dialīze.
- Aknu bojājumi – iekaisuma un toksīnu ietekmē.
- Sirds darbības traucējumi – var attīstīties miokardīts vai sirds ritma problēmas.
- Plaušu bojājumi – var rasties elpošanas mazspēja, nepieciešama mākslīgā plaušu ventilācija.
2. Nervu sistēmas sekas
Smagākos gadījumos TŠS var ietekmēt smadzenes:
- Apziņas traucējumi vai komas stāvoklis slimības laikā,
- Atmiņas problēmas un koncentrēšanās traucējumi,
- Psiholoģiskas sekas, tostarp trauksme, depresija vai posttraumatiskais stresa sindroms (PTSS).
3. Audu un ekstremitāšu bojājumi
Ja TŠS noved pie nopietna asinsrites traucējuma:
- Gangrēna – asins piegādes trūkums var izraisīt audu bojāeju, bieži ekstremitātēs (pirksti, plaukstas, kājas),
- Amputācija – smagos gadījumos, lai glābtu dzīvību, var būt nepieciešams amputēt skartās ķermeņa daļas.
4. Hronisks vājums un nogurums
Pēc pārciestas slimības daudzi pacienti mēnešiem (vai pat gadiem) jūt:
- Pastāvīgu nogurumu,
- Muskuļu vājumu,
- Pazeminātu izturību,
- Tas var ietekmēt spēju atgriezties ikdienas dzīvē un darbā.
5. Palielināts atkārtota TŠS risks
Cilvēkiem, kuri vienreiz jau pārslimojuši toksisko šoku, ir lielāka iespēja to piedzīvot atkārtoti, ja atkal rodas līdzīgi apstākļi (piemēram, ilgstoša tampona lietošana). Tāpēc ārsti bieži iesaka šādiem pacientiem vairs neizmantot tamponus un rūpīgi novērot savu veselību.
Ko darīt, lai mazinātu risku?
- Maini tamponus ik pēc 4–8 stundām, neizmanto tos ilgāk par ieteikto laiku.
- Izmanto mazāk absorbējošus tamponus, ja iespējams.
- Kombinē tamponus ar higiēniskajām paketēm, īpaši naktī.
- Ievēro higiēnu, lietojot menstruālo kausiņu vai citas intravaginālas ierīces.
- Pievērs uzmanību pat nelielām brūcēm un savlaicīgi tās dezinficē.
- Meklē medicīnisku palīdzību, ja parādās pēkšņa augsta temperatūra ar šoka pazīmēm.