5 minerālvielas, bez kurām cilvēka organisms nevar funkcionēt; kādas ir to deficīta pazīmes?
Daļa cilvēku mēdz pastiprinātu uzmanību pievērst vitamīniem un to uzņemšanai, taču par minerālvielām, kas nepieciešamas veselam organismam un labsajūtai, piemirst vai nemaz nezina.
Turklāt dažas no minerālvielām ir jo īpaši svarīgas rudenī, lai stiprinātu ikviena imunitāti un sagatavotu drēgnajai ziemai. Kas ir piecas galvenās minerālvielas, bez kurām organisms nevar iztikt, kādas ir to deficīta pazīmes un kā tās labāk uzņemt, skaidro “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.
Gan vitamīni, gan minerālvielas ir nepieciešami, lai cilvēka organisms funkcionētu pilnvērtīgi, taču tiem ir arī savas atšķirības. Galvenā atšķirība ir tajā, kā šīs uzturvielas rodas.
Vitamīni ir organiskas vielas, ko ražo augi vai dzīvnieki. Minerālvielas ir neorganiskas vielas, kas nāk no augsnes un ūdens, un tās absorbē augi, bet cilvēki un dzīvnieki – uzņem ēdot. Lai cilvēks būtu vesels un justos labi, svarīgi, ka gan vitamīni, gan minerālvielas ir pietiekamā daudzumā, tātad ne par maz, ne par daudz. Piecas galvenās minerālvielas, kas cilvēkam nepieciešamas, ir cinks, selēns, kalcijs, magnijs un dzelzs.
Lai minerālvielas sniegtu maksimālo labumu, tās ieteicams uzņemt pareizajā diennakts laikā:
- Cinku ieteicams uzņemt pusdienlaikā kopā ar maltīti, jo lietots tukšā dūšā tas var izraisīt nelabumu.
- Līdzīgi kā cinku, arī selēnu ieteicams uzņemt ēdienreizes laikā. Ja tas tiek uzņemts kopā ar pārtiku, tas ātrāk uzsūksies organismā.
- Kalciju jāuzņem vakarā, jo tad organisms to vislabāk izmanto.
- Arī magniju ieteicams uzņemt vakarā pirms gulētiešanas, jo pētījumi liecina, ka magnijs uzlabo miega kvalitāti.
- Dzelzi vislabāk uzņemt tukšā dūšā no rīta pamostoties. Tikai jāatceras to nelietot kopā ar kafiju vai tēju, jo kofeīns un tanīni var aizkavēt dzelzs uzsūkšanos.